Blog
Połączenia montażowe
W artykule znajdziesz:
Połączenia montażowe
W krajach zachodnich dość znaczne zastosowanie do połączeń warsztatowych znalazły śrubonity (,,rivelon”). Są to łączniki podobne do nitów, których trzpień ma jednak poprzeczne rowki i ostre zwężenie. Po włożeniu w otwór koniec śrubonitu zostaje uchwycony urządzeniem hydraulicznym i naciągnięty aż do zerwania w miejscu przewężenia, z tym że równocześnie zostaje zaciśnięta specjalna ,.nakrętka”, która utrzymuje na stałe stan sprężenia śrubonitu. Wielkość siły sprężającej wynika z nośności trzpienia w miejscu zwężenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
W kraju śrubonity nie znalazły dotąd zastosowania.
Podobnie ma się rzecz ze zgrzewaniem iskrowym i punktowym. Ze względu na znaczne zapotrzebowanie energii, krajowe wytwórnie konstrukcji stalowych nie są wyposażone w zgrzewarki dużej mocy. Planuje się natomiast wprowadzenie zgrzewania tarciowego do masowej produkcji zakotwień.
Połączenia montażowe elementów konstrukcji szkieletowych (prętowych i belkowych) wykonuje się przede wszystkim jako skręcane na śruby, a nie spawane, ze względu na znaczną pracochłonność spawania w warunkach budowy. Najczęściej stosuje się połączenia śrubowe zwykłe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Połączenia śrubowe pasowane stosuje się w stykach montażowych głównych elementów silnie obciążonych konstrukcji, zwłaszcza konstrukcji obciążonych dynamicznie (dźwigary mostowe, suwnice, ciężkie belki podsuwnicowe itp.). Ich zaletą w porównaniu z połączeniami zwykłymi jest większa nośność i mniejsza odkształcalność, zaś wadą znaczna pracochłonność (uprawnienia budowlane).
Połączenia sprężane śrubami wysokiej wytrzymałości stosuje się w stykach głównych elementów silnie obciążonych konstrukcji inżynierskich i budynków przemysłowych. Zaletą tych połączeń w porównaniu z połączeniami zwykłymi jest zmniejszenie wymiarów złącza i liczby śrub, praca całego przekroju (bez potrącania otworów) oraz możliwość dość znacznego niwelowania odchyłek wykonania elementów wskutek zwiększonych luzów w otworach.
Segmenty wysokich masztów
Do wad tych połączeń należy zaliczyć większy nakład robocizny warsztatowej na przygotowanie powierzchni stykowych złączy ciernych i na przyspawanie blach czołowych i usztywnień w złączach doczołowych, jak również konieczność kontrolowanego sprężania przy użyciu kluczy dynamometrycznych na montażu (program egzamin ustny).
Szczegóły kształtowania połączeń śrubowych znane są z podręczników i wytycznych.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest unifikacja połączeń śrubowych (opinie o programie). Należy dążyć do stosowania jednolitych średnic śrub i otworów, identycznych odległości otworów od brzegów kształtowników i odstępów między otworami, wycięć itp. w poszczególnych częściach i stykach. Dzięki temu zmniejsza się znacznie pracochłonność przygotowania wzorników i matryc oraz składania części w wytwórni. W kraju wprowadza się katalogową unifikację połączeń, która powinna być ściśle przestrzegana w projektowaniu.
W celu zmniejszenia liczby śrub w połączeniach elementów prętowych i belkowych, przenoszących znaczną siłę poprzeczną lub siłę osiowo ściskającą, celowe jest przeniesienie jej przez bezpośredni docisk części stalowych. W tego rodzaju połączeniach dociskowych śruby spełniają rolę konstrukcyjną, ustalając wzajemne położenie elementów montażowych. Obniża to pracochłonność montażu (segregator aktów prawnych).
Jedynie w szczególnych przypadkach, jak: konieczność scalania na montażu elementów o bardzo dużych przekrojach (np. słupy stalowni) oraz scalania dużych niegabarytowych elementów z rur (segmenty wysokich masztów) może być celowe wykonanie dużej ilości styków spawanych w warunkach skoncentrowanej i dobrze zorganizowanej budowy. W tych przypadkach jednak oprócz nośnych spoin powinny być przewidziane pomocnicze połączenia śrubowe dla ułatwienia naprowadzenia i scalania elementów wysyłkowych w zespół montażowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32