Blog

30.05.2018

Połączenie żelaza i betonu

W artykule znajdziesz:

Połączenie żelaza i betonu

 
Połączenie żelaza i betonu

Połączenie żelaza i betonu, a więc słupy żelbetowe są często wykorzystywane podczas prac budowlanych, szczególnie przy powstawaniu stropów dachowych, mostów i wiaduktów. Każdy z tych materiałów ma swoje walory i zestawienie ich daje niesamowite efekty (uprawnienia budowlane). Beton jest mało wytrzymały na rozciąganie, natomiast przenosi naprężenia ściskające. Tymczasem stal stosuje zbrojenia ściskane, jednakże w opisywanym połączeniu zapewnia naprężenia rozciągające. W żelbecie występować może zarówno sztywne zbrojenie, gdzie mamy części stalowe o wielkich przekrojach, jak też spotykane bywają wkładki, którymi są siatki, kable, liny, pręty albo struny. Kierownik budowy ma zatem duże pole manewru w tym zakresie. W jaki sposób udaje się uzyskać wspaniały efekt, jaki gwarantują słupy żelbetowe? Jest on możliwy dlatego, że zarówno beton, jak i stal w połączeniu ze sobą świetnie się uzupełniają. Dzieję się tak, dzięki wspaniałej przyczepności betonu do stali. Aby ją jeszcze bardziej poprawić, możliwe jest zastosowanie prętów żebrowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

 

Należy również zwrócić uwagę na doskonałą rozszerzalność termiczną zarówno stali, jak również betonu. Opisywany materiał konstrukcyjny, czyli żelbet, charakteryzuje się licznymi zaletami. Przede wszystkim jest on odporny na warunki atmosferyczne, co między innymi gwarantują zabezpieczenia powłokowe. Poza tym, słupy żelbetowe oprą się działaniu ognia, a także są odporne na obciążenia statyczne i dynamiczne. Warto również zwrócić uwagę na łatwość w kształtowaniu się składowych, tworzących żelbet, a także na to, że ten materiał nie jest podatny na korozję. Przy ostatniej zalecie należy jednak zaznaczyć, że konieczne jest uwzględnienie odpowiedniej otuliny wkładek stalowych oraz właściwego zagęszczenia mieszanki betonowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Z całą pewnością żelbet spełni oczekiwania wszystkich inwestorów, a także wykonawców robót budowlanych, ponieważ jest to bardzo trwały materiał. Specjaliści nie boją się go używać, a zawsze warto stawiać na najlepszych fachowców od budownictwa.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami