Blog

Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 2
05.02.2022

Pomieszczenia dla pływaków

W artykule znajdziesz:

Pomieszczenia dla pływaków
Pomieszczenia dla pływaków

W jednej ze swych publikacji („Planen und Bauen“, 1951, zeszyt 10) podaje H. Jahde interesujący przykład zamrożenia gruntu przy budowie podnośnika dla statków w Niemczech na kanale Śródlądowym (Mittellandkanal) koło Rothensee w pobliżu Magdeburga. Podnośnik ten służy do podnoszenia i opuszczania koryta z wodą i ewentualnie ze statkiem na wysokość od 11 do 19 m, zależnie od poziomu wody na rzece Łabie (program uprawnienia budowlane na komputer). Wyjaśniają zasadę pracy podnośnika. Podnośnik długości 85 m i szerokości 12 m zawiera 2700 T wody; głębokość wody w korycie ma 2,5 m; ciężar koryta podnośnikowego łącznie z wodą wynosi 4800 T. Ciężar ten jest zrównoważony przez wypór dwóch pływaków. Każdy z tych pływaków ma średnicę 10 m, wysokość 32 m i 2400 m3 objętości. Pomieszczenia dla pływaków mają głębokość 70 m i średnicę lim; pomieszczenia te są stale wypełnione wodą i wobec tego muszą mieć szczególnie dobrą i szczelną obudowę. Przy zrównoważeniu ciężaru koryta podnośnikowego i wyporu pływaków podnoszenie i opuszczanie podnośnika odbywa się przez obracanie 4 śrub 1 pokonujących wyłącznie opory powstające podczas zmian położenia całego podnośnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykonanie głębokiego wykopu w gruntach nasyconych wodą trudno było projektować w inny sposób, jak tylko po uprzednim polepszeniu warunków gruntowych za pomocą zamrożenia (uprawnienia budowlane). Wobec dużej średnicy wykopu, wynoszącej 13 m, a więc przeszło dwukrotnie większej od średnicy zwykłych szybów, zdecydowano się założyć rury zamrażające w dwóch obwodach o średnicy 16 m i 19 m; w każdym obwodzie umieszczono po 30 rur w odstępach 1,65 m dla mniejszego obwodu i 2 m dla większego (tak duże odstępy między rurami zastosowano ze względu na wprowadzenie ich w dwóch szeregach) (program egzamin ustny).

O wielkości i pracy założonej instalacji dają pojęcie następujące liczby: do wytwarzania niskiej temperatury ustawiono dwie sprężarki o łącznej wydajności 350 000 kcal/godz. Zamrażanie trwało około 4 miesięcy. Temperatura doprowadzanego roztworu zamrażającego wynosiła -23°C (opinie o programie). Do wprowadzenia w ruch cieczy zamrażającej zastosowano pompę o wydajności 140 m3/godz.

Zastrzyki

Metoda stosowania zastrzyków została opracowana właściwie dopiero w ostatnich dziesiątkach lat. Ponieważ zastrzyki mają często decydujące znaczenie w robotach fundamentowych, więc na tę gałąź rozwiązań technicznych słusznie ostatnio zwrócono dużą uwagę (segregator aktów prawnych). Wyjaśniono dokładniej możliwości i sposoby zastosowania zastrzyków cementowych, jak również możliwości wprowadzania różnego rodzaju innych zastrzyków, szczególnie chemicznych. Zastrzyki stanowią dział techniki fundamentowej, który niewątpliwie będzie ulegał dalszemu rozwojowi i zasługuje, aby mu poświęcić należytą uwagę.

Zastrzyki bywają stosowane do dwóch zasadniczych celów:

  • do zeskalania gruntów,
  • do ich uszczelniania.

W pierwszym przypadku chodzi aby ze słabego gruntu skruszonego wytworzyć jednolity masyw o dużej wytrzymałości mechanicznej, w drugim dąży się do zapełnienia szczelin w gruntach skalistych masywnych lub do wypełnienia porów w gruntach skruszonych w celu zamknięcia dróg filtracyjnego przenikania wody.

Wykonanie zastrzyków nie należy do robót prostych. Wymaga ono uprzedniego, starannego zbadania układu gruntów w terenie, a następnie uważnego obserwowania występujących objawów przy wprowadzaniu zastrzyków, wnikliwego wyciągania wniosków ze spostrzeżeń i natychmiastowego dostosowywania się do powstających lub zauważonych warunków miejscowych (promocja 3 w 1). Potrzebna tu jest przy wszystkich tych czynnościach duża wnikliwość, a nieraz intuicja.

Jako materiał do zastrzyków mogą być użyte:

  • zawiesiny, np. cement w zaczynie wodnym,
  • roztwory, np. roztwory różnych chemikaliów,
  • emulsje, np. emulsje bitumiczne (emulsja właściwie jest również zawiesiną, lecz nie wydzielającą się samorzutnie przez opadanie).

Nieraz robi się zastrzyki kombinowane stosując mieszanki materiałów, np. cement z iłem lub wprowadzając w tym samym miejscu kolejno zastrzyki dwóch rodzajów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 7 Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 8 Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 9
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 10
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 11 Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 12 Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 13
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ograniczanie elementów współtworzących zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami