Blog

15.02.2022

Pojęcie technologii

W artykule znajdziesz:

Pojęcie technologii

Pojęcie technologii narodziło się w końcu XVIII w. i obejmowało wskazówki co do sposobów przetwarzania surowców i materiałów w produkty. W miarę rozwoju wielkoseryjnej produkcji przemysłowej pojęcie technologii objęło dziedzinę nauki dotyczącej głównie zjawisk mechanicznych lub chemicznych, występujących w procesach obróbki materiałów (obróbka mechaniczna, obróbka chemiczna) (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie w produkcji przemysłowej, w szczególności w przemyśle budowy maszyn, pojęcie technologii produkcji oznacza zjawiska związane z obróbką materiałów w procesie wytwarzania wyrobu wraz z łączeniem (montażem) elementów w gotowy wyrób.

Tak więc proces technologiczny obejmuje podstawowe działania procesu wytwarzania wyrobu (tj. procesu produkcyjnego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do budownictwa pojęcie technologii produkcji wprowadzono dopiero po II wojnie światowej początkowo w Rosji, a następnie w Polsce i innych krajach i dotyczyło głównie tzw. produkcji podstawowej, tj. robót budowlanych wykonywanych na placu budowy; w okresie późniejszym objęło także produkcję elementów i wyrobów. Zostało ono w tej postaci włączone do programów nauczania wydziałów budowlanych średnich i wyższych szkół technicznych (uprawnienia budowlane).

Równocześnie zrodziło się pojęcie technologiczności konstrukcji wyrobu ujmujące wymagania stawiane konstrukcjom wyrobu, wynikające z potrzeb technologii produkcji. O możliwości bowiem zastosowania odpowiednich metod technologicznych w nowoczesnej produkcji i osiągnięcia założonej jakości wyrobu decyduje w poważnej mierze rozwiązanie techniczno-konstrukcyjne tego wyrobu (program egzamin ustny).

Procesy technologiczne

Technologia jest to nauka o metodach wytwarzania, tj. procesach, których celem jest obróbka i przeróbka materiałów i półwyrobów w gotowe wyroby (produkty). Proces technologiczny jest to część procesu produkcyjnego, obejmująca jego podstawowe czynności związane bezpośrednio z obróbką materiałów i półwyrobów oraz łączeniem (montażem) części i elementów w większą całość (opinie o programie).

Technologia produkcji budowlanej jest to nauka o procesach związanych z wytwarzaniem materiałów i wyrobów budowlanych (półfabrykatów, prefabrykatów) oraz ich wbudowaniem w konstrukcję obiektu budowlanego lub z montażem części i elementów konstrukcji budowlanych i wykończeniem obiektu.

Technologiczność konstrukcji wyrobu jest to zespół cech konstrukcyjnych wyrobu, umożliwiających zastosowanie najbardziej ekonomicznego i zapewniającego dobrą jakość procesu wytwarzania wszystkich elementów składowych i montażu gotowego wyrobu. Są to pojęcia umowne, które proponuje się przyjąć w tym sformułowaniu do działalności naukowo-badawczej w budownictwie. W rozszerzonym ujęciu technologia jest nauką o metodach przetwarzania surowców i materiałów oraz wytwarzania wyrobów w postaci półfabrykatów, prefabrykatów lub gotowych wytworów oraz o stosowanych do tego celu środkach (segregator aktów prawnych).

Procesy technologiczne doprowadzają do uzyskania określonych produktów w wyniku przeprowadzenia zmian składu chemicznego, struktury, własności fizycznych, kształtu lub wyglądu albo łączenia (montażu) części i elementów w odpowiednie, wymagane przedmioty użytkowe. Uściślenia wymaga pojęcie procesu technologicznego, który często identyfikuje się z procesem produkcyjnym; tymczasem proces technologiczny obejmuje tylko niektóre, podstawowe czynności wchodzące w skład procesu produkcyjnego, związane głównie z bezpośrednią obróbką materiałów i łączeniem (montażem) części lub elementów w większą całość (promocja 3 w 1). Proces technologiczny stanowi więc część (zasadniczą) procesu produkcyjnego. Czynności transportowe obejmujące przewóz materiałów lub półwyrobów (części, elementów) z jednego zakładu lub wydziału do drugiego (tzw. transport zewnętrzny, daleki) nie wchodzą w skład procesu technologicznego produkcji budowlanej; transport ten ma swoją odrębną technologię.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami