Blog

07.04.2021

Podstawa sztapla

W artykule znajdziesz:

Podstawa sztapla

Podstawa sztapla

Podstawa sztapla musi być wypoziomowana i wykazywać dobrą nośność.
łatwy przekładkowe rozdzielają kolejne warstwy desek wkładane pomiędzy warstwy desek rozwijają wielostronny dopływ powietrza. Przekładki powodują lepsze wietrzenie za tym idzie i szybsze suszenie (program uprawnienia budowlane na komputer). W zależności od grubości desek stosuje się listwy przekładowo grubości 20 do 40 mm. Zbyt szerokie przekładki utrudniają suszenie, zbyt wąskie pozostawiają odciśnięte ślady. W tym przypadku sprawdziły się listwy o przekroju kwadratowym.

Zakładki umieszcza się prostopadle do legatów podłogowych. W jednej warstwie muszą one mieć jednakową grubość.
Deski układa się często, zgodnie z ich warstwami na pniu, w sztaple blokowe. W dolnej części sztapla prawa strona desek skierowana do rdzenia zwrócona jest ku górze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Chociaż górne powierzchnie desek suszą się szybciej, drewno odkształca się mocno, ponieważ niewielki skurcz promienisty działa wyrównująco po pranej stronie. Deski górnej części sztapla, których strona skierowana jest do góry, odkształcają się trochę więcej.

Przy ułożeniu półblokowym prawa strona desek leży zawsze u góry.
Ochrona sztapli przed słońcem i deszczem
Drewno należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby nie wyschło za szybko nie popękało. Ochrona przed deszczem zapobiega pochłanianiu zbędnej wilgoci. Dlatego też każdy sztapel musi być zaopatrzony w umocowaną ukośnie osłonę (uprawnienia budowlane). Cenne drewno chronione jest dodatkowo na swych końcach malarską powłoką ochronną i wystającymi przekładkami.
Najlepszą ochronę przed wpływem warunków pogodowych daje otwarta szopa.

Czas potrzebne do suszenia na wolnym powietrzu. Do tego w drewnie pozostają resztki wilgoci, której jest za wiele do prac wykończeniowych wewnątrz Przy użyciu nowoczesnych urządzeń technicznych można pozbyć się nadmiaru wilgoci (program egzamin ustny).
Wymagana w pracach wykończeniowych wewnętrznych wilgotność drewna rzędu 6-10% może być osiągnięta tylko przy pomocy urządzeń technicznych.

Warunki suszenia

Suszenie drewna wymaga zawsze następujących warunków:
- suche, ciepłe powietrze w otoczeniu,
- stały przepływ powietrza.

Suche i ciepłe powietrze można wytworzyć urządzeniami grzewczymi, cyrkulację powietrza regulowanym i wentylatorami.
Wentylatory wdmuchują suche powietrze przez ułożoną w sztapel tarcicę (opinie o programie). Wilgotne drewno dąży do równowagi wilgotnościowej ze swoim otoczeniem oddaje parę wodną. Przepływające obok powietrze zabiera ją ze sobą. Staje się przez to bardziej wilgotne. Zbyt wilgotne powietrze można odprowadzić na zewnątrz przez sterowane klapy powietrza zużytego. Równocześnie, przez klapy powietrza zasilającego, do systemu doprowadzane jest świeże powietrze: zostaje ono ogrzane i zaraz potem wdmuchane przez sztapel tarcicy.
Szybkość suszenia należy dokładnie dostosować do przeznaczonego do suszenia drewna.

Dyszami rozpylającymi można zmieniać zawartość wilgoci i temperaturę powietrza. Dokładne sterowanie przebiegiem suszenia możliwe jest za pomocą automatycznej regulacji. Umieszczone w sztaplu czujniki na bieżąco informują o wartości wilgotności drewna (segregator aktów prawnych). Technika komputerowa umożliwia włączanie i wyłączanie urządzeń technicznych według programu ustawionego dla konkretnej partii tarcicy. Wskutek dużej szybkości suszenia rozłożenie wilgoci w drewnie w końcowej fazie suszenia jest mocno zróżnicowane.

Aby zniwelować te różnice - drewno w środku sztapla jest bardziej wilgotne - wysuszoną tarcicę trzeba przez krótki czas poddać działaniu wilgoci. Wówczas zbyt wysuszone zewnętrzne warstwy drewna pochłaniają trochę pary wodnej. Proces ten nazywa się kondycjonowaniem (promocja 3 w 1). Przy wysokich wymaganiach jakościowych drewno należy wolno ochładzać, aby na jego powierzchni nie powstały, wskutek gwałtownych zmian temperatury, żadne rysy.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami