Blog
Wykop otwarty
W artykule znajdziesz:
Określenie optymalnego liczbowego i zawodowo-rodzajowego składu brygady montażowej zależy od ilości prac, stopnia ich mechanizacji, pracochłonności z uwzględnieniem dostatecznego stopnia wykonania norm (program uprawnienia budowlane na komputer). Powinny być przy tym spełnione następujące warunki:
- maksymalne wykorzystanie narzędzi i urządzeń mechanicznych,
- wykorzystanie robotników zgodnie z ich kwalifikacjami.
Połączenie domowe składa się z następujących elementów: trójnik lub opaska z siodełkiem, zasuwa lub zawór odcinający, rury doprowadzające wodę do budynku. Po wytyczeniu trasy połączenia wodociągowego, przed przystąpieniem do wykonania wykopu, należy miejsce robót odpowiednio oznakować i zabezpieczyć przed ruchem ulicznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wykop otwarty może być wykonany na całej długości trasy połączenia wodociągowego lub też może być wykonany częściowo jako otwarty, a częściowo w postaci tunelu. W tym drugim przypadku wykop wzdłuż trasy połączenia powinien mieć długość 1,5 m (uprawnienia budowlane). Dalsze wykopy wzdłuż osi budowanego przewodu są rozkładane zależnie od długości połączenia oraz od warunków terenowych i gruntowych. Przebijanie między otwartymi wykopami tunelu o długości od 1,5 do kilku metrów wykonuje się specjalnymi łopatami podłużnymi obsadzonymi na drewnianych lub metalowych trzonkach, które przedłuża się w miarę potrzeby (program egzamin ustny).
Przy budowie połączeń z opaski nie rozkłada się wykopu wzdłuż ulicznego przewodu wodociągowego, wystarcza jedynie wykop szerokości 80 cm rozłożony wzdłuż połączenia domowego (rys. l-63b). W przypadku wykonywania wykopów głębokich zachodzi konieczność stosowania deskowania ścian wykopu. Sposób wykonania podparcia ścian wykopu powinien być zgodny z zasadami wykonawstwa tego rodzaju wykopów (opinie o programie).
Kolejność wykonania wcięcia
Dla wprowadzenia przewodu wodociągowego do budynku zachodzi potrzeba wykonania w murze budynku otworu o średnicy większej o około 50% od średnicy rury. Przy przebijaniu otworu nie należy uszkadzać ław fundamentowych, słupów nośnych i konstrukcji żelbetowych. Po przeprowadzeniu rury wolną przestrzeń w murze wypełnia się gliną plastyczną lub inną masą plastyczną. Szczelne przejście przez ścianę), wykluczając zabetonowanie.
Połączenie z trójnika wykonuje się wówczas, gdy średnica połączenia wynosi co najmniej 50 mm i gdy średnica połączenia jest większa od połowy średnicy rurociągu ulicznego. Przy wykonywaniu tego rodzaju połączenia zachodzi konieczność wcięcia się w przewód uliczny (segregator aktów prawnych).
Kolejność wykonania wcięcia i montażu połączenia jest następująca:
- wykonanie wykopu,
- wyłączenie z eksploatacji danego odcinka rurociągu przez zamknięcie zasuw odcinających dopływ wody,
- odwodnienie wyłączonego odcinka rurociągu,
- wycięcie odcinka rurociągu o długości równej L + 1 (cm), gdzie L długość trójnika, cm,
- wykonanie połączenia trójnika z przewodem ulicznym za pomocą nasuwki dwukielichowej,
- montaż zasuwy odcinającej oraz pozostałych odcinków połączenia.
Połączenie z opaski wykonuje się wówczas, gdy średnica nawierconego otworu nie przekracza połowy średnicy rurociągu ulicznego (promocja 3 w 1).
W miejscu wykonania połączenia na rurociąg nakłada się opaskę z siodełkiem (rys. 1-65). Do siodełka mocuje się zawór przelotowy, a do zaworu urządzenie do nawiercania (rys. 1-66). Wiertło obracane grzechotką przechodzi przez dławik, zawór przelotowy, siodełko i dociskane jest do rury śrubą regulacyjną. Po przewierceniu rury cofa się wiertło, zamyka zawór, zdejmuje urządzenie do nawiercania i do zaworu podłącza się rury połączenia domowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32