Blog

Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
04.03.2020

Metoda potokowa

W artykule znajdziesz:

Metoda potokowa

Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Metoda potokowa

Wyraz potok nadaje się w języku rosyjskim, w polskim - nie. W języku polskim potok oznacza strumień wody biegnący przy znacznym spadku. Ten sam potok może nieść mało wody lub dużo zależnie od tego czy padały deszcze, czy też panowała susza; może on niekiedy całkiem wyschnąć.

Na budowie - przy zastosowaniu systemu nazwanego niezbyt trafnie „metodą potokową" dobrane według różnych specjalności grupy ludzi pracują na swoich działkach z równomiernym nasileniem i w jednym określonym czasie przechodzą w ustalonym porządku na następne działki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zasadnicze cechy charakterystyczne tego systemu - to praca równomierna na działkach i przechodzenie okresowe z działki na działkę. Nazwa „metoda pracy równomiernej" odtwarza tylko pierwszą cechę systemu, natomiast nie obrazuje całości ruchu, zwłaszcza przy przechodzeniu na nowe działki.

Uporządkowanie organizacyjne całości wykonawstwa, a co za tym idzie - na optymalne wykorzystanie pracy ludzi i maszyn.
Najlepsze ‘możliwości zastosowania systemu ruchu równomiernego przy zasadniczych robotach budowlanych, a więc przede wszystkim murarskich, zachodzą wtedy:

a) jeżeli na wspólnym terenie ma być wykonana w określonym terminie większa ilość budynków jednakowego typu i jednorodnej konstrukcji,

b) jeżeli budynki są wielopiętrowe o powtarzających się kondygnacjach,

c) jeżeli budynki są długie i zawierają lokale powtarzające się w planie na poszczególnych kondygnacjach.
Przy organizowaniu pracy systemem ruchu równomiernego należy mieć na uwadze, że roboty przy budowie murów obejmują:

a) ustawianie rusztowań,

b) dostarczanie cegły, zaprawy i ewentualnie wody,

c) właściwe murowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy przy tym mieć na uwadze powiązanie wymienionych robót z wykonywaniem stropów, ścianek działowych, instalacji itp.

System ruchu równomiernego przy wznoszeniu murów może mieć zastosowanie w odmianach: trój działkowej, dwu-działkowej, niekiedy jedno-działkowej. Odrębne odmiany organizacyjne mają zastosowanie przy równoczesnym prowadzeniu w budynku robót murowych i montowaniu za pomocą żurawi stropów oraz elementów i urządzeń wewnętrznych.
W nowoczesnym wykonawstwie budowy coraz częściej jest spotykana metoda przyśpieszona prowadzenia robót, polegająca na zastosowaniu mechanizacji, prefabrykacji, normalizacji i typizacji.
System ruchu równomiernego w całości robót z zastosowaniom metody przyśpieszonej stanowi najwyższą formę organizacyjną, zwłaszcza jeśli chodzi o wykonawstwo większej liczby budynków na wspólnym terenie, tak zaplanowane, że prace trwają bez przerw sezonowych.
Taki system organizacyjny nazwany jest systemem pośpiesznym.

System ruchu równomiernego

Odmiana trójdziałkowa systemu ruchu równomiernego. Praca prowadzona jest przez 3 grupy: transportową, murarską i ciesielską (uprawnienia budowlane). W szczególnym przypadku grupy te mogą być połączone organizacyjnie w jedną grupę uniwersalną (kompleksową) pod kierownictwem najbardziej doświadczonego murarza, przy czym jednak w grupie takiej pozostają wydzielone zespoły wymienionych trzech kategorii.

Budynek kilkupiętrowy zostaje podzielony zwykle pionowymi płaszczyznami na trzy takie części, że na wysokości jednego pasa murowania w każdej z tych części znajduje się odrębna działka (program egzamin ustny).
Każda grupa robocza wykonuje pracę na działce w ciągu określonego czasu, a więc grupa murarska i ciesielska w ciągu 1 dnia, grupa transportowa w ciągu 2 dni. Każdego następnego dnia roboczego poszczególne grupy przesuwają się o działkę dalej (opinie o programie).
Przebieg pracy przy jednej zmianie dziennej przedstawiony jest przykładowo dla dwóch pięter budynku na harmonogramie. Przebieg pracy na innych piętrach powtarza się analogicznie.

Z harmonogramu widać, że murowanie jednej kondygnacji trwa tylko 6 dni zamiast dziewięciu jak w odmianie trój działkowej (segregator aktów prawnych).
A zatem odmiana dwudziałkowa systemu ruchu równomiernego skraca czas murowania o Va. Z tego powodu wyparła ona prawie zupełnie z nowoczesnej organizacji odmianę trój działkową.

Odmiana jednodziałkowa systemu ruchu równomiernego. Dążąc do jeszcze większego przyspieszenia budowy przez doprowadzenie czasu wykonania ścian jednej kondygnacji do 3 dni, przyjęto organizację bez podziału budynku na działki, lecz z prowadzeniem robót równomiernie w całym budynku w dwóch zmianach tego samego dnia (promocja 3 w 1).

Pierwsza zmiana obejmuje dostarczanie materiałów i murowanie, druga - ustawianie rusztowań. W ten sposób każdy z 3 pasów kondygnacji może być zrobiony w 1 dzień.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dodatkowe obciążenie uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami