Blog
Przemysł chemiczny
W artykule znajdziesz:
Gdyby przemysł chemiczny uruchomił produkcję wodorozcieńczalnych lakierów do drewna i materiałów mineralnych, nie byłoby potrzeby rozwijania produkcji mieszalników z silnikami przeciwwybuchowymi. Podobne skutki mieć będą racjonalne zmiany materiałowe w innych grupach robót (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie oznacza to jednak, że w nadchodzących latach nie będzie potrzeby opracowywania nowych maszyn. Wystąpią one np. po wprowadzeniu do praktyki budowlanej suchych zapraw tynkarskich, które wymagają skonstruowania mieszarek przepływowych, dotychczas u nas nie produkowanych. Schemat konstrukcyjny i przykłady zastosowania takiej mieszarki. Nie jest to maszyna zbyt skomplikowana, ale bardzo efektywna, gdyż pozwala zmniejszyć zatrudnienie na placu budowy o co najmniej dwóch pracowników na jedną brygadę tynkarską (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezależnie od maszyn opracowywanych specjalnie do zmechanizowania procesów wykończeniowych narastać będzie problem dostarczenia budownictwu narzędzi z napędem elektrycznym oraz narzędzi roboczych (skrawających). Ogólna liczba rodzajów narzędzi elektrycznych ogólnego przeznaczenia (tzw. elektronarzędzi) potrzebnych budownictwu, wynosi ok. 60, a narzędzi roboczych (skrawających) niemal 200 (uprawnienia budowlane). Konieczność ich stosowania występuje już obecnie we wszystkich grupach robót wykończeniowych i będzie potęgowała się w miarę rozwoju prefabrykacji elementów wykończenia oraz techniki zamocowań. Rozwój zastosowań elektronarzędzi jest niezbędny dlatego, że ich wykorzystanie pozwala zmniejszyć pracochłonność niektórych operacji technologicznych nawet o 97% (np. cięcie pilarkami), a przeciętnie nie mniej niż o 40% (program egzamin ustny).
Obok omówionych zmian materiałowo-konstrukcyjnych budynków i ich wykończenia jest to więc najkrótsza droga do unowocześnienia robót wykończeniowych w budownictwie, czyli do minimalizacji nakładów pracy, wysiłku i czasu zużywanych przy wykańczaniu budynków (opinie o programie). Praktyczne zastosowanie zasad kompleksowego zmechanizowania robót wykończeniowych oraz informacji o maszynach, przedstawiono na przykładzie dużego przedsiębiorstwa budowlanego, mającego za zadanie zbudowanie i wykończenie w ciągu roku, budynków o konstrukcji wielkopłytowej, których elementy są dostarczane z typowej wytwórni prefabrykatów, o rocznej zdolności produkcyjnej ok. 9000 izb.
Obmiary robót wykończeniowych
Ze szczegółowego programu produkcji wytwórni prefabrykatów wynika, że z elementów wielkowymiarowych wyprodukowanych w ciągu roku w tej wytwórni można zmontować 47 budynków pięciu typów o ogólnej liczbie 8708 izb mieszkalnych. Odpowiada to orientacyjnie 1 lub 2 osiedlom mieszkaniowym składającym się z budynków V- i XI-kondygnacyjnych. Jako reprezentanta budynków V-kondygnacyjnych przyjęto obiekt o największej liczbie powtórzeń (budynek VA). Na tej samej zasadzie reprezentantem budynków XI-kondygnacyjnych jest budynek XIB (segregator aktów prawnych).
Obmiary robót wykończeniowych w obiektach reprezentantach określono typy i liczbę maszyn wchodzących w skład zestawów, umożliwiających wykonanie w budynkach reprezentantach robót wykończeniowych sposobem zmechanizowanym, zależnie od rodzaju wykończenia, przy zachowaniu następujących założeń:
- ściany zewnętrzne będą wykończone w wytwórni (elewacje strukturalne),
- transport materiałów i maszyn na miejsce pracy nie jest rozpatrywany - przyjmuje się, że materiały i maszyny są dostarczone na miejsce robót,
- rozpoczęcie robót wykończeniowych jest możliwe:
- w budynkach V- i XI-kondygnacyjnych korytarzowych - o dwie kondygnacje poniżej poziomu robót montażowych, ale na działkach, które nie znajdują się w zasięgu pracy żurawia,
- w budynkach XI-kondygnacyjnych punktowych (XIn) - po zakończeniu robót montażowych,
- całkowity czas trwania robót wykończeniowych przy pracy jednozmianowej nie może przekraczać 75 dni roboczych,
- prace wykończeniowe realizowane są sukcesywnie w kolejnych budynkach osiedla, co zapewnia stały front robót i zatrudnienie dla brygad roboczych,
- każda brygada jest wyposażona w komplet urządzeń potrzebnych do wykonania przewidzianych dla niej czynności technologicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32