Blog

Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 2
24.03.2020

Podział kamieni ze względu na kształt i obróbkę

W artykule znajdziesz:

Podział kamieni ze względu na kształt i obróbkę

 

Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 3
Podział kamieni ze względu na kształt i obróbkę

Kamień polny (narzutowy). Zbierany jest on z pól w postaci naturalnie otoczonych odłamków skalnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Wymiary użyteczne do robót murowych 10+40 cm.
Kamień łamany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kamień ten pochodzi z urobku złóż skalnych lub dużych głazów narzutowych, Może być:
- niedobierany (niesortowany) - obejmuje wszelkie odłamy skalne o wymiarach 10-40 cm,
- dobierany (sortowany) - powinien mieć dwie powierzchnie mniej więcej równoległe, a trzecią licową prostopadłą; dwa wymiary kamienia w granicach 15-35 cm, trzeci 20-30 cm,
- dobierany przycinany - przycięty z gruba w kształcie wieloboku; powierzchnia licowa z gruba wyrównana, wymiary lica wahają się w granicach 20-60 cm; długość kamienia (w głąb muru) nie może być mniejsza od średnicy koła wpisanego w wielobok o powierzchni lica.

Kamień łupany warstwowo (płytowany). Odspajany jest ze złoża skalnego zgodnie Cegłę pełną można przewozić dowolnymi środkami transportu. Cegła powinna być układana na środku transportowym na rąb równolegle do kierunku jazdy. Na placu budowy cegłę układa się na terenie wyrównanym w kozłach po 250 sztuk wg poszczególnych klas.

Cegła porowata

Jest to cegła produkowana z gliny z domieszką materiałów palnych trocin, miału torfowego itp. które w czasie wypalania cegły ulegają spaleniu pozostawiając po sobie pory (uprawnienia budowlane). Wymiary cegły - takie same jak cegły zwykłej, pełnej. Wytrzymałość cegły waha się w granicach 30-75 kG/cm2 w zależności od ciężaru objętościowego i gatunku gliny.

Odznacza się niskim ciężarem (średnio 2.5 kG) i dobrym własnościami ciepłochronnymi lecz znaczną nasiąkliwością.

Przeznaczona jest w zasadzie na ściany działowe. Może być stosowana do ścian zewnętrznych nadziemnych nośnych o niewielkim obciążeniu (budynki parterowe) lub do wypełnienia ścian w budynkach szkieletowych pod warunkiem otynkowania.
Cegła drążona - dziurawka (PN-70 B-12002). Wytwarzana jest w jednej wielkości odpowiadającej formatowi cegły zwykłej (program egzamin ustny). W zależności od kierunku otworów przelotowych rozróżnia się dwa rodzaje dziurawek:
- W - wozówkowa o otworach podłużnych.
- G - główkowa o otworach poprzecznych.
Cegły wozówkowe produkowane są z dwoma i trzema otworami, cegły główkowe z pięcioma i sześcioma otworami (opinie o programie). Orientacyjny ciężar cegły wynosi 2,04-2,5 kG. Cegły dziurawki wytwarzane są w dwóch klasach wytrzymałościowych 50 i 35. W celu zwiększenia przyczepności zaprawy powierzchnie zewnętrzne cegły, równoległe do kierunku otworów, są rowkowane.
W zakresie cech zewnętrznych cegła powinna spełniać następujące wymagania:
- powierzchnie zewnętrzne cegły muszą być gładkie i równe,
W każdej dostarczanej partii 25% cegieł powinno być cechowanych znakiem wytwórni. Klasy dziurawki oznaczane są w wytwórni w ten sposób, że słupy cegieł znakowane są farbą niezmywalną: klasa 50 - - dwoma pasami niebieskimi, klasa 35 - dwoma pasami żółtymi (segregator aktów prawnych).

Dziurawki klasy 50 stosuje się do ścian nośnych wewnętrznych, do ścian zewnętrznych nośnych i wypełniających (przy spełnieniu warunku mrozoodporności) oraz do ścian działowych.

Dziurawki klasy 35 stosuje się wyłącznie do ścian działowych i wypełniających nie narażonych na działanie mrozu w stanie zawilgocenia.

Dziurawki mogą być przewożone dowolnymi środkami transportu. Cegły powinny być układane na środku transportowym szczelnie jedna obok drugiej, w jednakowej liczbie warstw, otworami w kierunku jazdy (promocja 3 w 1).

Ewentualne wolne miejsca między ścianami środka transportowego a załadowanym stosem cegieł powinny być wypełnione materiałem wyściółkowym (słoma, siano itp.). Na placu składowym dziurawkę ustawia się w stosy (slupy) po 200 sztuk.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 8 Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 9 Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 10
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 11
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 12 Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 13 Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 14
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Piaskowce i miękkie wapienie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami