Blog

Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 2
30.05.2018

Wpis budynku do rejestru zabytków

W artykule znajdziesz:

Wpis budynku do rejestru zabytków

 

Wpis budynku do rejestru zabytków

Zabytki stanowią świadectwo minionej epoki. W szeroko pojętym interesie społecznym jest to by zachować je w jak najlepszym, autentycznym stanie. Ustawa z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, dokładnie definiuje co określa się mianem zabytków oraz w jaki sposób podlegają one ochronie.

W myśl tej ustawy jedną z form opieki jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Wojewódzki Konserwator Zabytków sprawuje pieczę nad obiektami wpisanymi do rejestru. Zgodnie z tą ustawą konserwator zabytków powinien przeprowadzać okresowe kontrole zabytków. Patrząc jednak na stan wielu zabytkowych budynków w Polsce można mieć spore wątpliwości co do jakości prac wykonanych przez konserwatora. Mnóstwo zabytkowych, historycznych i cennych obiektów popada w ruinę. W ostateczności stwarzają one ryzyko powstania katastrofy budowlanej i konieczna jest rozbiórka obiektów budowlanych (program egzamin ustny).

Wpis do rejestru rodzi liczne konsekwencje

Wpisanie obiektu do rejestru zabytków pociąga za sobą liczne konsekwencje. Z całą pewnością rodzaj możliwych prac budowlanych i remontowych jest ograniczony. Na właściciela obiektu spoczywa obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia i utrzymania budynku w jak najlepszym stanie, tak by nie traciła ona na swojej wartości. Zamiar prowadzenia prac remontowych i budowlanych powinien być zgłoszony u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Rzecz jasna to nie wystarczy. W odpowiednim Starostwie Powiatowym należy również uzyskać pozwolenie budowlane. Konserwator zabytków zanim udzieli zgody na prowadzone prace remontowe może wydać specjalne zalecenia odnoszące się do zakresu możliwych do wykonania prac.

Konserwator zabytków

Ochrona zabytków na celu ma więc pozostawienie budynku w jak najbardziej pierwotnym stanie. Konserwator zabytków nie może więc wydać zgody na planowane prace ociepleniowe. Często w ten sposób zakrywane są przepiękne, bogate w detale elewacje. Konserwator zabytków może też nie wyrazić zgody na wymianę okien drewnianych na plastikowe. Z drugiej jednak strony wpis do rejestru zabytków może też przynieść pewne korzyści. Można bowiem starać się o dotację na przeprowadzenie niektórych prac remontowych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 8 Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 9 Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 10
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 11
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 12 Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 13 Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 14
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Niewłaściwe zasypywanie zaizolowanych budowli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami