Blog
Proces powojennej ewolucji
W artykule znajdziesz:
Rozwojowi przemysłu amerykańskiego po II wojnie światowej towarzyszyła tzw. trzecia rewolta ja przemysłowa, określana leż, z racji wiele większego niż w poprzednich okresach zaangażowania nauki w postęp techniczny technologiczny, mianem rewolucji naukowo- -technicznej. lej kontynuację stanowi rozwój przemysłu nowych technologii lub przemysłu wysokiej techniki (High-tech Industry), którego zasadniczą cechą i symbolem jest rosnące zastosowanie mikroelektroniki w procesie produkcyjnym, komunikacji, administracji, usługach i in. dziedzinach (program uprawnienia budowlane na komputer). Przemysłów obejmuje przemysły: elektroniczny, lotniczy (w tym produkcję pojazdów kosmicznych), precyzyjny, optyczny (światłowody), farmaceutyczny (rozwijany w oparciu o biotechnologie) oraz wytwarzanie nowych materiałów i tworzyw (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Proces powojennej ewolucji technologicznej przemysłu dotyczy gł. Stanów Zjednoczonych i, w mniejszym zakresie, Kanady. Pozostałe, tj. latynoskie kraje kontynentu, z wielu względów, m.in. z powodu braku wysokokwalifikowanej siły roboczej, uczestniczą w nim w bardzo ograniczonym zakresie (uprawnienia budowlane).
W strukturze branżowej przemysłu Ameryki Północnej bardzo ważne miejsce zajmuje energetyka. Na kontynencie tym obserwuje się ciągły wzrost produkcji energii, co związane jest z ogromnym na nią zapotrzebowaniem ze strony przemysłu i innych sektorów gospodarki, a także z faktem powszechnego występowania bardzo bogatych jej źródeł (węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud pierwiastków rozszczepialnych). Na Amerykę Północną przypada 28% światowej produkcji energii (ok. 3,4 mld t paliwa umownego w przeliczniku węglowym); udział kontynentu w wytwarzaniu energii elektrycznej jest jeszcze większy - wynosi ok. 4330 TWh, tj. 53% produkcji światowej (program egzamin ustny).
Energia wodna
Uzyskuje się ją przede wszystkim z paliw konwencjonalnych, a w mniejszym zakresie także z innych źródeł, jak w przypadku energii wodnej i atomowej. W Stanach Zjednoczonych - największym światowym producencie (a także konsumencie) energii elektrycznej - gł. jej dostarczycielem (71 % produkcji) są elektrownie cieplne opalane węglem, ropą naftową i gazem ziemnym. Znacznym wykorzystaniem paliw konwencjonalnych w produkcji elektryczności odznaczają się też Meksyk oraz Kuba, gdzie paliwem jest mazut i odpady z trzciny cukrowej (opinie o programie). W Kanadzie wiodącą rolę odgrywa hydroenergetyka. Na elektrownie atomowe przypada ok. 20% energii elektrycznej wytwarzanej w Stanach Zjednoczonych (największa ilość tego rodzaju energii elektrycznej na świecie) i Kanadzie, natomiast zaledwie 6% w Meksyku. Spośród innych wymienić należy energię wiatrową i słoneczną oraz geotermiczną (Kalifornia, Meksyk) (segregator aktów prawnych).
Długą tradycję w Ameryce Północnej ma hutnictwo żelaza. Produkcja surówki żelaza wynosi tu ok. 65 min t, a stali surowej ok. 115 min t. W Stanach Zjednoczonych produkcja żelaza i stali (od szeregu lat wykazująca tendencję spadkową) skoncentrowana była początkowo w Regionie Środkowoatlantyckim, później w okręgu Pittsburgh-Cleveland (nazywanym niegdyś amerykańską Ruhrą); obecnie większość hut zlokalizowana jest nad Wielkimi jeziorami, w okolicach Chicago, Buffalo, Erie, Cleveland, Detroit. Mniejsze tego typu zakłady powstały też w sąsiedztwie portów - nad Zatoką Meksykańską i nad Oceanem Spokojnym (promocja 3 w 1).
Liczącym się w świecie (choć na mniejszą skalę) producentem stali jest Kanada - najważniejsze ośrodki hutnicze znajdują się tu w rejonie Wielkich jezior i Rzeki Świętego Wawrzyńca, w Hamilton, Sault Sainte Marie, Montrealu, a także w pobliżu Calgary, Edmonton i Selkirk. W Meksyku największe stalownie zlokalizowano w Monterrey, Mon- clova i Lazaro Cardenas. W przemyśle miedziowym czołową rolę odgrywają Stany Zjednoczone - największy w świecie jej producent; znacznie mniej tego metalu wytwarza Kanada. Największe huty znajdują się w stanie Montana, w okolicach Wielkich jezior, w El Paso oraz na wybrzeżu atlantyckim - między Nowym Jorkiem a Baltimore.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32