Blog
Połączenia sztywne
W artykule znajdziesz:
Połączenia sztywne
Połączenia sztywne stosuje się przede wszystkim w budynkach wielokondygnacyjnych. Tworzy się je przez zakotwienie zbrojenia podporowego płyt w wieńcu żelbetowym. Rzadko spotyka się połączenia płyt przez zespawanie prętów zbrojenia wystającego z płyt i ścian. Sposoby połączenia płyt stropowych ze ścianami stosowane w budynkach wielkoblokowych oraz wielkopłytowych realizowanych wg systemu W-70 i systemu szczecińskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Długość oparcia płyt na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych wynosząca 5-r-10 cm zależy od rozpiętości między podporami, sposobu oparcia i rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest podpora.
W budynkach szkieletowych nie stosuje się zaprawy cementowej pod płytami na podporach, które stanowią bloki żelbetowe. Połączenie płyt stropowych systemu W-70 na ryglu szkieletu stosowane w systemie budownictwa SBO. Po ułożeniu płyt na belkach w powstałej bruździe montuje się pręty podłużne, przewlekając je przez pętle wystające z płyt i belek, a następnie bruzdę wypełnia się betonem.
W budynkach przemysłowych ze stropami z prefabrykowanych płyt żebrowych połączenia płyt na ryglach szkieletu wykonuje się przez zespawanie prętów lub przyspawanie ich do marek osadzonych w ryglach.
Stropy między pomieszczeniami w budynkach powinny mieć jak najmniejszą grubość, wystarczającą jednak do przeniesienia obciążeń oraz ze względu na ugięcie. Grubość stropu ułożonego między pomieszczeniami, w których występuje taka sama temperatura lub różniąca się o kilka stopni, przyjęta ze względów konstrukcyjnych jest wystarczająca i ze względów termicznych. W razie występowania z jednej strony stropu temperatury ujemnej należy go ocieplić w celu zabezpieczenia przed przemarzaniem.
W budownictwie wodnym ocieplanie stropów jest konieczne tylko w niektórych budynkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należą do nich budynki przeznaczone do obsługi budowli wodnych lub pomieszczenia budowli, w których znajdują się szatnie i umywalnie, pomieszczenia do spożywania posiłków itp.
Ocieplenie stropów jest konieczne w loggiach i wykuszach budynków, w stropach nad piwnicami, bramami, przejazdami, nad ostatnim piętrem i w stropodachach.
W stropodachach nad wykuszami, loggiami, przejazdami i bramami warstwę ocieplającą umieszcza się pod stropem (uprawnienia budowlane).
Dźwięki materiałowe
W stropach wykonanych metodami tradycyjnymi (np. Kleina, Akermana, DZ-3) umieszcza się pod spodem pręty z cienkiej stali zbrojeniowej, do których podwiesza się ocieplenie, a następnie tynkuje (program egzamin ustny).
W stropach żelbetowych monolitycznych i prefabrykowanych warstwę ocieplającą umieszcza się w deskowaniu lub w formie elementu, aby po stwardnieniu betonu dobrze do niego przylegała.
W wypadku ocieplania stropu istniejącego warstwę ocieplającą mocuje się przez przykręcanie śrubami do wstrzelonych w beton „dybli” z gwintem.
Wieńce we wszystkich typach stropów żelbetowych należy ocieplić (opinie o programie). Warstwę ocieplającą umieszcza się w deskowaniu wieńca przed wylaniem betonu, podobnie jak przy ocieplaniu stropów żelbetowych.
Dźwięk jest zjawiskiem fizycznym powstającym wskutek drgań mechanicznych ośrodka sprężystego. Ośrodek ten powoduje powstawanie fal dźwiękowych, które rozchodzą się w otoczeniu (powietrzu, cieczy, ciałach stałych).
W budownictwie uwzględnia się dźwięki powietrzne i materiałowe (segregator aktów prawnych). Dźwięki powietrzne powstają w powietrzu, np.: mowa ludzka, muzyka, szum morza, grzmoty itp. Dźwięki materiałowe powstają w ośrodku stałym, np. w ścianach lub stropach budynku wskutek drgań wywołanych wstrząsami lub uderzeniami. Wstrząsy mogą być wywołane np. przejazdem tramwaju lub pociągu, a uderzenia np. chodzeniem po stropie.
Dźwięki materiałowe spowodowane uderzeniami (kucie, chodzenie po stropie itp.) i najczęściej występujące w budynkach nazywa się dźwiękami uderzeniowymi. Dźwięki te powstające w elementach budynku mogą być przez nie wy promieniowane w powietrze i docierające do ucha jako dźwięki powietrzne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32