Blog

06.01.2020

Pokrycie blachą ołowianą

W artykule znajdziesz:

Pokrycie blachą ołowianą

Pokrycie blachą ołowianą

Blachę ołowianą stosowano do krycia monumentalnych budynków w wiekach średnich (pałac dożów w Wenecji, Katedra w Reims itp.).
W Krakowie znajdowały się już w wieku XIV niektóre dachy kryte ołowiem z pobliskich żup olkuskich (program na komputer). Najstarsze budowle gotyckie były także kryte ołowiem. W następnych stuleciach ołów również był stosowany. Obydwie wieże kościoła Mariackiego w Krakowie były pokryte ołowiem. Ołów olkuski zawierał domieszki srebra, czym tłumaczy się jego znaczną trwałość przy działaniu czynników atmosferycznych. Największą wadą pokrycia ołowianego okazał się niski punkt topliwości ołowiu (327°C). Pożar w pobliskim budynku, a zwłaszcza unoszone przez wiatr palące się kawałki drewna powodowały niejednokrotnie stapianie się ołowiu i zapalanie pod gorącym ołowiem suchego deskowania (program na telefon).

Stosując ołów należy pamiętać, że ulega on szkodliwemu działaniu wapna i cementu (tworzy się rozpuszczalny ołowian wapnia) oraz ulega elektrolizie przy zetknięciu z innymi metalami. Oprócz tego ulega on działaniu kwasów organicznych zawartych w twardym drewnie (jak np. w dębinie), szczególnie w obecności wilgoci. Należy izolować ołów od zaprawy wapiennej i cementowej za pomocą papy lub asfaltu, przy czym niedopuszczalne są mieszaniny zawierające fenole i kreozole.
Grubość blachy ołowianej spotykanej w pokryciach — ok. 2 mm. Krycie wykonywa się na gładkim deskowaniu. Połączenia w szwach prostopadłych do okapu — na zwoje lub listwy, w szwach równoległych do okapu — na nakładki itp. Natomiast jeszcze przed wojną stosowano blachy ołowiane do izolacji wodoszczelnej podziemi, tarasów itp.
Obecnie ołów jako materiał deficytowy nie stosuje się ani do pokryć, ani do izolacji wodoszczelnych (program egzamin ustny).

Pokrycie blachą aluminiową

Blacha aluminiowa nie poddaje się korozji, jest bardzo trwała, ma małą pojemność cieplną i odbija do 85°/o promieni słonecznych. Krycie płaską blachą aluminiową odbywa się w sposób podobny do krycia blachą stalową ocynkowaną, a więc na rąbki lub listwy (opinie o programie).
Blacha falista o falach poprzecznych, znana za granicą pod nazwą Alu- Well, produkowana jest w rolach 70 lub 100 cm szerokości. Role układane są równolegle do kalenicy i okapu na drewnianych łatach z zakładami 10 cm.

Łaty rozstawione są co 60, 45 lub 90 cm (segregator aktów prawnych).
Podobnie jak wszystkie pokrycia metalowe, dachy kryte blachą aluminiową należy chronić przed skraplaniem się pary.
Dla dachów krytych blachą Alu-Well najodpowiedniejszym sposobem jest zapewnienie dostatecznej wymiany powietrza pod pokryciem.
Dla pokryć na deskowaniu łaty przybija się do łat poprzecznych dając ponadto podkładkę z papy asfaltowej.

Role blachy aluminiowej przymocowuje się śrubami i haftkami, lub przy prostszym pokryciu gwoździami (promocja 3 w 1).
Śruby-uchwyty z lekkiego metalu umieszcza się na co drugim grzbiecie fali z uszczelnieniem podkładkami najczęściej z tworzyw sztucznych (neopren).
Do krycia kalenic, okapów i obrzeży stosowane są specjalne kształtki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami