Blog

25.08.2022

Proces powojennej ewolucji

W artykule znajdziesz:

Proces powojennej ewolucji

Rozwojowi przemysłu amerykańskiego po II wojnie światowej towarzyszyła tzw. trzecia rewolta ja przemysłowa, określana leż, z racji wiele większego niż w poprzednich okresach zaangażowania nauki w postęp techniczny technologiczny, mianem rewolucji naukowo- -technicznej. lej kontynuację stanowi rozwój przemysłu nowych technologii lub przemysłu wysokiej techniki (High-tech Industry), którego zasadniczą cechą i symbolem jest rosnące zastosowanie mikroelektroniki w procesie produkcyjnym, komunikacji, administracji, usługach i in. dziedzinach  (program uprawnienia budowlane na komputer). Przemysłów obejmuje przemysły: elektroniczny, lotniczy (w tym produkcję pojazdów kosmicznych), precyzyjny, optyczny (światłowody), farmaceutyczny (rozwijany w oparciu o biotechnologie) oraz wytwarzanie nowych materiałów i tworzyw (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Proces powojennej ewolucji technologicznej przemysłu dotyczy gł. Stanów Zjednoczonych i, w mniejszym zakresie, Kanady. Pozostałe, tj. latynoskie kraje kontynentu, z wielu względów, m.in. z powodu braku wysokokwalifikowanej siły roboczej, uczestniczą w nim w bardzo ograniczonym zakresie (uprawnienia budowlane).

W strukturze branżowej przemysłu Ameryki Północnej bardzo ważne miejsce zajmuje energetyka. Na kontynencie tym obserwuje się ciągły wzrost produkcji energii, co związane jest z ogromnym na nią zapotrzebowaniem ze strony przemysłu i innych sektorów gospodarki, a także z faktem powszechnego występowania bardzo bogatych jej źródeł (węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud pierwiastków rozszczepialnych). Na Amerykę Północną przypada 28% światowej produkcji energii (ok. 3,4 mld t paliwa umownego w przeliczniku węglowym); udział kontynentu w wytwarzaniu energii elektrycznej jest jeszcze większy - wynosi ok. 4330 TWh, tj. 53% produkcji światowej (program egzamin ustny).

Energia wodna

Uzyskuje się ją przede wszystkim z paliw konwencjonalnych, a w mniejszym zakresie także z innych źródeł, jak w przypadku energii wodnej i atomowej. W Stanach Zjednoczonych - największym światowym producencie (a także konsumencie) energii elektrycznej - gł. jej dostarczycielem (71 % produkcji) są elektrownie cieplne opalane węglem, ropą naftową i gazem ziemnym. Znacznym wykorzystaniem paliw konwencjonalnych w produkcji elektryczności odznaczają się też Meksyk oraz Kuba, gdzie paliwem jest mazut i odpady z trzciny cukrowej (opinie o programie). W Kanadzie wiodącą rolę odgrywa hydroenergetyka. Na elektrownie atomowe przypada ok. 20% energii elektrycznej wytwarzanej w Stanach Zjednoczonych (największa ilość tego rodzaju energii elektrycznej na świecie) i Kanadzie, natomiast zaledwie 6% w Meksyku. Spośród innych wymienić należy energię wiatrową i słoneczną oraz geotermiczną (Kalifornia, Meksyk) (segregator aktów prawnych).

Długą tradycję w Ameryce Północnej ma hutnictwo żelaza. Produkcja surówki żelaza wynosi tu ok. 65 min t, a stali surowej ok. 115 min t. W Stanach Zjednoczonych produkcja żelaza i stali (od szeregu lat wykazująca tendencję spadkową) skoncentrowana była początkowo w Regionie Środkowoatlantyckim, później w okręgu Pittsburgh-Cleveland (nazywanym niegdyś amerykańską Ruhrą); obecnie większość hut zlokalizowana jest nad Wielkimi jeziorami, w okolicach Chicago, Buffalo, Erie, Cleveland, Detroit. Mniejsze tego typu zakłady powstały też w sąsiedztwie portów - nad Zatoką Meksykańską i nad Oceanem Spokojnym (promocja 3 w 1).

Liczącym się w świecie (choć na mniejszą skalę) producentem stali jest Kanada - najważniejsze ośrodki hutnicze znajdują się tu w rejonie Wielkich jezior i Rzeki Świętego Wawrzyńca, w Hamilton, Sault Sainte Marie, Montrealu, a także w pobliżu Calgary, Edmonton i Selkirk. W Meksyku największe stalownie zlokalizowano w Monterrey, Mon- clova i Lazaro Cardenas. W przemyśle miedziowym czołową rolę odgrywają Stany Zjednoczone - największy w świecie jej producent; znacznie mniej tego metalu wytwarza Kanada. Największe huty znajdują się w stanie Montana, w okolicach Wielkich jezior, w El Paso oraz na wybrzeżu atlantyckim - między Nowym Jorkiem a Baltimore.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami