Blog

Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 2
09.02.2022

Poliuretany

W artykule znajdziesz:

Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 3
Poliuretany

Ostatnio coraz większe znaczenie mają stosowane w przetwórstwie polichlorku winylu zmiękczacze epoksydowe, które równocześnie działają stabilizująco. Znane są również tłoczywa epoksydowo-nowolakowe (np. Epoksyfen) bardzo dobrych własnościach elektroizolacyjnych, odporne na działanie klimatu tropikalnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poliuretany powstają w wyniku reakcji poliaddycji izocyjanianu i poliestru lub polieteru. Reakcję tę prowadzi się często u przetwórcy np. bezpośrednio na budowie. Stanowi to zaletę poliuretanów, które znajdują zastosowanie głównie jako żywice spienione doskonałe lakiery powłokowe oraz jako masy bezrozpuszczalnikowe do wykładzin chemoodpornych o doskonałej odporności na ścieranie i działanie czynników chemicznych. Spienianie poliuretanów prowadzi się również ,,in situ’’ na budowie lub w wytwórni prefabrykatów, a ciężar objętościowy można dowolnie regulować (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczególne znaczenie w budownictwie mają masy bezrozpuszczalnikowe oraz elastomer}’ poliuretanowe do natryskiwania na zimno ,in situ”, dające grube (do 20 mm) powłoki antykorozyjne i chemoodporne, nadzwyczaj odporne na ścieranie, uderzenia itp.

Ostatnio pojawiły się duromery poliuretanowe, z których produkuje się wielkie kształtki przestrzenne (również na budowie) z ciekłych składników na zimno, wylewanych do form, łatwych do wykonania (na ciśnienie ok. 1 kG/cm2). Ten kierunek może stać się wielką rewelacją w budownictwie w najbliższym czasie (uprawnienia budowlane).

Żywice poliuretanowe

Żywice poliuretanowe mają bardzo duże znaczenie jako kleje i środki łączące różne tworzywa i materiały, np. gumę z metalami, metale z tworzywami sztucznymi (np. z polichlorkiem winylu), włókna syntetyczne z tworzywami sztucznymi itp. Umożliwia to łączenie ze sobą różnych materiałów; osiąga się w ten sposób bardzo ciekawe wyniki, jak np. powlekanie kształtek metalowych oraz tkanin poliamidowych polichlorkiem winylu itp. Ciekłe żywice poliuretanowe reagują z innymi środkami, jak np. bitumami, olejem rycynowym itp., co wykorzystuje się do produkcji elastycznych mas uszczelniających i kitów dylatacyjnych. Lakiery i masy poliuretanowe stosuje się do powlekania wnętrz rur i kształtek oraz powierzchni płyt azbestowo-cementowych (program egzamin ustny).

Lakiery poliuretanowe są chemoodporne, odporne na ścieranie, uderzenia, działanie wody i czynników atmosferycznych, mimo więc dość wysokiej ceny są nieocenione jako lakiery podłogowe, chemoodporne itp. (do stali, drewna, betonu, aluminium, asfaltu, azbesto-cementu, płyt pilśniowych, paździerzowych a nawet do płyt i folii z innych tworzyw sztucz- nycn, np. z PCW, styropianowych, poliestrowych itp.) (opinie o programie).

Tworzywa sztuczne z modyfikowanych tworzyw naturalnych organicznych znane są już od dawna. Największe znaczenie mają octan i octanomaślan celulozy, które znajdują zastosowanie jako płyty i folie (przeważnie przezroczyste), kształtki wtryskowe, rury oraz jako proszki do powlekania (metodą fluidyzacyjną oraz natryskową). Mniejsze znaczenie mają lakiery acetylocelulozowe (segregator aktów prawnych). Tworzywa te charakteryzują się dobrymi własnościami mechanicznymi (udarnością) i optycznymi. Szczególnie octanomaślan celulozy stosowany jest do produkcji szeregu artykułów ciekawych dla budownictwa. Przy odpowiedniej stabilizacji na działanie promieni ultrafioletowych, tworzywa te nadają się do produkcji przezroczystych płyt i rur odpornych na uderzenia i na działania atmosferyczne. Przepuszczalność promieni widzialnych jest tylko o 5% niższa niż szkła nieorganicznego, a dobre własności mechaniczne pozwalają na zmniejszenie grubości płyt(promocja 3 w 1). Przy wytłaczaniu odznacza się octanomaślan celulozy doskonałą płynnością nawet w bardzo cienkich warstwach, produkuje się więc z niego profile różnego rodzaju, np. z folią aluminiową wewnątrz, co przy odpowiednim zabarwieniu octanomaślanu celulozy daje efekt metalicznego, złotego koloru. Tę samą zaletę wykorzystuje się przy produkcji metodą wtryskową wszelkiego rodzaju okuć zbrojonych wkładkami stalowymi.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 8 Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 9 Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 10
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 11
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 12 Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 13 Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 14
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dokumentacja budowlana zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami