Blog

Szkolenie na architekta zdjęcie nr 2
28.07.2020

Podwójne rusztowanie

W artykule znajdziesz:

Podwójne rusztowanie

Szkolenie na architekta zdjęcie nr 3
Podwójne rusztowanie

Jeśli kopuła znajduje się na znacznej wysokości, jak to miało miejsce w budynku PKO w Krakowie, to wokół kopuły ustawia się rusztowanie robocze (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do budowy rusztowań pod kopuły można zastosować zamiast rusztowań drewnianych rusztowania rurowe i zamiast krążyn drewnianych - krążyny stalowe kratowe inwentaryzowane.
Deskowania i rusztowania przeznaczone do wielokrotnego zastosowania.

Przykładem zastosowania płyt (tarcz drewnianych) do deskowań kopuł jest deskowanie łupin hali reaktora atomowego w Gar- ching, Łupina miała kształt elipsoidy obrotowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zastosowanie płyt było tu możliwe dzięki dużym promieniom krzywizn łupiny. Podwójne rusztowanie wraz z krążynami zostało umocowane do rusztowania rurowego umieszczonego we wnętrzu kopuły. Płyty (tarcze) stawiano dłuższym bokiem w kierunku południkowym. Między płyty dawano deski przycięte, odpowiednio do krzywizny powierzchni kopuły. Rusztowanie zewnętrzne miało wyłącznie za zbadanie stworzenie pomostów roboczych. Było ono całkowicie niezależne od rusztowania zewnętrznego (uprawnienia budowlane).
Do ukształtowania powierzchni zewnętrznej kopuły zastosowano specjalną blachę wytłaczaną dostarczoną przez firmę Rippenstreckmetall - Gesellschaft m. b. H. Leverkusen.
Blachę umocowano do zbrojenia kopuły.

Arkusze blachy układano z pozostawianiem odpowiednich przerw tworzących otwory, przez które można było doprowadzać masę betonową i zagęszczać ją. Po doprowadzeniu betonowania do poziomu dolnego otworów - zamykano je przygotowanymi arkuszami blachy wytłaczanej (program egzamin ustny).
Deskowanie takiej kopuły stanowiącej dach giełdy w Turynie i model tego budynku, Kopuły żebrowe monolityczne wykonuje się zwykle w deskowaniach służących do jednorazowego użycia (opinie o programie).

Rusztowania pomocnicze

Rusztowania pomocnicze do montażu kopuł z elementów prefabrykowanych. Do montażu kopuł składanych z licznych segmentów prefabrykowanych (betonowanych w matrycach betonowych) stosuje się najczęściej ustawione centralnie rusztowanie montażowe wieżowe. Na rusztowaniu tym i na ścianach podpierających wezgłowie kopuły opiera się w odpowiedniej kolejności (symetrycznie) poszczególne prefabrykowane segmenty kopuły, podnoszone i transportowane odpowiednimi żurawiami najczęściej ustawionymi na rusztowaniu wieżowym (segregator aktów prawnych).

Niekiedy do tego celu używa się specjalnych żurawi bramowych, których jeden z końców opiera się i obraca na rusztowaniu montażowym, drugi w postaci słupa na obwodzie wieńca nasadowego kopuły. Wieża rusztowania montażowego zastosowaną przy budowie kopuły kościoła św. Stefana w Karlsruhe, zaś - montaż segmentów prefabrykowanych kopuły, montowanych za pomocą żurawia bramowego wspierającego się na montażowym rusztowaniu wieżowym.
Rusztowanie służące do montażu kopuły z elementów prefabrykowanych, która przykrywa zbiornik wyrównawczy szlamu w jednej z naszych cementowni, Betonowanie zbiornika sprężonego kablami odbywało się w odcinkach w deskowaniu przestawnym. Kopuła przykrywająca zbiornik miała kształt czaszy kulistej o promieniu 41,5 m i strzałce 6,0 m.

Średnica kopuły wynosiła 43,0 m. Wykonano ją ze 140 elementów panwiowych, przy czym ciężar elementu pasa górnego wynosił 1,8 T i dolnego - 2,9 T. Rusztowanie, na którym montowano kopulę, zostało wykonane z rur stalowych, kształtowników i prętów okrągłych. Łagodne opuszczanie rusztowania kopuły było możliwe dzięki zastosowaniu pod słupami piasecznic (cylindrów z piaskiem). Rusztowanie to użyto kilkakrotnie przy budowie podobnych kopuł w innych cementowniach (promocja 3 w 1).

Rusztowanie pod deskowania łupin beczułkowych składa się z rusztowania dolnego ze stojaków odpowiednio stężonych poziomo i ukośnie. Rusztowanie to sięga od posadzki hali do wezgłowia łupin. Na rusztowaniu tym ustawia się rusztowanie^ górne, na którym opiera się układ krążyn.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szkolenie na architekta zdjęcie nr 8 Szkolenie na architekta zdjęcie nr 9 Szkolenie na architekta zdjęcie nr 10
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 11
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 12 Szkolenie na architekta zdjęcie nr 13 Szkolenie na architekta zdjęcie nr 14
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkolenie na architekta zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami