Blog

Przemysł chemiczny
W artykule znajdziesz:

Gdyby przemysł chemiczny uruchomił produkcję wodorozcieńczalnych lakierów do drewna i materiałów mineralnych, nie byłoby potrzeby rozwijania produkcji mieszalników z silnikami przeciwwybuchowymi. Podobne skutki mieć będą racjonalne zmiany materiałowe w innych grupach robót (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie oznacza to jednak, że w nadchodzących latach nie będzie potrzeby opracowywania nowych maszyn. Wystąpią one np. po wprowadzeniu do praktyki budowlanej suchych zapraw tynkarskich, które wymagają skonstruowania mieszarek przepływowych, dotychczas u nas nie produkowanych. Schemat konstrukcyjny i przykłady zastosowania takiej mieszarki. Nie jest to maszyna zbyt skomplikowana, ale bardzo efektywna, gdyż pozwala zmniejszyć zatrudnienie na placu budowy o co najmniej dwóch pracowników na jedną brygadę tynkarską (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezależnie od maszyn opracowywanych specjalnie do zmechanizowania procesów wykończeniowych narastać będzie problem dostarczenia budownictwu narzędzi z napędem elektrycznym oraz narzędzi roboczych (skrawających). Ogólna liczba rodzajów narzędzi elektrycznych ogólnego przeznaczenia (tzw. elektronarzędzi) potrzebnych budownictwu, wynosi ok. 60, a narzędzi roboczych (skrawających) niemal 200 (uprawnienia budowlane). Konieczność ich stosowania występuje już obecnie we wszystkich grupach robót wykończeniowych i będzie potęgowała się w miarę rozwoju prefabrykacji elementów wykończenia oraz techniki zamocowań. Rozwój zastosowań elektronarzędzi jest niezbędny dlatego, że ich wykorzystanie pozwala zmniejszyć pracochłonność niektórych operacji technologicznych nawet o 97% (np. cięcie pilarkami), a przeciętnie nie mniej niż o 40% (program egzamin ustny).
Obok omówionych zmian materiałowo-konstrukcyjnych budynków i ich wykończenia jest to więc najkrótsza droga do unowocześnienia robót wykończeniowych w budownictwie, czyli do minimalizacji nakładów pracy, wysiłku i czasu zużywanych przy wykańczaniu budynków (opinie o programie). Praktyczne zastosowanie zasad kompleksowego zmechanizowania robót wykończeniowych oraz informacji o maszynach, przedstawiono na przykładzie dużego przedsiębiorstwa budowlanego, mającego za zadanie zbudowanie i wykończenie w ciągu roku, budynków o konstrukcji wielkopłytowej, których elementy są dostarczane z typowej wytwórni prefabrykatów, o rocznej zdolności produkcyjnej ok. 9000 izb.
Obmiary robót wykończeniowych
Ze szczegółowego programu produkcji wytwórni prefabrykatów wynika, że z elementów wielkowymiarowych wyprodukowanych w ciągu roku w tej wytwórni można zmontować 47 budynków pięciu typów o ogólnej liczbie 8708 izb mieszkalnych. Odpowiada to orientacyjnie 1 lub 2 osiedlom mieszkaniowym składającym się z budynków V- i XI-kondygnacyjnych. Jako reprezentanta budynków V-kondygnacyjnych przyjęto obiekt o największej liczbie powtórzeń (budynek VA). Na tej samej zasadzie reprezentantem budynków XI-kondygnacyjnych jest budynek XIB (segregator aktów prawnych).
Obmiary robót wykończeniowych w obiektach reprezentantach określono typy i liczbę maszyn wchodzących w skład zestawów, umożliwiających wykonanie w budynkach reprezentantach robót wykończeniowych sposobem zmechanizowanym, zależnie od rodzaju wykończenia, przy zachowaniu następujących założeń:
- ściany zewnętrzne będą wykończone w wytwórni (elewacje strukturalne),
- transport materiałów i maszyn na miejsce pracy nie jest rozpatrywany - przyjmuje się, że materiały i maszyny są dostarczone na miejsce robót,
- rozpoczęcie robót wykończeniowych jest możliwe:
- w budynkach V- i XI-kondygnacyjnych korytarzowych - o dwie kondygnacje poniżej poziomu robót montażowych, ale na działkach, które nie znajdują się w zasięgu pracy żurawia,
- w budynkach XI-kondygnacyjnych punktowych (XIn) - po zakończeniu robót montażowych,
- całkowity czas trwania robót wykończeniowych przy pracy jednozmianowej nie może przekraczać 75 dni roboczych,
- prace wykończeniowe realizowane są sukcesywnie w kolejnych budynkach osiedla, co zapewnia stały front robót i zatrudnienie dla brygad roboczych,
- każda brygada jest wyposażona w komplet urządzeń potrzebnych do wykonania przewidzianych dla niej czynności technologicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32