Blog

24.11.2022

Podziemia w budynkach mieszkalnych

W artykule znajdziesz:

Podziemia w budynkach mieszkalnych

Podziemia w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej są przeznaczone zwykle na piwnice, składy paliwa lub płodów rolnych, kotłownie, maszynownie. Podziemia budynków przemysłowych mają różne przeznaczenie w zależności od rodzaju zakładu przemysłowego i procesów technologicznych, odbywających się w budynkach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Projektowanie mieszkań w podziemiach jest niewskazane ze względów higienicznych i może być dopuszczane przez władze budowlane tylko w szczególnych przypadkach ze względu na wyjątkowe warunki miejscowe. Wobec zwiększonego ostatnio znaczenia podziemnych pomieszczeń budynków należy zwrócić baczniejszą uwagę na ich zabezpieczenie od wilgoci, a przeto na stworzenie możliwych warunków ich użytkowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozmieszczając w projekcie budowli izolacje podziemi należy mieć na względzie, że:        

  1. izolację pionową ściany lepiej umieścić po stronie zewnętrznej, a nie wewnętrznej, aby ochronić mur od nasiąkania, które w szkodliwy sposób oddziałuje na trwałość materiału,
  2. izolacje podłóg i ścian powinny się ze sobą łączyć w sposób trwały, uniemożliwiając przenikanie wilgoci lub wody przez miejsca styków izolacji (uprawnienia budowlane).

Poziom wody gruntowej może być z natury ukształtowania warstw geologicznych niski lub też może być trwale obniżony za pomocą drenażu i odprowadzenia wody. Rozróżnia się kilka charakterystycznych przypadków izolacji, zależnie od warunków wilgotnościowych gruntu.

Grunt jest stale suchy; w podziemiach dopuszczalna jest umiarkowana wilgoć, która może przeniknąć do murów z zewnątrz wskutek zjawiska włoskowatości. Warstwy izolacyjne wykonuje się na zewnętrznej powierzchni ścian, w ścianach i-d fundamentami i w ścianach nad terenem (program egzamin ustny).

Izolacja pionowa ścian powinna wystawać co najmniej 15 cm ponad teren, a u dołu kończyć się ok. 10 cm poniżej izolacji poziomej ścian i łączyć się z nią. Izolację tę powinno wykonywać się (o ile to jest możliwe) nie wcześniej, aż wyschną ściany, aby nie utrudniać wyparowania z nich wilgoci.

Izolację pionową ścian może stanowić szczelna wyprawa cementowa 1:2-1:2,5 grubości ok. 2 cm z domieszkami wodochronnymi. Jako izolację pionową można również stosować powłokę bitumiczną na uprzednio naniesionej wyprawie cementowo-wapiennej 1:1:6. Wskazane jest stosować asfalty o możliwie niskiej temperaturze łamliwości i temperaturze mięknienia odpowiednio wysokiej, aby naniesiona warstwa nie spływała z muru. Mogą być również użyte masy asfaltowe o konsystencji pasty lub materiały powłokowe z tworzyw sztucznych (opinie o programie).

wyprawa cementowa

Po wyschnięciu powłoki asfaltowej zazwyczaj zasypuje się wykop pulchną ziemią bez kamieni i części ostrych, które mogłyby uszkodzić izolację. Niekiedy powłokę asfaltową pokrywa się tynkiem cementowym w celu zabezpieczenia powłoki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zdarza się jednak, że tynk pociąga swoim ciężarem w dół masę asfaltową i izolacja ulega uszkodzeniom. Zdarza się to zwłaszcza w gorącej porze letniej, gdy niektóre asfalty miękną (segregator aktów prawnych).

Najlepszym zabezpieczeniem powłoki asfaltowej jest przymurowana do niej ścianka grubości 1/2 cegły, wspierająca się na odsadce fundamentowej. Izolację poziomą w ścianach nad fundamentami wykonuje się zwykle tak samo, jak izolację nad terenem budynków bez podziemi.

Izolację poziomą górną umieszcza się nie niżej niż 15 cm nad terenem, lecz nie wyżej niż w poziomie spodu stropu. Sposób wykonania tej izolacji taki sam jak izolacji poziomej w ścianach nad fundamentami. Warstwy izolacyjne wykonuje się w podłodze, na zewnętrznych powierzchniach ścian, w ścianach nad fundamentami i nad terenem. Izolacje te stosuje się zwłaszcza, jeżeli podziemie przeznaczone jest na pobyt ludzi.

Izolację poziomą podłogi układa się zwykle na podłożu betonowym grubości 10-15 cm i zawartości cementu 200 kg/m3. Izolacją może być wyprawa cementowa grubości ok. 2 cm o proporcji 1:2 lub 1:2,5 z domieszką uszczelniającą lub powłoka z asfaltu jedno- lub dwuwarstwowa. Można również stosować izolację bitumiczną typu średniego z wkładkami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami