Blog

Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 2
07.01.2020

Pokrycie dachówką cementową i cementowo-glinianą

W artykule znajdziesz:

Pokrycie dachówką cementową i cementowo-glinianą

Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 3
Pokrycie dachówką cementową i cementowo-glinianą

Pokrycie podwójną karpiówką wykonywa się jak pokrycie w koronkę zwykłą karpiówką, pokrycie dachówką żłobkowaną — jak ceramiczną przylgową  (program na komputer).
W miejscach odsłoniętych narażonych na silniejsze wiatry przywiązuje się co 5-7-6 dachówkę do łat drucikami tkwiącymi w dachówkach.

Spadek połaci dachowych 0,6H-1,2.
Zalety pokrycia: możliwość łatwego wyrobu dachówek za pomocą dachówczarek (program na telefon).

Pokrycia z dachówki cementowej są na ogół mniej trwałe niż z dachówki ceramicznej, przeważnie z powodu stosowania zbyt małej ilości cementu lub wadliwego wykonania dachówek.
Pokrycie dachówką cementową nie nadaje się do użycia w miejscach, gdzie powietrze jest nasycone dymami fabrycznymi i gazami kwaśnymi, na które zwykły cement jest mało odporny.
Wyrabiane są również dachówki cementowo-gliniane karpiówki pojedyncze, podwójne, żłobkowane i gąsiory.

Do wyrobu stosuje się cement portlandzki marki 250, zawiesinę glinianą o konsystencji 6 cm według metody stożka, piasek ostroziarnisty o różnej wielkości ziaren (nie większych od 2 mm). Mieszaninę należy przygotować bardzo starannie, jej konsystencja powinna wynosić 4 cm i) (program egzamin ustny). Skład mieszaniny w sześciu odmianach podany jest w instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej. Do zwykłych dachówek z karpiówki podwójnej można przyjąć proporcję objętościową 1:1:3, czyli cementu 340 kg, zawiesiny glinianej 0,29 m3, piasku 0,87 m3.

Formowanie dachówek odbywa się na dachówczarkach

Wierzchnią „polewę” uzyskuje się przez posypanie sformowanej dachówki przez sito cienką warstwą cementu i staranne wygładzenie strychulcem (opinie o programie).
Cechy fizyczne dachówki powinny być nie gorsze niż dla dachówki cementowej, a ponadto nasiąkliwość wodą nie powinna przekraczać 5% ciężaru suchej dachówki.
Spadek połaci dachowych 0,7-4-1,0 (segregator aktów prawnych).

Uszczelnienie pokrycia dachowego uzyskuje się przez wysmarowanie brzegów podłużnych dachówek przy układaniu zaprawą cementowo-glinianą o proporcji 1 : 4 : 10 oraz przez wyspoinowanie od spodu styków równoległych do okapu tą samą zaprawą.
Korzyść stosowania dachówek cementowo-glinianych zamiast cementowych polega na oszczędności 15—20% na cemencie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 8 Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 9 Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 10
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 11
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 12 Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 13 Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 14
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wygospodarowanie czasu na naukę zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami