Blog

Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 2
12.03.2020

Podstawowe zależności matematyczne pracy równomiernej

W artykule znajdziesz:

Podstawowe zależności matematyczne pracy równomiernej

Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 3
Podstawowe zależności matematyczne pracy równomiernej

Podstawowa zależność pomiędzy czasem trwania całej budowy, czasem wykonywania robót na poszczególnych działkach i ich ilością wyraża się za pomocą wzoru, który wynika ze schematu harmonogramu pracy równomiernej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przekształcając odpowiednio powyższy podstawowy wzór można rozwiązywać następujące zagadnienia organizacji pracy równomiernej.

Podstawy organizacji i mechanizacji robót budowlanych.Mechanizacja robót budowlanych stanowi podstawową metodę realizacji procesów wytwórczych w budownictwie. Polega ona na coraz szerszym, doskonalszym posługiwaniu się maszynami i urządzeniami mechanicznymi zamiast narzędzi i sprzętu ręcznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje mechanizacji: częściową, kompleksową i optymalną.
Mechanizacja częściowa polega na zmechanizowaniu części robót, zazwyczaj obejmująca czynności główne; natomiast czynności pomocnicze wykonuje się ręcznie.

Mechanizacja kompleksowa obejmuje wszystkie czynności, tzn. zarówno główne, jak i pomocnicze (uprawnienia budowlane). Dodatkowym wymogiem jakościowym jest tu ciągłość i równomierność produkcji, w wyniku zharmonizowania pracy wszystkich maszyn w zakresie wydajności, miejsca oraz czasu pracy. Podstawowe kryteria ekonomiczne w mechanizacji kompleksowej to minimalny koszt środków mechanizacji, przypadający na jednostkę produkcji.

Mechanizacja optymalna jest najwyższą formą mechanizacji, łączącą wszystkie pozytywne cechy mechanizacji kompleksowej wokół optymalnego z punktu widzenia interesów społeczno-gospodarczych celu. Celem tym jest uzyskanie maksymalnego efektu społeczno-gospodarczego powstającego dzięki optymalnie zmechanizowanej produkcji budowlanej (program egzamin ustny). Nadrzędnym kryterium doboru środków mechanizacji, robót budowlanych, środków, które decydują o terminie przekazania inwestycji do eksploatacji, jest minimalny czas realizacji. Dla robót, które nie decydują o terminie przekazania inwestycji do eksploatacji, obowiązuje kryterium minimalnych kosztów. W warunkach mechanizacji optymalnej cykle realizacji są bardzo krótkie, a koszty społeczne realizacji zmechanizowanych robót kształtują się w granicach minimum.

Wskaźniki pomocnicze do projektowania organizacji budowy

Organizację budowy projektuje się najczęściej w dwóch etapach. Najpierw opracowuje się równolegle z projektem technicznym projekt organizacji budowy, a następnie po projekcie roboczym projekt organizacji robót.
Pierwszy podaje ogólne warunki, terminy, sposoby realizacji budowy, drugi szczegółową technologię wykonywania robót i przebieg ich w czasie (opinie o programie). Projektowanie organizacji budowy i robót zostanie omówione w rozdziale 11.
Projekt organizacji budowy opracowuje się przed pełnym sprecyzowaniem projektu budowlanego. Dlatego też szereg wielkości trzeba określić orientacyjnie.

Służą do tego celu wskaźniki, podające średnie wydatki robocizny, materiałów, pracy sprzętu itp. na jednostkę kubatury lub powierzchni budowli. Wskaźniki takie pozwalają na obliczenie orientacyjne liczebności załogi potrzebnej do wykonania budowli, liczby maszyn oraz sprzętu itp. Wskaźniki wydajności zgarniarek ciągnionych. do poziomowania warstw muru i przenoszenia poziomów za pomocą ważnej linii. Libela umieszczona w poprzek poziomnicy jest używana do sprawdzania poziomnicą pionowości ustawienia, np. ościeżnic okiennych podczas ich wbudowywania.

Wspomniana wyżej linia służy do przenoszenia poziomów (ważenie) i stąd jest nazywana ważną. Długość jej wynosi 4-5 m, a przekrój 5×12 cm (segregator aktów prawnych). Powinna ona być starannie ostrugana, aby zachowana była równoległość wszystkich krawędzi.
Oprócz linii ważnych murarze używają również krótkich i o mniejszym przekroju linii do odmierzania odcinków muru i sprawdzania ich równości.

Sznur murarski nawija się zazwyczaj na szpulę z uchwytem. Jest to zwykły sznur konopny o średnicy 3-5 mm. Murarz wyznacza nim zewnętrzną krawędź układanej warstwy muru. Sznur do wznoszonego muru mocuje się zwykłym gwoździem wbijanym w spoinę.
Poziomnicą murarska wężowa służy do przenoszenia poziomu na odległość kilkunastu metrów (promocja 3 w 1). Składa się ona z dwóch rurek szklanych zamkniętych korkami gumowymi, zawieszonymi na łańcuszku, oraz rurki gumowej lub z tworzyw sztucznych o średnicy 16-20 cm i długości ok. 15 m.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 8 Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 9 Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 10
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 11
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 12 Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 13 Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 14
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drewno w celach inwestycyjnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami