Blog

Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 2
17.04.2021

Pojęcie budownictwa

W artykule znajdziesz:

Pojęcie budownictwa

Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 3
Pojęcie budownictwa

Pojęcie budownictwa wymaga ścisłego sprecyzowania. W znaczeniu wąskim budownictwem nazywamy przede wszystkim wykonywanie wszelkich budynków. Jednak poza budynkami istnieją jeszcze inne obiekty budowlane. Pojęcie obiektu budowlanego jest znacznie szersze od pojęcia budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).

O ile budynkiem nazywamy obiekt służący dla pomieszczenia ludzi, zwierząt lub rzeczy, posiadający ściany lub słupy oraz pokrycie, o tyle obiektem. w znaczeniu ogólnym jest nie tylko budynek, lecz również most, droga, zapora wodna itd. W znaczeniu szerszym do budownictwa zaliczamy więc również wykonywanie wszelkich budowli, tak zwanych niekubaturowych, jak drogi, mosty, roboty ziemne, wodne itp. Nazywamy je robotami inżynierskimi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Często do budownictwa zalicza się także wszelkie melioracje gruntów, przeprowadzanie przewodów, urządzanie terenów zielonych itp., a nawet prace geologiczne i geodezyjne. Budownictwo w znaczeniu szerokim obejmuje więc również wszystkie wyżej wymienione prace. Budownictwem można nazwać ogólnie wszelką działalność, polegającą na wznoszeniu i zmianie rzeczy nieruchomych, trwale połączonych z powierzchnią ziemi.

Podział budownictwa na poszczególne rodzaje może być różny, zależnie od kąta widzenia, pod jakim je rozpatrujemy i tak (uprawnienia budowlane).
Roboty budowlane ogólne, polegające na wznoszeniu, przebudowie lub odbudowie wszelkiego typu budynków wraz z instalacjami i pracami przygotowawczymi, jak odgruzowanie i niwelacja terenu. W skład robót budowlanych ogólnych wchodzą budynki:
1) mieszkaniowe,
2) użyteczności publicznej,
3) przemysłowe,
4) wiejskie.

Roboty budowlane specjalne, jak fundamenty pod maszyny, roboty górnicze i wiertnicze, roboty inżynierii lądowej i wodnej (drogi, mosty, tory kolejowe, zewnętrzna sieć instalacji, regulacja rzek, melioracja gruntów), roboty sieciowe siły, światła i telekomunikacji (program egzamin ustny).
Roboty montażowe, polegające na ustawianiu oraz montażu maszyn i urządzeń.
Zależnie od przeznaczenia budowli:
- budownictwo miejskie,
- budownictwo przemysłowe.

Cechy budownictwa

Przy podziale tym do obu grup wchodzą zarówno budynki, jak i roboty specjalne oraz montażowe.
Zależnie od sposobu mierzenia robót: budownictwo kubaturowe (budynki), budownictwo niekubaturowe (mosty, drogi, zapory oraz roboty montażowe).
Zależnie od kierunku działalności gospodarczej i źródeł finansowania:
- budownictwo kubaturowe (budynki),
- budownictwo remontowe (opinie o programie).

Rozpatrzmy teraz specyficzne cechy budownictwa, które odróżniają je od przemysłu.
Budownictwo różni się od innych rodzajów przemysłu długim cyklem produkcyjnym, który trwa miesiące, a nawet lata. Tę cechę budownictwa porównać można tylko z przemysłem okrętowym.
Przemysł fabryczny charakteryzuje się tym, że przeważnie jest skoncentrowany, a cała jego produkcja odbywa się stale na jednym miejscu. Budownictwo natomiast charakteryzuje się znacznym rozproszeniem realizowanych budowli. Po wykonaniu jednego obiektu pracownicy budownictwa przenoszą się na inne miejsce, aby wykonać następny. Fakt ten powoduje niejednokrotnie konieczność bardzo dalekich dojazdów do pracy (segregator aktów prawnych).

Nowe obiekty budowlane wznoszone są zwykle na terenach jeszcze nie zagospodarowanych, wskutek czego pracownicy budowy nie mogą korzystać z należytych dróg i odpowiednich środków lokomocji. Pozbawieni są również czasem możliwości korzystania z odpowiednich kąpielisk czy stołówek w miejscu pracy.
W większości gałęzi przemysłu przedmiot pracy przechodzi w procesie produkcji przez różne stanowiska robocze, na których podlega poszczególnym etapom przetwórczym.

Tak np. przy produkcji obuwia na jednym stanowisku kraje się cholewki, na drugim zszywa się je, na następnym stanowisku przymocowuje się podeszwy i obcasy, na ostatnim wreszcie następuje wykończenie. W budownictwie przedmiot pracy (obiekt budowlany) jest nieruchomy, gdyż znajduje się na powierzchni lub w głębi ziemi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 8 Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 9 Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 10
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 11
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 12 Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 13 Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 14
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Deskowanie fundamentów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami