Blog

Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 2
20.09.2022

Procesy robocze

W artykule znajdziesz:

Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 3
Procesy robocze

Sytuacja ta powinna zatem mieć decydujący wpływ na hierarchię ważności kryteriów w grupach oraz hierarchię ważności poszczególnych grup. W niniejszej pracy proponuje się ustalenie ważności kryteriów na podstawie analizy nakładów robocizny z uwzględnieniem pozostałych czynników mających wpływ na sprawności łatwość przebiegu procesów roboczych. Propozycje te wynikają z dotychczasowych badań i stanu rozwiązań projektowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W przyszłości podana kolejność i stopień ważności poszczególnych kryteriów cząstkowych mogą ulec zmianie w wyniku postępu w opanowaniu zasad technologiczności rozwiązań projektowych.

Omówiony uprzednio zestaw kryteriów jest wystarczający do oceny poziomu technologiczności przeciętnych rozwiązań konstrukcyjnych budownictwa ogólnego. Podany zakres kryteriów, a zwłaszcza ich szczegółowość, mogą jednak ulegać zmianom w zależności od stawianych wymaga- gań, stopnia skomplikowania elementów budowlanych, masowości stosowania rozwiązań konstrukcyjnych itp. Jako przykład bardziej szczegółowej analizy technologiczności może posłużyć ocena przystosowania do prostoty transportu i składowania elementów loggii dostawianych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wyniku analizy przebiegu montażu budynku z elementów wielkopłytowych systemu W-70 ustalono, że liczba elementów pionowych na kondygnacji powtarzalnej wynosi 90 sztuk, z czego zaledwie 12 sztuk (co stanowi 13%) nie wymaga stężeń. Wszystkie konieczne stężenia muszą pozostać nawet po wykonaniu połączeń montażowych, aż do czasu umonolitycznienia konstrukcji i uzyskania przez beton w złączach wytrzymałości odpowiadającej połowie wytrzymałości założonej projektem konstrukcji (uprawnienia budowlane). Zgodnie ze skalą ocen przyporządkowaną kryterium stateczności i pewności konstrukcji w czasie montażu ocena wynosi 1°.

Wykorzystanie żurawia montażowego

W odróżnieniu od omawianego przykładu w systemie OWT-67N ocena jest bardzo wysoka (4°), głównie z uwagi na zastosowanie złączy spawanych, co umożliwia szybkie tempo montażu, dużą rotację niewielkiej liczby stężeń montażowych, racjonalne wykorzystanie żurawia montażowego i bezpieczne warunki pracy brygad montażowych (program egzamin ustny). Podobne walory i wysoką ocenę technologiczności można również uzyskać w przypadku konstrukcji łączonych na śruby, klamry itp.

W celu porównania różnych rozwiązań w zakresie jednolitości typów i odmian elementów oceniono kilka budynków o jednakowej wysokości, zbliżonej kubaturze i podobnej strukturze mieszkań. Ocenę technologiczności w zakresie przystosowania rozwiązania do racjonalnego wykorzystania maszyny montażowej przeprowadzono dla budynku z elementów wielkopłytowych systemu W-70. Ocenę ogólną ustala się po uzyskaniu ocen cząstkowych według kryteriów pomocniczych (opinie o programie).

W latach siedemdziesiątych nastąpił intensywny rozwój potencjału produkcyjnego niezbędnego do realizacji zadań budownictwa mieszkaniowego. Wybudowano sto kilkadziesiąt wytwórni i zakładów produkujących głównie prefabrykowane elementy wielkopłytowe i płytowe. Zaczęto również realizację wytwórni produkujących prefabrykowane elementy szkieletu przeznaczone przede wszystkim do wznoszenia obiektów towarzyszących budownictwu mieszkaniowemu. Na podstawie wielu analiz i bilansów można wnioskować, że w latach osiemdziesiątych przygotowany uprzednio potencjał produkcyjny będzie wystarczający ilościowo do wykonania planowanych prefabrykowanych wielorodzinnych budynków mieszkalnych (segregator aktów prawnych).

Większość zadań w zakresie budownictwa użyteczności publicznej będzie można również realizować metodami uprzemysłowionymi z wykorzystaniem prefabrykatów betonowych i żelbetowych. Argumentacja wielu specjalistów i naukowców oraz społeczne odczucia dowodzą, że stosowane w latach siedemdziesiątych formy i metody zabudowy, polegające w budownictwie mieszkaniowym na stosowaniu głównie elementów wielkopłytowych, będą jednak nie do przyjęcia w przyszłości. Niewątpliwie zaistnieje potrzeba zwiększenia w zadaniach udziału rozwiązań szkieletowych oraz słupowo-płytowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 8 Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 9 Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 10
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 11
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 12 Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 13 Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 14
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nadwyżki momentu zginającego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami