Blog

07.07.2020

Pokrycie hali maszyn

W artykule znajdziesz:

Pokrycie hali maszyn

Pokrycie hali maszyn

Pokrycie hali maszyn nie odgrywa roli statycznej i nie przenosi sil poziomych, a spełnia jedynie funkcję dachu.
Od strony terenu na budynek działa parcie gruntu i wody gruntowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wypór wobec wysokiego poziomu dolnej wody osiąga poważne wartości, jednak masa fundamentu zapewnia odpowiednio wysoki współczynnik pewności na przesunięcie.
W siłowni Happurg w dążeniu do ekonomicznego rozwiązania budynku siłowni - wobec płaskiego terenu od strony rurociągów - nadar. budynkowi w przekroju kształt litery L. Było to tym bardziej możliwe do zrealizowania, że budynek jest częścią zapory przegradzającej dolinę dla utworzenia zbiornika dolnego. Dla wydłużenia drogi filtracji i powiększenia tarci od strony odwodnej w stopie fundamentu wykonano dużą ostrogę.
W siłowni Erzhauscn wykonanie konstrukcji budynku siłowni w formie koryta okazało się niemożliwe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Momenty w połączeniu ścian bocznych z płytą są z obu stron tak wielkie, że trzeba było włączyć do współpracy dach Statycznie otwarte „koryto” zmieniło się w zamkniętą ramę.
Aby wzmocnić działanie stropu i skompensować ewentualnie momenty i naprężenia w żelbetowym stropie, a w szczególności aby uniknąć spękań i naprężeń rozciągających na zewnętrznej części ściany odwodnej (przecieki), wprowadzono sprężanie. Pomiędzy stropem a częścią odwodną pozostawiono dylatację rozpieraną hydraulicznie. Powstałą szczelinę po związaniu całości wypełnić betonem (uprawnienia budowlane).

Efekt statyczny jest jasny. Wewnętrzne rozpieranie wywołało dodatkowe naprężenia w stropie i powiększenie momentów zginających w ścianie od wodne; z zanikiem naprężeń rozciągających na ścianie odwodnej lub nawet wytworzeniem naprężeń ściskających, powiększających szczelność.
Warunki posadowienia nie były korzystne: podłoże mało nośne z materiału który po nawodnieniu traci prawie całkowicie kohezję. Budynek ustawiony bezpośrednio nad brzegiem dolnego zbiornika musi znieść parcie wody o silnie szybko zmiennych poziomach oraz parcie gruntu i wody gruntowej od strony
lądu.

Głębokie posadowienie

Pojawia się, rzecz jasna, duży wypór. Dla uzyskania stateczności wykonano bardzo dokładny drenaż oraz obciążono budynek siłowni nasypem ziemnym. Rozwiązanie nazwano „siłownia podziemna wykonana w otwartym dole fundamentowym”.
Wprowadzone innowacje do dawnej klasycznej konstrukcji stały się źródłem widocznych oszczędności, jednak nie rozwiązały zasadniczych problemów i trudności realizacji budynków siłowni pompowo-szczytowych.

Trudności do pokonania były następujące:
1) głębokie posadowienie przy dużych siłach zewnętrznych jest źródłem powstawania poważnych sił w miejscach połączeń ścian bocznych z płytą fundamentową (kształt U); ze wzrostem głębokości posadowienia bardzo wzrasta koszt budynku,
2) dół fundamentowy staje się zasadniczym problemem,
3) stateczność budynku „lekkiego” (ształt U) jest trudna do osiągnięcia z powodu silnego wyporu i słabej kohezji gruntu (program egzamin ustny).

Konstrukcją usuwającą te wady jest wykonanie siłowni w postaci kołowej żelbetowej studni.
W cylindrycznej konstrukcji występują tylko naprężenia ściskające, które beton znosi doskonale, tak że można mówić o betonie zbrojonym, a nie żelbecie, choć ostrożność nakazuje w ostateczności wykonywanie cylindra żelbetowego (duża średnica nie zapewnia uniknięcia małych sił rozciągających na zewnętrznym obwodzie).
Można nawet w tym przypadku pomyśleć o odsunięciu budynku od brzegu i zrezygnowaniu z bezpośredniego napierania wody (opinie o programie). Cylinder będzie wówczas równomiernie obciążony otaczającym gruntem. Wadą tego rozwiązania jest konieczność budowy kanału (segregator aktów prawnych).

Z analizy rozkładu naprężeń przebiegających przez strefę największej sztywności konstrukcji w przypadku konstrukcji cylindrycznej wynika korzystna sytuacja, umożliwiająca w wyniku rozkładu naprężeń w płaszczyznach poziomych jedynie zmianę grubości ścian oraz stosowanie deskowań ślizgowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami