Blog

Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 2
29.11.2022

Podstawowe wymagania konstrukcyjne

W artykule znajdziesz:

Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 3
Podstawowe wymagania konstrukcyjne

Podstawowe wymagania konstrukcyjne sprowadzają się w związku z tym poza nadaniem dostatecznej nośności w przęśle do zapewnienia należytego oparcia stropu oraz połączeń prefabrykatów na podporze i w spoinach podłużnych, a także opasania tych elementów wieńcem po obwodzie tarczy i wzdłuż ścian konstrukcyjnych. Jeśli w obliczeniach uwzględnia się zamocowanie stropu w ścianach, wymagania konstrukcyjne dotyczą również zapewnienia takiego zamocowania przez docisk krawędzi stropów ścianami wyższych kondygnacji lub przez zamocowanie stropu w wieńcu i odpowiednie połączenie wieńca ze ścianą niższej kondygnacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Połączenie płyt na podporze ma za zadanie przeciwdziałać siłom rozciągającym., działającym w kierui ku zbrojenia głównego, i prostopadłym do tego kierunku siłom ścinającym, które pojawiają się w wyniku pracy przestrzennej budynku. Szczególnie duże siły pojawiają się w warm kich k kalnej katastrofy (rczcz. 9), a także na: kutek nierównom.iemyc h osiadań. Połączenie płyt na podporze stanowi poza tym również zabezpieczenie przed : lewkami powodowanymi usterkami w podparciu płyt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Połączenie płyt napoć porze stanowić mogą wystające z płyty, układane w spoinie między płytami. Z daniem konstrukcyjnym połączenia płyt w spoinach podłużnych jest przeciwdziałanie oddzieleniu uginaniu się płyt (taw. klawiszowaniu), a także przejęcie napężeń stycznych, pojawiających się w spoinach w wyniku pracy stropu jako tarczy (uprawnienia budowlane). Wieniec żelbetowy stanowi wspólną część stropu i ścian konstrukcyjnych, zapewniającą współpracę przestrzenną wszystkich elementów konstrukcji budynku.

Zbrojenie płyt

Wymagania konstrukcyjne stawiane pozostałym elementom przegród poziomych budynku, tj. balkonom, schodom i dachom, dotyczą głównie warunków ich podparcia na podporze. Ich udział w pracy przestrzennej budynku jest zwykle nieistotny. Obecność schodów powoduje natomiast pojawienie się przewężeń czy otworów w tarczy stropowej, co należy uwzględniać zarówno w projektowaniu wieńców, jak i w analizie statycznej pracy tarczy stropowej (program egzamin ustny).

Grubość stropu i innych przegród poziomych budynku powinna być taka, aby ugięcie ich pod obciążeniem było mniejsze od dopuszczalnego z uwagi na warunki użytkowania. Dalsze wymagania wynikają z żądanej ognioodporności konstrukcji.

Zbrojenie płyt składa się ze zbrojenia głównego i dodatkowego, uchwytów transportowych oraz akcesoriów łącznikowych (np. blach do połączeń spawanych, nagwintowanych tulejek itp.). Zbrojenie główne stanowią pręty dolne i górne, projektowane z uwagi na momenty zginające występujące w warunkach pracy w budynku, zbrojenie dodatkowe natomiast stanowią pręty rozdzielcze (montażowe) i kotwiące, strzemiona, również jeżeli potrzebne są z uwagi na siłę poprzeczną, oraz zbrojenie wieńca w przypadku, gdy płyta stropowa zawiera takie zbrojenie (tzw. wieniec ukryty) (opinie o programie). Zbrojenie główne może niekiedy być zwiększone z uwagi na warunki transportu i montażu. Są to jednak przypadki wyjątkowe, ponieważ zasadą ogólną jest takie rozmieszczenie uchwytów transportowych, aby nie było potrzeby zwiększania przekroju zbrojenia głównego (segregator aktów prawnych).

Dolne zbrojenie główne należy doprowadzać możliwie blisko do czoła płyty. Norma PN-76/B-03254 zaleca się w związku z tym, aby odległość nominalna końca pręta do czoła płyty wynosiła nic więcej niż 0,3 cm. Wymaganie takie narzuca potrzebę zachowania dużej dokładności w przygotowaniu zbrojenia, z tolerancją do ±2 mm, łatwą do osiągnięcia przy zbrojeniu siatkami z prętów zgrzewanych, dość trudną jednak w przypadku tradycyjnych prętów z hakami. Stąd też obowiązują ostrzejsze wymagania w zakresie długości oparcia płyt ze zbrojeniem nie zgrzewanym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 8 Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 9 Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 10
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 11
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 12 Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 13 Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 14
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pośrednie metody wzmacniania przęseł mostów stalowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami