Blog

15.11.2021

Połączeniu nitowane

W artykule znajdziesz:

Połączeniu nitowane

Połączeniu nitowane

Przy określaniu granicznych odchyłek dopuszczalnych najczęściej nie nawiązuje się do wymiaru elementu. O poprawnej pracy suwnicy decyduje nachylenie toru w granicach od 0,0041 rozpiętości belki i 0,003L rozpiętości suwnicy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Połączeniu nitowane jakość wykonania nitów, które nie powinny być luźne, sprawdza się uderzeniem młotka. Dopuszcza się następujące odchyłki wykonania:
- szczelina pod łbem nitu nie większa niż 0,2 mm na głębokość do 0,25 d,
- mniejsza wysokość łba do 0,05 d (średnio 0,ld).

Połączenia spawane dopuszczalne odchyłki wymiarów rowka spoiny i spoin określają normy dla przyjętej metody spawania, a jakość wykonania normy klasyfikujące spoiny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Proces technologiczny jest sumą operacji warsztatowych, w których wyroby hutnicze zostają poddane obróbce zmieniającej ich pierwotny kształt i wymiary oraz zostaje ustalone wzajemne położenie części przez ich trwałe połączenie. Stosując rozwiązania konstrukcyjne, które utrudniają lub uniemożliwiają stosowanie prawidłowego procesu technologicznego, obniża się użytkową wartość konstrukcji i podwyższa pracochłonność jej wykonania. Technologiczność konstrukcji jest jej cechą, która przy poprawnym rozwiązaniu umożliwia wykonanie konstrukcji w sposób najłatwiejszy przy najmniejszym nakładzie pracy.

W kolejnych fazach projektowania przyjmuje się określony układ konstrukcji nośnej, oblicza się ustrój statyczny oraz określa kształt i przekroje elementów składowych zespołów konstrukcyjnych. W końcowej fazie projektowania w rysunkach warsztatowych rozwiązuje się węzły i szczegóły połączeń części składowych konstrukcji. Każda z tych faz projektowania wyznacza określony sposób wykonywania konstrukcji w wytwórni i jej montażu na budowie (uprawnienia budowlane). Przyjęcie najbardziej oszczędnego ustroju nośnego obiektu pod względem zużycia stali nie jest jednak jednoznaczne z uzyskaniem najekonomiczniejszego rozwiązania ze względu na pracochłonność wykonania i łączny koszt konstrukcji.

Obniżenie pracochłonności

Wraz ze zmniejszeniem masy zespołu konstrukcyjnego wzrasta nakład jednostkowy prac warsztatowych i montażowych. Stosunek masy konstrukcji do jej pracochłonności jest zmienny i zależy od czynników konstrukcyjnych i technologicznych. Ze schematu tej zależności wynika, że najekonomiczniejszą konstrukcją ze względu na jej ogólny koszt nie będzie konstrukcja najlżejsza (program egzamin ustny).
Dla wytwórni konstrukcji stalowych pracochłonność wykonania elementu jest podstawowym wskaźnikiem, który określa czas trwania cyklu wykonania konstrukcji.
Obniżenie pracochłonności pozwala na zwiększenie wydajności pracy i lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnej warsztatu. Stopień złożoności procesu produkcyjnego, na który składa się szereg operacji technologicznych, jest wskaźnikiem pracochłonności (opinie o programie).

Wytwórnie konstrukcji stalowych zwykle są wyposażone w urządzenia do produkcji konstrukcji jednostkowych lub w małym stopniu powtarzalnych, którą charakteryzuje duży udział pracy ręcznej. Zastosowanie w nowych wytwórniach operacji technologicznych o zwiększonej mechanizacji pracy zmniejsza pracochłonność.
Operacje technologiczne wymagające jednorazowo stosowania urządzeń specjalnych, tak dla prac warsztatowych jak i montażowych, zwiększają koszty konstrukcji, czas wykonania oraz w dużym stopniu obniżają wskaźniki produkcyjne (segregator aktów prawnych). Przy złożonym procesie produkcyjnym stosowanie nietypowych urządzeń i zabiegów oraz dodatkowego wyposażenia lub kooperacji z innymi wytwórniami wydłuża cykl produkcyjny.

Pracochłonność głównych operacji, które stanowią grupą prac produkcyjnych bezpośrednich, ustala się na podstawie norm czasowych z chronometrażu czynności. Prace pomocnicze oraz prace związane z utrzymaniem oddziałów produkcyjnych wytwórni, zabezpieczające jej zdolność produkcyjną, określa się procentowo w stosunku do czasów produkcyjnych. Wszelkie dalsze narzuty kosztów ogólnych wytwórni i zakładu określa się również procentowo w stosunku do kosztów robocizny bezpośredniej. Pracochłonność głównych operacji warsztatowych jest czynnikiem decydującym o ogólnym koszcie konstrukcji stalowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami