Blog
Półkoliste haki
W artykule znajdziesz:
Półkoliste haki
Największą nośność z powszechnie stosowanych posiada hak o kształcie półkolistym. Góruje on nad hakami ostrokątnymi lub prostokątnymi. Bauer w swoich badaniach, oprócz haków półkolistych najczęściej stosowanych, przeprowadził doświadczenie na hakach specjalnych o zmiennej krzywiźnie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przenosiły one siły wyższe o ok. 20-30% od haków półokrągłych dzięki równomiernemu rozkładowi nacisku haka na beton, w przeciwieństwie od haka półkolistego, odznaczającego się największym naciskiem na początku haka. Przedłużenie końca haka lub wykonanie przeciwhaka zmniejsza podatność haka na wyciąganie. Również dzięki przedłużeniu haka maksymalne poprzeczne naprężenie rozciągające występuje we wnętrzu elementu i rozsadzaniu przeciwstawia się większa płaszczyzna odłupania. Rozmieszczenie haków odgrywa dość istotną rolę. Niektóre badania z hakami podwójnymi (obok siebie) dowiodły zmniejszenia nośności haka o 10-20%, przy odległości haków od siebie a = 8. Natomiast przy a> 3 ó nie zauważono żadnego wpływu sąsiednich haków na nośność badanego haka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tylko część otuliny betonowej wywiera wpływ na nośność haka. Rozróżniamy 6 rodzajów otuliny: dwie boczne o grubości oznaczonej
na rys. literą s, przednią o grubości v, tylną - h, dolną - u i górną - o. O nośności haka decydują otuliny boczne i przednie. Wpływ pozostałych jest dużo mniejszy.
b. Najczęściej są stosowane trzy następujące rodzaje zbrojenia poprzecznego:
1) uzwojenie otaczającego betonu,
2) zbrojenie powierzchni ścinanej przez hak,
3) pręty zakładane w poprzek haka.
Zbrojenia odgięte
Najkorzystniejsze okazało się zbrojenie spiralne, otaczające hak (uprawnienia budowlane). Według badań Saligera [53] nośność takich haków rośnie o 50% w stosunku do haków bez uzwojenia. Wszystkie inne rodzaje zbrojenia poprzecznego nie wywierają wyraźnego wpływu na nośność haka, a nawet okazało się, że pręty grupy c mają niekorzystny wpływ. i. Wyrwanie haka następuje wskutek przekroczenia naprężeń rozciągającym w betonie. Każde zatem naprężenie ściskające, Występujące w betonie i działające prostopadle do haka - zwiększa jego nośność (program egzamin ustny).
Natomiast każde naprężenie rozciągające, wywołane działaniem innych sił prostopadle do hak: powoduje zmniejszenie jego nośności. Haki należy więc w miarę możliwości dawać prostopadle do naprężeń ściskających występujących w elementach żelbetowych.
Nieduże naprężenia rozciągające są przejmowane w belkach żelbetowych przez beton. Tam, gdzie wytrzymałość betonu jest niewystarczająca przejmuje je zbrojenie podłużne, strzemiona oraz zbrojenia odgięte. W tym miejscu zajmiemy się jedynie zagadnieniem samych wkładek (opinie o programie).
Pręt odginamy nie tylko ze względu na główne naprężenia rozciągające, lecz także i ze względów konstrukcyjnych. Odgięcia prętów, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku powinny być łagodne i w zasadzie przystosowane do średnicy pręta oraz marek stali i betonu, aby uniknąć w płaszczyźnie odgięcia zbyt dużego docisku pręta do betonu. Saliger [54] podał specjalny wzór do obliczenia promienia krzywizny r odgięcia wkładki. Wzór ten został wyprowadzony drogą następującego rozumowania.
Wpływ haków na nośność elementów żelbetowych jest bezsprzeczny, jednak nie wolno znaczenia jego przeceniać (segregator aktów prawnych). Bezpieczeństwo zwykłych budowli żelbetowych zależy przede wszystkim od przyczepności betonu do stali. Hak zaczyna działać dopiero wtedy, gdy praktycznie zaniknie współpraca między prętem a betonem na odcinku prostym przed hakiem. W belce żelbetowej na całej jej długości wystąpią znaczne rysy dużo przedtem, zanim zaczną pracować haki na końcu belki przy podporach.
W tym stanie belka może być już praktycznie niezdatna do dalszej pracy. Prawdopodobnie na początku działania haków nośność belki wzrasta (promocja 3 w 1). Haki zaczynają działać dopiero wtedy, kiedy pręt w betonie zacznie się ślizgać i gdy wystąpi przesunięcie rzędu A l = 0,005 mm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32