Blog
Polewanie betonu - ważne porady
W artykule znajdziesz:
Polewanie należy zaczynać w dni upalne z chwilą zakończenia procesu wiązania, zaś w dni o przeciętnej temperaturze – nie później niż po upływie jednej doby od zabetonowania. W przypadku dużych upałów polewanie można rozpoczynać już w trakcie wiązania betonu. Przy skrapianiu betonu w upalne dni celowe jest zwrócenie uwagi na temperaturę wody.
Przy użyciu zimnej wody następuje gwałtowne ochłodzenie zewnętrznej powierzchni betonu, a w następstwie znaczne naprężenia termiczne prowadzące do powstawania rys i pęknięć.
Zbyt wczesnym skrapianiem można wypłukać spoiwo w zewnętrznej warstwie betonu. Natomiast okres czasu do początku skrapiania nie może być zbyt długi m.in. ze względu na szybką karbonizację wodzianu wapniowego w powierzchniowej warstwie betonu, powodującą później powolniejsze jej twardnienie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zależnie od temperatury i stanu pogody (pochmurno czy słonecznie) należy beton polewać tyle razy, aby jego powierzchnia nie wysychała (średnio 2H-4 razy dziennie). Polewanie, zwłaszcza świeżego betonu, powinno być łagodne, gdyż silny strumień wody może wypłukać cement. Do tego celu najlepiej nadają się polewaczki, węże gumowe z rozpylaczami lub mechaniczne rozpylacze młynkowe. Ilość wody powinna być taka, aby tworzyła na betonie kałuże. Dlatego zaleca się duże powierzchnie betonowe (podłogi, nawierzchnie drogowe) obramować walkami z gliny, a powstałe niecki napełnić warstwą wody o grubości 2-3 cm (uprawnienia budowlane).
W celu powiększenia efektu nawilżania zaleca się pokrywanie powierzchni betonu grubą tkaniną z juty (najlepiej podwójnie) lub warstewką wilgotnego piasku, mokrej słomy lub wilgotnych trocin drzewnych. Zatrzymują one przez dłuższy okres czasu wodę, która kapilarnie zasila powierzchniową warstwę betonu. Ważne to jest szczególnie przy betonowaniu wielkich powierzchni, jak np. nawierzchnie drogowe, lotniskowe pasy startowe, okładziny skarp kanałów wodnych, gdzie dodatkowo wodę odciąga podłoże.
Zbyt długie nawilżanie betonu
Zbyt długie nawilżanie betonu, jak wynika z rozważań przeprowadzonych, nigdy nie jest szkodliwe (z wyjątkiem betonów chudych), natomiast zbyt krótkie nie pozwala na osiągnięcie przez beton oczekiwanej wytrzymałości miarodajnej. Słuszna w tym przypadku jest zasada A. Abramsa: „Jak najmniej wody do betonu, a jak najwięcej na beton”.
Nawilżanie betonów z cementu glinowego należy rozpoczynać zaraz po związaniu (opinie o programie). Cement glinowy wydziela przy wiązaniu dużo ciepła, wskutek czego 321 beton szybko wysycha. S. Bryła stwierdził dla betonów o stosunku 1:2:4 z cementu „Alka” przy W0/C = 0,7 następujący stosunek wytrzymałości RCl w zależności od momentu rozpoczęcia nawilżania. Okres nawilżania w granicach 12-66 godzin nie miał w badaniach S. Bryły prawie żadnego wpływu na wytrzymałość betonu. Zbyt długie polewanie betonu z cementu glinowego jest niekorzystne, gdyż cement ten w wodzie tężeje gorzej (sprawdź segregator aktów prawnych).
Powłoki ochronne z materiałów nanoszonych łub natryskiwanych. Droższym, lecz skutecznym sposobem zabezpieczenia świeżego betonu przed utratą wilgoci może być stosowanie powłok ochronnych nanoszonych lub natryskiwanych na jego powierzchnię. Dobra powłoka powinna być nieprzepuszczalna dla pary wodnej, przy czym powłoka tym lepiej spełnia swoje zadanie, im wcześniej można ją nałożyć na powierzchnię świeżego betonu.
Stosowanych jest kilka środków do otrzymywania powłok, z których należy wymienić: Hydrolit, emulsje żywiczne, asfaltowe i parafinowe, zawiesiny w wodzie inertolu, szklą wodnego, kauczuku lub mleka cementowego. Ostatnio stosuje się coraz częściej blonki z tworzyw sztucznych nakrapianych na powierzchnię świeżego betonu.
Do tego typu środków należy zaliczyć ponadto posypywanie powierzchni świeżego betonu materiałami higroskopijnymi np. chlorkiem wapniowym, dalej pokrywanie betonu wilgotnym piaskiem, trocinami lub wilgotną słomą, względnie sianem o grubości warstwy 15 cm. O skuteczności działania powłok można wnioskować z badań R. Griina (promocja 3 w 1).
Dlaczego polewanie betonu jest tak ważne?
Wytrzymałość mieszanki betonowej zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest odpowiednie dbanie o mieszankę betonową. Bez niej nawet najwyższej jakości materiał nie spełni swojego zadania i będzie narażony na uszkodzenia, a to może osłabić całą konstrukcję.
W świeżej mieszance betonowej zachodzą różnego rodzaju procesy, które wymagają udziału wody. Musi być dostarczana do jej górnej części, aby mogła wnikać w pory i zapewnić prawidłowy przebieg hydratacji. Polewanie betonu umożliwia ochronę przed:
- promieniami słonecznymi, które mogą doprowadzić do zbyt szybkiego wysychania i pękania powierzchni betonu,
- zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą, która może osłabiać właściwości mieszanki.
Zasady właściwej pielęgnacji betonu muszą być znane osobom, które chcą pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Dla każdego kandydata przygotowującego się do egzaminu na uprawnienia budowlane aplikacja na telefon opracowana przez naszych specjalistów to doskonały wybór. Pozwoli przyswoić i utrwalić najważniejsze zagadnienia.
Czym może skutkować niepoprawne podlewanie betonu?
Niewłaściwa pielęgnacja betonu, w tym jego niepolewanie lub robienie tego w nieodpowiedni sposób może znacząco obniżyć wytrzymałość i jakość mieszanki. To z kolei będzie skutkować:
- powstawaniem rys, pęknięć i odkształceń,
- odpryskami i pyleniem, a więc zmniejszeniem wytrzymałości powierzchniowej,
- mniejszą odpornością na niskie temperatury.
Pielęgnacja betonu to nie tylko jego polewanie, lecz także ocieplanie w czasie procesu twardnienia. Niskie temperatury mogą znacznie go spowolnić. Aby nie stanowiły zagrożenia dla mieszanki, można stosować specjalne domieszki chemiczne z właściwościami przeciwmrozowymi. Dobrym wyborem jest także wykorzystanie osłon układanych na powierzchni betonu. Pomogą ochronić go przed działaniem mrozu. Odpowiednia pielęgnacja betonu zapewni jego wytrzymałość i pozwoli zachować jak najwyższe parametry jakościowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32