Blog
Pogłębiarki ssące
W artykule znajdziesz:
Pogłębiarki ssące
Pogłębiarki ssące nadają się głównie do robót masowych, jakkolwiek mogą oddać duże usługi także i na niektórych robotach budowlanych, o ile pracują z dala od postawionych już budowli (program uprawnienia budowlane na komputer).
Praca pogłębiarek ssących w pobliżu budowli istniejących jest niebezpieczna, gdyż powoduje rozluźnienie gruntu i tworzenie się lejów, których zasięg jest trudny do skontrolowania. Im grunt jest luźniejszy i lżejszy, tym gorsze mogą być skutki czerpania pogłębiarką ssącą w pobliżu budowli istniejących.
Może bowiem nastąpić podmycie fundamentów tych budowli, a nawet ich zawalenie się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obliczając bezpieczną odległość pracy pogłębiarki od istniejącej budowli uwzględniać należy tzw. „pogłębienie”, czyli różnicę, jaka może powstać pomiędzy projektowanym dnem wykopu a rzeczywistym dnem lejów wyczerpanych przez pogłębiarkę. Ten sam zapas należy również uwzględniać przeliczając stopień zagrożenia istniejących budowli hydrotechnicznych, które powstaje wskutek wykonywania w ich pobliżu robót poglębiarskich.
Duże natomiast usługi mogą oddać takie pogłębiarki, pracując jako refulery, przy zasypywaniu nabrzeży, wypełnianiu skrzyń itp.
W ostatnich latach wprowadzono również pogłębiarki kroczące na platformach podnoszonych, które mogą pracować w gorszych warunkach niż inne (podczas fali do 3 m wysokości) (uprawnienia budowlane).
Pod koniec lat sześćdziesiątych firma SIRSI opatentowała, początkowo we Włoszech, a potem w szeregu innych krajów, pogłębianie pneumatyczne pod nazwą „Pneuma”. Urządzenie do pogłębiania pneumatycznego może być zmontowane jako ruchome na pontonach lub na podwoziu ruchomym poruszanym na pomoście, albo jako urządzenie stałe - na dowolnym fundamencie posadowionym na lądzie (program egzamin ustny).
Zespół pompowy
Urządzenie to składa się z następujących trzech zasadniczych części:
- z zatopionego zespołu pompowego złożonego z dwóch lub trzech cylindrów pracujących pod ciśnieniem (z których każdy zaopatrzony jest w zawór wlotowy z dyszą i w kulisty zawór tłoczny z antykorozyjnej gumy): zespół zawieszony na linie stalowej opuszcza się dźwignicą na dno w miejscu pogłębiania; jeśli ma być przesuwany w czasie pracy, zawory wlotowe zaopatrzone są w dysze kątowe, a całość w noże pionowe;
- z rozdzielacza regulującego dopływ sprężonego powietrza do cylindrów i jego uchodzenie na zewnątrz:
- ze sprężarki (opinie o programie).
Gdy zespół pompowy jest zanurzony, ciśnienie słupa wody powoduje wdzieranie się jej przez zawór wlotowy do wnętrza jednego z cylindrów.
Woda, a ściśle pulpa - zmieszana z cząstkami gruntu porwanymi z dna wypiera z cylindra powietrze uchodzące poprzez rozdzielacz na zewnątrz ku dnu akwenu i rozluźniające grunt dna. W następnym etapie wprowadza się do cylindra przez zawór główny sprężone powietrze, zamykając automatycznie zawór wlotowy (segregator aktów prawnych).
Powietrze to wypiera wodę (zmieszaną z uniesionymi z dna cząstkami gruntu) poprzez zawór tłoczny do rurociągu połączonego z zaworem i wyprowadzonego nad poziom wody. Urządzenie może tłoczyć pulpę na odległość do 3 km, bez potrzeby włączania dodatkowych pomp. Następnie cykl się powtarza. Działanie dwóch lub trzech cylindrów, równocześnie z przesuniętą fazą cyklu w jednym z nich, pozwala na ciągłość działania całości urządzenia z prędkością 1-3 cykli na min.
Zaletą urządzenia są sprężyste połączenia pomiędzy poszczególnymi jego częściami i rurociągiem.
Może ono działać na dowolnej głębokości (praktycznie do 50 m), zużycie części jest znikome, gdyż abradująca zawiesina nie styka się z żadnymi częściami mechanicznymi, prócz gumowych zaworów. Unoszona i tłoczona zawiesina zawiera 60-70% objętościowych cząstek stałych. Czerpany może być dowolny materiał gruntowy, od żwirów do iłów i namułów. Wydajność urządzenia jest różna - dochodzi do 1500 m/h (promocja 3 w 1).
Urządzenie działało także w czasie sztormów przy fali o wysokości do 1 m oraz w czasie mrozów do - 20°C i przy 26 cm pokrywie lodowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32