Blog

19.03.2020

Pomiary kątowe

W artykule znajdziesz:

Pomiary kątowe

Pomiary kątowe

Wytyczanie kąta prostego taśmą. Jeżeli do wytyczonej na gruncie prostej AB trzeba wytyczyć kierunek prostopadły w dowolnym punkcie C tej prostej, postępuje się w sposób następujący. Od punktu C odmierza się na prostej AB za pomocą taśmy albo stalowej ruletki dwa równe sobie odcinki (np. po 10 metrów) CK i CL jeden w lewo a drugi w prawo od punktu C (program uprawnienia budowlane na komputer).

W punktach K  wbija drewniane kolki, do których pomiarowi przykładają oba końce taśmy stalowej albo zwykłego sznura długości 20 m. Trzeci pomiarowy trzyma taśmy w środku jej długości, odchodzi od prostej AB na bok i naciąga sztywno taśmy.

Po naciągnięciu taśmy jej środek znajdzie się w punkcie P na gruncie. W’ punkcie tym wbija tyczkę, a kierunek PC wyznaczony przez punkt P i punkt C na prostej będzie prostopadły do prostej AB Inny sposób wytyczenia prostopadłej do prostej AB w punkcie C polega na wykorzystaniu trójkąta prostokątnego o bokach długości 3. 4 i 5 m. Od punktu C odmierza się wzdłuż prostej AB odcinek CK = 3 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Następnie jeden pomiarowy trzyma sznur długości 9 m za jeden koniec i przykłada go w punkcie K. drugi pomiarowy trzymający sznur za drugi koniec przykłada go w punkcie C. trzeci zaś trzymający sznur w odległości 4 m od drugiego końca sznura odchodzi w bok od prostej AB do punktu, w którym nastąpi sztywne naciągnięcie sznura (uprawnienia budowlane).

W punkcie P wbija on w grunt tyczkę. Kierunek PC będzie prostopadły do prostej AB. Przy tym sposobie tyczenia można Korzystać z drewnianego szablonu w postaci prostokątnego trójkąta o bokach 3. 4 i 5 m. układanego od punktu jedną z przyprostokątnych wzdłuż odcinka AB. Druga przyprostokątna wyznacza kierunek prostopadły. Powyższe sposoby tyczenia prostopadłych nie są zbyt dokładne. Wytyczanie kąta prostego węgielnicą. Do dokładniejszego wytyczania kierunków prostopadłych służą węgielnice (program egzamin ustny).

Prace pomiarowe

Węgielnice bywają pojedyncze pryzmatyczne i pentagonalne oraz podwójne krzyże pryzmatyczne i pentagonalne. Najczęściej używa się węgielnice podwójnych Węgielnice pojedyncza (pryzmatyczną lub pentagonalną) posługujemy się w następujący sposób. Jeżeli trzeba wytyczyć prostopadłą do prostej AU w wyznaczonym punkcie leżącym na niej należy trzymając węgielnice nad punkiem zwróci ją jedną ze ścianek szklanych, do teczki np. A i obserwować obraz tej tyczki na drugiej ściance węgielnicy.

Następnie trzeba kierować pomiarowego z tyczką do takiego położenia, żeby ustawiona przez niego tyczka D stanowiła przedłużenie obrazu tyczki widzianego na drugiej ściance węgielnicy. Kierunek (7) jest wówczas prostopadły do prostej AB Pomiarowy pracujący pojedynczą węgielnicą powinien trzymać ją dokładnie nad punktem ( (do tego służy pion zawieszony na rączce węgielnicy) (opinie o programie).

Jeżeli trzeba wytyczyć kierunek prostopadły do danej prostej AB z punktu C leżącego poza tą prostą, jeden z pomiarowych trzymając węgielnicę staje pomiędzy punktami A i B drugi zaś pomiarowy nakierowuje go tak. aby stanął dokładnie na prostej. np. w punkcie (j. Następnie obserwując w węgielnicy obraz tyczki A i równocześnie tyczkę stojącą w punkcie. pomiarowy pierwszy przesuwa się wzdłuż prostej AB (kontrolowany cały czas przez drugiego pomiarowego) do takiego położenia, w którym obraz tyczki A na ściance węgielnicy pokrywa się z tyczka (segregator aktów prawnych).

Kierunek będzie wtedy prostopadły do prostej AB. W podobny sposób posługujemy się węgielnicami podwójnymi, np. krzyżem pentagonalnym składającym sic / dwóch, ułożonych nad sobą. pojedynczych pentagonów. Są one o tyle lepsze od węgielnice pojedynczych, że do wytyczenia prostopadłych niepotrzebny jest drugi pomiarowy, nakierowujący się na tej prostej za pomocą węgielnicy.

W tym celu. trzymając węgielnicę pomiędzy  A i B. obserwuje się obrazy obu tyczek A i B na ściankach dolnej i górnej.

W momencie, gdy oba obrazy „pokrywają się” ze sobą, znajduje się w punkcie C, leżącym na prostej. Wytyczenie prostopadłej polega a jak przy węgielnicy pojedynczej, na ustawieniu tyczki D tak, aby stanowiła ona przedłużenie obu pokrywających się obrazów tyczek A i B - wówczas kierunek DC do prostej AB prostopadły (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami