Blog

Kable samosprężające zdjęcie nr 2
30.01.2020

Połączenia, styki i złącza

W artykule znajdziesz:

Połączenia, styki i złącza

Kable samosprężające zdjęcie nr 3
Połączenia, styki i złącza

Połączenia elementów prefabrykowanych wywierają znaczny, a często decydujący wpływ na przebieg i szybkość montażu, na wykorzystanie sprzęt, montażowego, a tym samym i na terminy wykonania budowli oraz jej efekty ekonomiczne. W połączeniach elementów stosowane są różnorodne rozwiązania styków i złączy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stykiem nazywamy bezpośredni kontakt łączonych elementów prefabrykowanych. Przestrzeń między łączonymi prefabrykatami w styku nazywamy spoiną. Pod określeniem „złącza” rozumiemy styki i spoinę wraz z częściami przyległymi łączonych prefabrykatów oraz dodatkowymi elementami złącza, jak pręty, śruby, płaskowniki itp.

Złącze składa się zwykle z kilku części spełniających różne zadania:
- część konstrukcyjna - zapewnia przejęcie sił działających w złączu;
- część izolacyjna - stanowi izolację termiczną i akustyczną budynku w miejscu złącza;
- część uszczelniająca - zapewnia szczelność w złączu na przenikanie wody opadowej i wiatru do wewnątrz budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie zawsze części te występują jako oddzielne, funkcjonalne elementy złącza W najprostszych złączach jeden materiał zastosowany w złączu pełni równocześnie wszystkie wymienione zadania. Do podstawowych warunków, jakie powinny spełniać połączenia, należą:
1) przenoszenie sił występujących w złączach,
2) zabezpieczenie wnętrza obiektu przed przenikaniem deszczu i wiatru,
3) zabezpieczenie izolacji cieplnej i akustycznej w złączu, nie mniejszej niż izolacja łączonych prefabrykatów,
4) dostateczna trwałość połączeń,
5) prostota konstrukcji złącza zapewniająca łatwe i szybkie jego wykonanie,
6) dostateczna odporność ogniowa złącza,
7) niski koszt wykonania złącza,
8) estetyczny wygląd.
Z powyższych warunków pierwsze cztery należą do warunków podstawowych.

Połączenia elementów prefabrykowanych liniowych różnią się znacznie od połączeń prefabrykatów płaszczyznowych (wielkoblokowych, wielkopłytowych) (uprawnienia budowlane).

Połączenia prefabrykatów liniowych

Stosowane w prefabrykacji połączenia elementów prefabrykowanych żelbetowych podzielić można - ogólnie biorąc - na 4 grupy, w zależności od podobieństwa do połączeń stosowanych w konstrukcjach wykonywanych z tradycyjnych materiałów, a mianowicie wzorowane na złączach: a) elementów drewnianych, b) kamiennych, c) stalowych, d) stosowanych w konstrukcjach żelbetowych monolitycznych. Ponadto ostatnio wchodzą w użycie połączenia elementów na klej (program egzamin ustny).
Złącza używane w konstrukcjach drewnianych i kamiennych, dostosowane do właściwości tych materiałów, nie mogły być przeniesione bez zmian do połączeń elementów żelbetowych. Natomiast złącza stosowane w konstrukcjach stalowych i żelbetowych monolitycznych odpowiadają właściwościom materiałów używanych w elementach i konstrukcjach prefabrykowanych (beton i stal) i dlatego przeważająca większość złączy w konstrukcjach prefabrykowanych, obecnie stosowanych, opiera się na rozwiązaniach połączeniowych tych materiałów budowlanych (opinie o programie).

W zależności od rozwiązania połączenia opartego na stykach w konstrukcjach żelbetowych, betonowych oraz stalowych jak również w zależności od tego, które typowe połączenie w tych konstrukcjach przeważa w danym złączu prefabrykowanym, rozróżniamy 5 rodzajów złączy: 1) żelbetowe, 2) betonowe, 3) stalowe, 4) żelbetowo-stalowe, 5) klejone. Z uwagi na rodzaj elementów łączonych rozróżniamy następujące połączenia: a) wzajemne elementów belkowych, b) elementów płytowych z belkami, c) słupów z belkami, d) elementów słupowych, e) elementów słupowych z fundamentem (segregator aktów prawnych). Z uwagi na kierunek działających sił występujących w elementach łączonych rozróżniamy połączenia: a) zginane, b) ściskane, c) rozciągane.

Złącza na sworznie, śruby i wkręty oraz złącza klockowe, stosowane w konstrukcjach drewnianych, posłużyły jako wzory do rozwiązań złącz w konstrukcjach prefabrykowanych, które są w pewnych rodzajach konstrukcji prefabrykowanych bardzo rozpowszechnione.

W złączu tym głowica stalowa sworznia rozciąganego zamienia jakby siłę rozciągającą na siły ściskające i ścinające, które beton może przenieść. W tym rodzaju złączy mamy rozkład sił podobny do rozkładu sił, jakie występują w złączach „na jaskółczy ogon”, tak często używanych w połączeniach elementów drewnianych, w których siła rozciągająca zostaje w złączu przekształcona na siły ściskające i ścinające (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kable samosprężające zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kable samosprężające zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kable samosprężające zdjęcie nr 8 Kable samosprężające zdjęcie nr 9 Kable samosprężające zdjęcie nr 10
Kable samosprężające zdjęcie nr 11
Kable samosprężające zdjęcie nr 12 Kable samosprężające zdjęcie nr 13 Kable samosprężające zdjęcie nr 14
Kable samosprężające zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kable samosprężające zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kable samosprężające zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami