Blog

08.04.2021

Podstawy budowy śrub

W artykule znajdziesz:

Podstawy budowy śrub

Podstawy budowy śrub

Wkręty drewniane nie mogą być wbijane, ponieważ ostry gwint zniszczy słoje, a połączenie zamykane siłowo byłoby wtedy możliwe jedynie warunkowo (wyjątek: wkręty gwoździowe) (program uprawnienia budowlane na komputer). Pomimo tego, zamiast gwoździ stosuje się wkręty do płyt lub drewna, z powodu łatwej obróbki. Mają one gwint samonarzynający, nacięty na krzyż łeb płaski wpuszczany. Wkręcane są bez nawiercania za pomocą pasujących końcówek śrubokrętowych w ręcznym śrubokręcie akumulatorowym lub pneumatycznie. Do skręcania elementów drewnianych stosuje się wkręty z trzpieniem („krótkim gwintem"). Przy wkręcaniu występuje posuw wymuszony, który np. dociska pokrywę naszej budki dla ptaków do boku.

Sposób połączenia dwóch części szafy za pomocą śruby ściskowej. Połączone są one za pomocą śrub, aby zapewnić po zmontowaniu mocne złącze, a równocześnie w razie potrzeby - łatwe rozłączenie.
Analizując rozwinięcie zwoju gwintu można dojść do wniosku, że linia śrubowa tworzy płaszczyznę pochyłą i może być dowolnie długa. Dlatego też śruby są stosowane wszechstronnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Głębokość wnikania na jeden obrót
Kładziemy próbkę materiału na pochyłą płaszczyznę i mierzymy za pomocą wagi sprężynowej siłę odciągu wiszącego. Kierunek i wielkość tej siły pozostają stałe podczas doświadczenia. Część składowa Fh wzrasta jednak wraz z rosnącym katem a.

Odpowiednio do kąta pochylenia wyróżniamy śruby z gwintem stromym i płaskim W przypadku gwintu stromego wkład siły na wykonanie jednego obrotu jest też dlatego większy (w porównaniu do siły odciągowej) (uprawnienia budowlane).
Im bardziej stromy gwint (im większe wzniesienie P), tym głębiej wkręca się śruba w drewno podczas jednego obrotu!
Kształty łbów wkrętów.

Łby wkrętów są rozróżniane przede wszystkim ze względu na ich kształty (program egzamin ustny). Wkręty o łbach płaskich wpuszczanych stosuje się wtedy, gdy chcemy aby główka nie wystawała. Wkręty o łbach soczewkowych dobierane są ze względów estetycznych. Łby półokrągłe, podobnie jak cylindryczne (pan head) i kluczowe wytwarzają nacisk na płaszczyznę.
Rodzaje przenoszenia siły obrotowej.

Przenoszenie siły przy wkręcaniu wkrętów drzewnych następuje na różnorakie sposoby Wkręty z łbem klasycznie rozciętym wkręcane są zwykle za pomocą śrubokręta, jeszcze łatwiej następuje wkręcanie wkrętów naciętych krzyżowo z łbami w kształcie liter H i Z - wkręca się je maszynowo, ponieważ ich kształt zabezpiecza przed ześlizgiwaniem się końcówki śrubokrętu (opinie o programie). W przypadku wewnętrznego sześciokąta osadzenie narzędzia we łbie jest zabezpieczone. Największe przełożenie momentu obrotowego możliwe jest przy łbie z wewnętrzną gwiazdą. W tym przypadku nie jest potrzebny odpór przy wkręcaniu, a i ryzyko ześlizgnięcia się śrubokrętu jest minimalne.

Dobór wkrętów drzewnych

Do wkręcania należy używać wkrętaków z ogranicznikiem momentu obrotowego, aby zredukować ryzyko złamania się. Również środki smarujące zmniejszają użycie siły przy wkręcaniu.
Do pewnego wkręcania śrub potrzebne są końcówki wkrętaków pasujące do wielkości i rodzaju łba (segregator aktów prawnych).
Przy doborze wkrętów, poza kształtem łba i rodzajem narzędzia, należy uwzględnić następujące elementy:
- Długość: wkręt musi zagłębić się wystarczająco w materiał, nie może go jednak przebić.
- Grubość: wkręt musi wytrzymywać dostatecznie przenoszone siły. jednak trzpień nie może rozwarstwiać drewna.
- Surowiec: zgodny z przeznaczeniem; np. nie może rdzewieć w pomieszczeniach wilgotnych.
- Długość gwintu: krótki gwint (z trzpieniem) może zapobiec rozwarstwianiu się podczas wkręcania.

Dobór wkrętów zgodny z ich przeznaczeniem
Jako przykład połączenia rozłącznego części mebli nadają się wkręty z trzpieniami o łbach wpuszczanych i soczewkowych wpuszczanych. W tym przypadku poleca się wkręty wpuszczane nacięte krzyżowo. Śruby specjalistyczne mogą zaoszczędzić wiele pracy (promocja 3 w 1).

W przypadku śrub specjalistycznych z łbem frezowanym do płyt wiórowych, możemy pominąć nawiercanie i pogłębianie. Do wkręcania bezpośredniego w nawiercone otwory stosuje się wkręty z trzpieniem cylindrycznym i gwintem dociągającym. Przy śrubach naciętych należy zwrócić uwagę na to, że nacięcie powinno stać zgodnie z kierunkiem włókien.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami