Blog

01.09.2021

Pogłębiarki chwytakowe

W artykule znajdziesz:

Pogłębiarki chwytakowe

Pogłębiarki chwytakowe

Pogłębiarki chwytakowe są to pontony lub statki o jednym lub kilku dźwignicach chwytakowych, zmontowanych na pokładzie. Nadają się do pogłębiania w miejscach ciasnych oraz do robót drobnych, jak np. wyczerpywanie gruntu ze studni, roboty przy nabrzeżach itp.
Pogłębiarki chwytakowe o własnym napędzie, w postaci statku ze zmontowaną na pokładzie dźwignicą (lub z kilkoma - do sześciu)
są zwykle nasiębierne (program uprawnienia budowlane na komputer). Osiągają one przy głębokości czerpania wynoszącej 6-10 m liczbę cykli roboczych (częstość uderzenia czerpaka) do 40-50 na godzinę. Dźwignica poruszana jest przez maszynę parową lub silnik elektryczny.

Pogłębiarki chwytakowe na pontonach używane do prac wewnątrz- portowych odznaczają się małą wydajnością. Tabela 2.1 podaje charakterystykę dwu pogłębiarek chwytakowych średniej wielkości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rodzaj chwytaków zależny jest od materiału dna; inne używane są do piasku, inne zaś do namułów. Chwytaki składają się z dwu. rzadziej
czterech szczęk, podwieszonych na linach stalowych na wysięgniku dźwigu obrotowego. Zasada działania pogłębiarki polega na tym, że chwytak w stanie otwartym opuszcza się swobodnie na dno, przy czym krawędzie jego wrzynają się w grunt. Przez przyciąganie lin, na których jest zawieszony, uzyskuje się zamknięcie chwytaka, który zaczerpuje przy tym materiał z dna. Po podniesieniu zamkniętego chwytaka z gruntem nad poziom wody obraca się wysięgnik tak, aby chwytak znalazł się nad ładownią pogłębiarki lub szalandy, po czym chwytak się otwiera, a grunt w nim zawarty spada do ładowni. Pojemność chwytaków dochodzi do 20 m3, a ich wydajność do 200 m3/h (uprawnienia budowlane).

Pogłębiarki łyżkowe składają się z pontonu zaopatrzonego w łyżkę osadzoną na sztywnym ramieniu i zawieszoną na wysięgniku. Ponton wyposażony jest ponadto w maszyny napędowe i mechanizmy do uruchamiania łyżki, która działa podobnie jak przy koparkach lądowych. Prócz tego ponton ma 3 do 4 szczudeł (podpór) rurowych, które nozwalają na przezwyciężenie oporów, jakie może napotkać łyżka (program egzamin ustny).

Pogłębiarki łyżkowe

Pogłębiarki łyżkowe mogą być dostosowane do pracy w kanałach, i wtedy przerzucają urobek na brzeg lub też do pracy w portach, i wtedy urobek musi być zwykle składany w szalandach. Pierwsze mają łyżki o małej pojemności (1 do 2 m3) i dużym maksymalnym wysięgu w położeniu poziomym (ponad 25 m), drugie zaś, przy mniejszym wysięgu poziomym, mogą mieć łyżki o dużej pojemności, dochodzącej do 15 m3.

Pogłębiarki te mogą pracować w warunkach bardzo zwartych gruntów, a nawet służyć mogą do rozbiórki dawnych murów. Dzięki szczudłom, na których pogłębiarka opiera się podczas pracy, łyżka może wywierać na napotykane przeszkody wielkie siły, dochodzące przy potężniejszych urządzeniach do 150 t. Jest to właściwie jedyny rodzaj pogłębiarek nadających się do tego celu i dlatego bardzo użytecznych przy robotach budowlanych (opinie o programie).
Wadą tych pogłębiarek jest ich stosunkowo mała wydajność, która powoduje ich nieprzydatność przy robotach masowych. Najwydajniejsze z nich nie przekraczają 400 m3/h, co stanowi mniej więcej połowę wydajności pogłębiarki kubłowej o dwa razy mniejszej mocy.

W dobrych gruntach pogłębiarki portowe mogą osiągnąć do 45, pogłębiarki kanałowe zaś najwyżej do 60 cykli roboczych (uderzeń łyżki) na godzinę (tab. 2.2).
Pogłębiarki wielokubłowe (wieloczerpakowe) należą do najczęściej używanych urządzeń przy masowych robotach czerpalnych, jakkolwiek mogą również oddać duże usługi przy pogłębianiach związanych z wykonywaniem budowli (segregator aktów prawnych).

Są to statki wyposażone w łańcuch bez końca, złożony z kubłów (czerpaków), czyli tzw. łańcuch kubłowy, poruszający się po wałkach osadzonych w ruchomej ramie, tzw. drabinie, opuszczanej jednym końcem na żądaną głębokość roboczą. Górny koniec drabiny zawieszony jest na wieży kubłowej, wyposażonej na szczycie w cztero- lub pięcio- boczny bęben kubłowy napędzający łańcuch. Na dolnym końcu drabiny osadzony jest pięcio- lub sześcioboczny bęben zwrotny, obracający się swobodnie. Łańcuch obiega wokół obu bębnów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami