Blog
Rachunek efektywności
W artykule znajdziesz:
W początkowych naszych próbach sformalizowania rachunku opłacalności remontów operowano stopą związaną z tempem przyrostu wydajności pracy w budownictwie, przy czym posługiwano się techniką procentu zwykłego. Stopy zróżnicowane branżowo mają coraz więcej przeciwników, a procenty zwykłe nie odpowiadają mechanice akumulacji, względnie dyskonta, środków finansowych. Wydaje się więc, że zasady rachunku efektywności w mieszkaniowej gospodarce remontowej powinny przewidywać posługiwanie się stopą wynikającą z wielkości makroekonomicznych wspólnych dla całej gospodarki narodowej oraz techniką procentów składanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podobny punkt widzenia przeważa w najnowszych radzieckich opracowaniach, przy czym stosowana jest jednolita norma oprocentowania wyznaczana centralnie, obecnie w wysokości 8%. Elementy w tej grupie mają charakter jak gdyby uzupełniający. Zostały wydzielone z założeniem, że można będzie z nich rezygnować, zwłaszcza przy uproszczonych postaciach schematu rachunkowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uwzględnianie różnicy w sukcesywnych kosztach eksploatacji występuje we wszystkich prawie metodach (wyjątek: metoda W. K. Sokołowa). Składają się na to częstsze w starych budynkach koszty napraw, obejmujące także takie elementy jak konstrukcja dachu, stropy (drewniane) i klatki schodowe. Są tu więc także naprawy, które w budynkach nowych w zasadzie w ogóle nie powinny mieć miejsca (uprawnienia budowlane).
Ogrzewanie piecowe
Jeśli chodzi o wydatki administracyjne i inne bieżące, to brak jest dostatecznych kryteriów różnicujących. Istotne i dające się uogólniać różnice mogą występować tylko w kosztach ogrzewania, w szczególności wówczas gdy w starym budynku pozostaje ogrzewanie piecowe. Przyjmując, że właściwymi dla określenia różnicy w nakładach są pozycje b) i e), można szacować, że c.o. jest ekonomiczniejsze w eksploatacji o 20-25f zł na 1 m2 p.u. rocznie. Ta kwota w relacji do wartości odtworzenia wynosi aktualnie 0,7-0,8% (program egzamin ustny).
Różnice w przeciętnych łącznych kosztach eksploatacji (remonty i wydatki bieżące) stają się jednakże stosunkowo niewielkie, nawet po uwzględnieniu kosztów ogrzewania, po zdyskontowaniu sumy sukcesywnie ponoszonych kosztów w każdym wariancie i określeniu zróżnicowania według wartości bieżącej. Toteż przy obliczeniach orientacyjnych nie wymagających dokładności ten element rachunku może być w ogóle pomijany (opinie o programie).
Ten czynnik powinien być uwzględniany jeśli obowiązujące stawki czynszowe są istotnie zróżnicowane w zależności od wieku budynków, względnie przy czynszach niereglamentowanych. Na ogół bowiem występuje u użytkowników wyraźna preferencja dla budynków nowych i skłonność do ponoszenia wyższych opłat za nowe mieszkania (segregator aktów prawnych).
Różnice powstające z tytułu czynszów są brane pod uwagę w brytyjskiej metodzie L. Needlemana. Przy naszej obecnej strukturze opłat czynszowych, nie ma wystarczającego uzasadnienia dla postępowania w podobny sposób. Koszty te są uwzględniane w niektórych proponowanych schematach obliczeniowych.
Co prawda alternatywne rozwiązanie urbanistyczne dla danej lokalizacji, w przypadkach nieopłacalności dalszego remontowania starego obiektu, może wykluczać dalsze wykorzystywanie terenu na cele mieszkaniowe. Wówczas wchodzi w rachubę przyjęcie założenia, że kosztorys remontu trzeba porównywać z nakładem inwestycyjnym dla budynku abstrakcyjnego pod względem lokalizacji. Wtedy nie należy liczyć kosztów rozbiórki, które w takim ujęciu jeśli w ogóle wystąpią będą dotyczyć już innego inwestora i innego rachunku efektywności, natomiast trzeba obciążać porównywany nakład inwestycyjny dodatkowymi kosztami, jakie mogą wchodzić w rachubę przy nowym budynku o nieokreślonej lokalizacji, a więc przede wszystkim kosztami uzbrojenia i zagospodarowania terenu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32