Blog
Podział procesu mieszania
W artykule znajdziesz:
Podział procesu mieszania
Podział procesu mieszania na poszczególne operacje jest korzystny ze względów technologicznych oraz eksploatacyjnych urządzeń mieszających. Masa betonowa składa się z zaprawy i grubego kruszywa. Przy przygotowaniu zaprawy stawiane są inne wymagania mieszarce niż przy mieszaniu kruszywa gruboziarnistego z zaprawą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Właściwe przygotowanie zaprawy polega na całkowitym nawilżeniu drobin cementu wodą. Bezpośrednio po dodaniu wody do cementu powstają aglomeraty, które w procesie mieszania muszą być rozdzielone. Na całej powierzchni ziaren cementu musi powstać błonka wodna w celu pełnej hydratyzacji i wytworzenia tzw. żelu cementowego, który wpływa na lepkość zaczynu cementowego i tym samym na właściwości masy betonowej. Przez szybsze i lepsze rozdzielenie wody otoczka wokół drobin cementu jest cieńsza, zdolność przesuwania się cząstek w zaczynie jest bardziej ograniczona i zwartość mieszanki lepsza. Intensywnie mieszana zaprawa cementowa ma lepsze własności wiązania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W drugiej operacji procesu mieszania następuje łączenie zaprawy cementowej z kruszywem grubym.
Powierzchnie ziaren kruszywa powlekane są cienką otoczką zaprawy. Aglomerat cementowy ulega dalszemu ukształtowaniu, które zależne jest od liczby punktów styku ziaren oraz od prędkości ruchu podczas mieszania. Liczba punktów styku jest zależna od wielkości ziaren kruszywa, natomiast prędkość ruchu jest ograniczona konsystencją mieszanki oraz wymaganym zapotrzebowaniem mocy i warunkami eksploatacyjnymi sprzętu. Liczba punktów styku jest znacznie większa przy ziarnach drobnych i dlatego przy stosowaniu dwustopniowego mieszania dla operacji pierwszej, tzn. przygotowania zaprawy cementowej, wprowadza się dodatkowy mieszalnik o dużej szybkości (uprawnienia budowlane).
Prędkość obwodowa elementów mieszających powinna być zatem dostosowana do rodzaju mieszanego materiału i waha się w granicach 6-^20 m/s. Linia podziału materiału między poszczególne operacje przebiega przy ziarnach o średnicy 7 mm. W przypadkach kiedy udział składników o granulacji powyżej 7 mm wynosi w danych mieszarkach mniej niż 30-M0%, wówczas linię podziału można obniżyć do średnicy ziarn min. 3-5 mm.
Zużycie betoniarki
Wskazane jest przyjmowanie takiego podziału, aby 50-60″ składników przypadało na pierwszą operację, a reszta na drugą (program egzamin ustny). W mieszarkach o granulacji max. 10 mm można zrezygnować z mieszania dwustopniowego i masę betonową przygotować w jednej operacji. Wielostopniowe mieszanie ma wiele zalet, z których najważniejszą jest uzyskanie lepszych właściwości masy betonowej z punktu widzenia jej urabialności i zdolności zatrzymywania wody, a także betonu stwardniałego, przy równoczesnym mniejszym zużyciu urządzeń mieszających.
Przeprowadzone badania wykazały, że przy zastosowaniu metody dwustopniowej wytrzymałość betonu była o ok. 10% wyższa od betonu otrzymanego przy jednostopniowym mieszaniu masy betonowej (opinie o programie). Stosowanie wielostopniowego mieszania pozwala ponadto uzyskać oszczędność na cemencie w granicach 10-15%. Zalety dotyczą również eksploatacji urządzeń mieszających. Zużycie betoniarki w czasie maleje, ponieważ czas mieszania zaprawy z kruszywem wynosi ok. 1/3 ogólnego czasu mieszania. Z procesami mieszania są również związane takie czynniki, jak praca, moc i intensywność mieszania, które wpływają także na jakość produkowanej masy betonowej oraz wydajność urządzeń wytwarzających Znana jest hipoteza Podstawowymi urządzeniami do produkcji masy betonowej, a w szczególności do bezpośredniego procesu mieszania, są betoniarki (segregator aktów prawnych). Istnieje szereg rozwiązań konstrukcyjnych, o różnych układach mieszania, pojemnościach, mocach, napędach itp.
Z uwagi na znaczną różnorodność cech charakterystycznych tych maszyn istnieje również wiele sposobów podziału.
Ze względu na sposób działania rozróżnia się betoniarki o pracy okresowej i o pracy ciągłej. W pierwszym przypadku napełnianie mieszalnika składnikami oraz opróżnianie go z wytworzonej masy betonowej odbywa się okresowo porcjami, natomiast w betoniarkach o działaniu ciągłym, zarówno napełnianie mieszalnika, wytwarzanie masy jak i jej usuwanie z mieszalnika odbywa się w sposób ciągły w postaci nieprzerwanego strumienia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32