Blog
Pomiary odległości
W artykule znajdziesz:
Pomiary długości wykonuje się taśmą stalową długości 20 lub 10 m. Odcinki krótkie, np. występy ze ścian, można odmierzać zwijaną taśmą stalową długości 1 lub 2 m. Kąty proste wyznacza się węgielnicą zwierciadlaną lub pryzmatyczną albo za pomocą trójkątów z desek, drutów lub sznurów o bokach 3, 4 i 5 m. Kąty dowolnej wielkości można wyznaczać odpowiednio zbudowanymi trójkątami lub teodolitem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pomiary odległości i kątów należy, w celu ich kontroli, wykonywać dwukrotnie. Po wytyczeniu budynku sprawdza się przekątne przez porównanie długości przekątnych pomierzonych z obliczonymi na podstawie współrzędnych (miar) projektowych. W razie stwierdzenia różnic większych od odchyłek dopuszczalnych należy wytyczenie i pomiary kontrolne powtórzyć. Odchyłki dopuszczalne przy dwukrotnym pomiarze długości wzdłuż lic ścian wyrównuje się, przyjmując położenie średnie punktów między wynikami dwukrotnego pomiaru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W czasie tyczenia budynku kierunki oznacza się tyczkami mierniczymi, a punkty palikami drewnianymi i gwoździami. Punkty na liniach przylegających do istniejących budynków można oznaczać wyraźnymi kreskami lub krzyżykami na ścianach. Przy pierwszym pomiarze osadza się paliki w wytyczonych punktach, a po wykonaniu drugiego pomiaru i sprawdzeniu pomiarów za pomocą przekątnych wbija się z góry w każdy palik gwóźdź dla oznaczenia określonego ostatecznie (wyrównanego) punktu (uprawnienia budowlane).
Przed przystąpieniem do właściwego montażu kontrolujemy dostarczone elementy. Sprawdzeniu podlegają wymiary i kształt elementów, wymiary otworów w elemencie i miejsce ich położenia, wymiary i położenia wgłębień, rowków itp. Geometryczne wymiary konstrukcji sprawdzamy za pomocą skomparowanej ruletki stalowej i teodolitu. Do pomierzonych ruletką długości wprowadzamy poprawkę na komparację. Poprawki na temperaturę nie wprowadzamy, jeśli współczynniki rozszerzalności liniowej mierzonej konstrukcji i przymiaru są zbliżone (program egzamin ustny).
Stalowe słupy
Przed montażem słupów wygodnie jest nanieść na nie pionowe (osiowe) i poziome (wysokościowe) linie (kreski) w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach. Mogą one być w postaci trójkątnych nacięć pomalowanych jaskrawym kolorem. Osiowe kreski dajemy na wierzchniej i dolnej części słupa. Wysokościowe zerowe kreski na słupie nanosimy 10-20 cm powyżej wysokościowego położenia zerowego danej budowli (opinie o programie).
Stalowe słupy należy ustawiać tak, aby osie ich podstaw leżały w płaszczyźnie wyznaczonych wcześniej osi fundamentów. Słupy ustawiamy pionowo za pomocą teodolitów wg osi symetrii naniesionych na te słupy z dwóch stron: jednej wybranej na kierunku osi podłużnej, a drugiej - na kierunku osi poprzecznej. Często słupy ustawiamy najpierw prowizorycznie za pomocą ciężkich pionów, a potem poprawiamy ich pionowość przy użyciu teodolitów. Słupy żelbetowe ustawiamy wg specjalnie oznaczonych na nich osi symetrii w podobny sposób jak stalowe (segregator aktów prawnych).
Kontrola pionowego ustawienia słupów polega na ustaleniu położenia (w rzucie poziomym) osi pionowej słupa na poszczególnych kondygnacjach względem tejże osi na fundamencie. Teodolit ustawia się w takiej odległości od badanego elementu, aby kąt pionowy przy celowaniu na skrajną górną krawędź nie przekraczał 40°. Po wycelowaniu instrumentu na górną część elementu i opuszczeniu lunety dla nacelowania na po- działkę odczytuje się przesunięcie poziome górnej części słupa względem podstawy. Czynność tę wykonujemy w dwóch położeniach lunety, biorąc wartość średnią z obu odczytów na podziałce. Odchylenie od pionu należy badać w dwu płaszczyznach pionowych wzajemnie prostopadłych, w przybliżeniu pokrywających się z osiami podłużnymi i poprzecznymi konstrukcji (promocja 3 w 1). Pionowość słupów wysokich należy badać we wszystkich miejscach ich spawania lub na każdej kondygnacji. Wyniki pomiarów przedstawia się na szkicu sytuacyjnym oraz na profilu w skażonej skali, np. w skali wysokości 1:200, odchylenie od pionu w wielkości naturalnej (1:1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32