Blog

Bęben odchylający zdjęcie nr 2
23.02.2023

Połączenia ślizgowe

W artykule znajdziesz:

Bęben odchylający zdjęcie nr 3
Połączenia ślizgowe

Połączenia ślizgowe i elastyczne pozwalają na odkształcenia się ścian do pewnych granic. Zadaniem połączeń tego typu nie jest przenoszenie obciążeń z sąsiednich elementów na lekkie ściany, lecz mają one jedynie podpierać te ściany przy działających poziomo obciążeniach bocznych. Lekkie ściany działowe mogą być poddane znacznym obciążeniom udarowym i wspornikowym (szafki wiszące), jak też wstrząsom (trzaskanie drzwi, kucie bruzd). Również przy wzroście smukłości ściany spowodowanym przez bruzdy, wycięcia i otwory, stateczność jej może okazać się niewystarczająca (program uprawnienia budowlane na komputer). Wytyczne w sprawie właściwego rozmieszczenia i wykonania otworów ściennych, bruzd i wycięć, a przede wszystkim dopuszczalnej (bez przeprowadzania obliczeń statycznych), swobodnej wysokości i długości ściany są określone szczegółowo w normach odnoszących się do konstrukcji z różnych materiałów budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Można spodziewać się, że izolacja akustyczna będzie niewystarczająca (na skutek bocznego przenoszenia dźwięków) w przypadku, gdy nienośne ściany wewnętrzne nie dochodzą do konstrukcji nośnej i nie są do niej przymocowane, lecz są połączone z podwieszonymi stropami bez specjalnej izolacji dźwiękowej. Skuteczność izolacji akustycznej może ulec pogorszeniu również w wyniku rys i szczelin przy połączeniach ścian, spowodowanych wyżej wymienionymi przyczynami (uprawnienia budowlane).

Stropy międzypiętrowe ulegają ugięciu. W przypadku stropodachów (w szczególności masywnych jednowarstwowych dachów płaskich) dochodzą do tego poziome wydłużenia na skutek różnicy temperatur. Przy sztywnym połączeniu ściany ze stropodachem odkształcenia te przenoszą się na ścianę, która ma niewielką możliwość przejęcia naprężeń ścinających, co powoduje spękania w obszarze jej połączenia ze stropodachem(program egzamin ustny).

Bardzo cienkie nienośne ściany

Bardzo cienkie nienośne ściany wewnętrzne o znacznej długości Q^4 m) i wysokości m), na które mogą działać siły pochodzące od odkształceń konstrukcji, powinny być łączone z sąsiednimi elementami ślizgowo lub elastycznie (np. z użyciem wkładek z włókna mineralnego lub taśmy bitumicznej). Konstrukcja połączenia musi jednak zapewniać dostateczną stateczność ściany przy jej obciążeniach poprzecznych (uderzeniach, wstrząsach, trzaskaniu drzwiami itp.). Należy unikać kucia w takich ścianach (np. w celu wykonania dodatkowych przebić lub bruzd) (opinie o programie).

Ściany z bardzo kurczliwych materiałów powinny mieć możliwie nieduże powierzchnie lub wystarczającą liczbę szczelin dylatacyjnych (ewentualnie w połączeniu z zastosowaniem, środków usztywniających). Lekkie ściany muszą być tak wymiarowane, aby można było w każdym miejscu umocować bezpośrednio na nich lekko obciążone wsporniki (np. pod szafki ścienne o obciążeniu < 0,4 kN/m). Lekkie ściany działowe powinny przechodzić przez podwieszone stropy aż do konstrukcji nośnych albo należy przewidzieć dostateczną- izolację przeciwdźwiękową pozostawionej przestrzeni pod tą konstrukcją, pamiętając o zapewnieniu stateczności (np. przez połączenie z wystarczająco mocnymi kształtownikami) (segregator aktów prawnych).

W przypadku przewidywanych odkształceń, (ugięć) płyt stropowych, a w szczególności zmian ich długości, należy nienośne ściany wewnętrzne łączyć ze stropem ślizgowo lub elastycznie. Spoina musi pozostać tak szeroka, aby nie nastąpiło późniejsze usztywnienie połączenia.

Główną przyczyną wadliwego działania izolacji, akustycznej były obok spękań występujących w jednowarstwowych nienośnych ścianach wewnętrznych niewłaściwa koncepcja i niewłaściwe wykonanie przekroju lub połączeń wielowarstwowych ścian działowych. Wymaganej izolacji akustycznej nie zapewniała np. ściana wykonana z pełnej cegły wapienno-piaskowej grubości 11,5 cm, obłożona stosunkowo sztywną płytą izolacyjną z twardego tworzywa piankowego grubości 2 cm, połączona z dylami z betonu pumeksowego grubości 9,5 cm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Bęben odchylający zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Bęben odchylający zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Bęben odchylający zdjęcie nr 8 Bęben odchylający zdjęcie nr 9 Bęben odchylający zdjęcie nr 10
Bęben odchylający zdjęcie nr 11
Bęben odchylający zdjęcie nr 12 Bęben odchylający zdjęcie nr 13 Bęben odchylający zdjęcie nr 14
Bęben odchylający zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Bęben odchylający zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Bęben odchylający zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami