Blog
Podwozie kołowe żurawia
W artykule znajdziesz:
Omawiane zalety i wady żurawi jezdniowych przemawiają za ich dużą przydatnością do prac przeładunkowych tam, gdzie nie można zainstalować suwnic, oraz do prac montażowych w szkieletowym budownictwie hal przemysłowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast do montażu budynków jednorodzinnych i innych małych obiektów ich użycie jest niewłaściwe (zwłaszcza przy obiektach o dwóch kondygnacjach nadziemnych).
Z poprzednich rozważań wynika, że do montażu niskiego budownictwa najlepszy byłby żuraw wieżowy o następujących właściwościach:
- wysokość podnoszenia powyżej 10 m,
- długość wysięgnika minimum 15 m,
- masa udźwigu na końcu wysięgnika 100-M500 kg,
- napęd elektryczny,
- łatwość przemieszczania po budowie,
- łatwość w transporcie z budowy na budowę,
- wysięgnik wodzakowy,
- krótki czas montażu i demontażu,
- możliwość sterowania z różnych miejsc (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Żurawie spełniające te właściwości nazywa się szybkomontowalnymi. Podwozie kołowe żurawia umożliwia jego przemieszczenie na stanowisku roboczym. Na dalsze odległości żuraw transportowany jest na przyczepie niskopodłogowej, a na budowie ciągnikiem lub innym środkiem transportowym. Własne silniki elektryczne umożliwiają samoistny montaż tego żurawia i przystosowanie go do pracy (uprawnienia budowlane). Po pionowym ustawieniu wieży, wysięgnik podwójnie złożony odchyla się od pozycji pionowej. Dalsze teleskopowe wznoszenie wieży zezwala na całkowite wysunięcie wysięgnika w pozycji pochyłej. Następną czynnością jest podniesienie wysięgnika do pozycji poziomej. Żuraw ma własne urządzenie do ułożenia balastu. Po ustawieniu żurawia na podporach hydraulicznych można wysunąć podwozie kołowe (program egzamin ustny).
Wysięgnik
Wszystkie opisane działania mogą być sterowane z przenośnego pulpitu sterowniczego. Wysięgnik wyposażony jest w wodzak, który może pracować również przy niewielkim (25°) odchyleniu od poziomu. Omawiany żuraw ŻB-30 zaprojektowano i wykonano w Fabryce Maszyn Budowlanych ZREMB w Szczecinie. W 1978 r. Biuro Projektowo-Konstrukcyjne Mechanizacji Budownictwa ZREMB w Warszawie opracowało dokumentację dla podobnego żurawia ŻB-12. Przewiduje się produkcję następującego typoszeregu żurawi wieżowych szybkomontowalnych: ŻB-1,5, ŻB-2,5, ŻB-6, ŻB-12, ŻB-30 i ŻB-60 (opinie o programie).
Wiele rodzajów osprzętu wymaga modernizacji w dostosowaniu do potrzeb budownictwa. Ilość produkowanego osprzętu jest bardzo liczna w poszczególnych rodzajach i typowielkościach (segregator aktów prawnych). Ogólnie osprzęt montażowy podzielić można na następujące grupy:
- zawiesia,
- deskowania węzłów,
- stężenia montażowe,
- urządzenia pomocnicze,
- urządzenia do składowania prefabrykatów,
- urządzenia bhp.
Stosowanie właściwego osprzętu ma. zasadnicze znaczenie dla szybkości i jakości prac montażowych oraz przede wszystkim dla ich bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo i ergonomia pracy w budownictwie mają szczególne znaczenie, gdyż notuje się tam bardzo wysoką wypadkowość; najgroźniejsze wypadki są związane ze spadnięciem ludzi i przedmiotów z wysokości. Urządzenia zabezpieczające ludzi i przedmioty przed spadnięciem z wysokości są stale modernizowane i ulepszane w dostosowaniu do wprowadzanych zmian konstrukcyjnych, materiałowych i technologicznych. Zagadnienia bhp i ergonomii w budownictwie są ważne we wszystkich rodzajach robót i wymagają szczególnej uwagi przy zwiększonej mechanizacji i chemizacji (promocja 3 w 1).
Zalecany i możliwy do stosowania dobór żurawi wieżowych przy realizacji budownictwa ogólnego. Dla każdej technologii i wysokości budynku podano zalecany typ żurawia oraz typy żurawi, które mogą zmontować obiekt, ale nie są zalecane. Cyfry 1 lub 2 wskazują, czy montaż będzie przebiegał jednostronnie lub dwustronnie. Należy zawsze sprawdzić właściwy dobór żurawia, gdyż w tablicy uwzględniono średnie szerokości traktu budynku oraz masę prefabrykatów w poszczególnych systemach konstrukcyjno-technologicznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32