Blog

17.05.2023

Wielkość mocy pobieranej

W artykule znajdziesz:

Wielkość mocy pobieranej

Wielkość mocy pobieranej przez pompę ustala się na podstawie charakterystyki pompy, przyjmując wartość pobieranej mocy pompami Flygt. Pompy Flygt, serii C, przeznaczane są do pompowania ścieków i gęstego osadu. Ich charakterystyczną cechą jest to, że pompa wraz z silnikiem tworzy jedną całość. Wirnik we wszystkich pompach jest jednokanałowy, obustronnie zamknięty. Jedynie pompa typu C 3300 ma wirnik dwukanałowy. Część elektryczna pompy oddzielona jest od części hydraulicznej pewnie działającym uszczelnieniem, przy czym elementami uszczelniającymi są pierścienie ślizgowe wykonane z twardego metalu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pompy Flygt serii C mają wydajność od kilkudziesięciu do 28 000 1/min i produkowane są w trzech wykonaniach. Wariant CP jest pompą stacjonarną, którą opuszcza się wprost do zbiorczej mokrej studzienki, gdzie łączy się automatycznie ze złączką sprzęgającą, umocowaną na dnie studzienki i połączoną z przewodem tłocznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wariant CT jest wykonaniem stacjonarnym, które instaluje się w suchej studzience, przy czym ewentualne zalanie nie powoduje uszkodzenia. Wariant CS jest pompą przenośną o uniwersalnym zastosowaniu: do oczyszczania różnych studzienek, jak również odpompowywania gęstych osadów (uprawnienia budowlane).

Pompy Flygt sprzedawane są za pośrednictwem Centrali Handlu Zagranicznego Polimex-Cekop w Warszawie, natomiast stacje obsługi znajdują się w Przedsiębiorstwie Hydrobudowa 6 w Warszawie, Jaworznicko-Mokotowskich Zakładach Naprawczych oraz w Konińskich Zakładach Naprawczych P.W.B.

Zbiorniki czerpalne (wyrównawcze) przeznaczone są do poboru przez pompy dopływających ścieków lub osadów (program egzamin ustny).

Pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika należy przyjmować następująco:

  • bardzo małe pompownie (Q ^ 500 m3/d) - 10-15-minutowy dopływ ścieków,
  • mniejsze pompownie miejskie (500 <C Q ^ 10 000 m3/d) - 3-5-minutowy dopływ ścieków.
  • W przypadku stosowania krat i rozdrabniarek, dla zabezpieczenia pomp przed dopływem większych zanieczyszczeń, należy je umieszczać w górnej części zbiornika czerpalnego. Dopuszcza się oddzielne usytuowanie krat i rozdrabniarek na zewnątrz zbiornika czerpalnego, na terenie oczyszczalni oraz w innych przypadkach uzasadnionych względami technicznymi i ekonomicznymi (opinie o programie).
  • Wokół krat i rozdrabniarek należy zaprojektować pomost dla obsługi o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m, a przed frontem krat nie mniejszej niż 1,5 m. Pomost należy wyposażyć w barierki ochronne i próg zabezpieczający personel obsługi przed wpadnięciem do zbiornika.

Wysokość pomieszczenia krat i rozdrabniarek w górnej części zbiornika czerpalnego od pomostu roboczego do stropu w świetle nie powinna być mniejsza niż 3,2 m. Zbiornik czerpalny oraz pomieszczenia krat i rozdrabniarek powinny być oddzielone od hali pomp wodoszczelną przegrodą. Dno zbiornika czerpalnego należy projektować ze spadkiem co najmniej 10% skierowanym ku zakończeniu przewodów ssawnych.

Najwyższy poziom ścieków w zbiorniku czerpalnym należy ustalać tak, aby przy uwzględnieniu spiętrzenia ścieków, przy przepływie przez kraty lub rozdrabniarki, nie następowało podwyższenie poziomu ścieków w kanale doprowadzającym ponad napełnienie przy przepływie obliczeniowym (segregator aktów prawnych).

Kraty należy projektować w oparciu o wytyczne techniczne projektowania krat. Hala pomp, zespoły pompowe, przewody ssawne i tłoczne. Układ zespołów pompowych w hali pomp powinien umożliwiać osiągnięcie ekonomicznego rozwiązania konstrukcji budowlanej w danych warunkach miejscowych. Odległość pomiędzy fundamentami zespołów pompowych należy przyjmować zgodnie z wytycznymi. Szerokość dojścia do każdego zespołu pompowego i mechanizmu oraz odległość między nieruchomymi wystającymi częściami wyposażenia pompowni nie powinny być mniejsze niż 0,7 m (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami