Blog
Zabezpieczenie osłonne
W artykule znajdziesz:
Zabezpieczenie osłonne
Zabezpieczenie osłonne polega na tym, że chronioną konstrukcję osłania się pokryciem w postaci odpowiednio ustawionych płaszczyzn. Zabezpieczenie osłonne obejmuje przypadki, kiedy osłona jest pokryciem zasadniczo nieprzepuszczalnym tylko pod warunkiem łatwego odpływu wody, wskutek odpowiedniego pochylenia płaszczyzn. Jako przykład może służyć dach kryty płytami, blachą, gontem itp.
Szczególne uzasadnienie znajdują zabezpieczenia osłonne budynków w okolicach górskich i morskich (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ustawiając odpowiednio płaszczyzny dachów od strony stałych wiatrów i ukośnych deszczów uzyskuje się dobre zabezpieczenie osłonne i ciekawe formy architektury regionalnej.
System samego pokrycia osłonnego ma ustalone walory konstrukcyjne i ma zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Zabezpieczenie osłonne realizowane jest również przez zastosowanie różnego rodzaju przegród w postaci ścian i stropów w celu ochrony konstrukcji lub wnętrza budowli przed przenikaniem wody i pary (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zabezpieczenie osłonne znajduje najszersze zastosowanie w postaci krycia dachów blachą, dachówką, płytami azbestowo-cementowymi, gontem, słomą itd. Ze względu na szerokie opracowanie tych zagadnień w naszej literaturze technicznej w niniejszej pracy wyżej wymienione pokrycia nie są omawiane.
Natomiast zabezpieczenie osłonne ma szerokie zastosowanie w innych rodzajach konstrukcji budowlanych.
Przypadki takie występują w budownictwie mieszkaniowym, a zwłaszcza w drewnianym (uprawnienia budowlane). Również stropy zabezpieczone materiałami podatnymi na wilgoć i zniszczenie biologiczne chronione są systemem osłonnym (poddasza). Stosowanie specjalnych stropodachów wymaga złożonych i kosztownych konstrukcji. Prawidłowe rozwiązanie zagadnień związanych z procesami cieplno-wilgotnościowymi przez zabezpieczenie osłonne pozwala na wykorzystanie do ocieplenia pospolitych i ogólnie dostępnych materiałów miejscowych, jak trzciny, torfu, słomy itp.
Podobne przypadki celowego stosowania zabezpieczeń mają miejsce w budownictwie przemysłowym (program egzamin ustny).
Tunel aerodynamiczny
Procesy cieplno-wilgotnościowe wskutek „mokrej” produkcji (np. w łaźniach, pralniach) nie pozwalają na ułożenie pionowej izolacji, która mogłaby stać się przeszkodą dla wysychania muru. Ścianka osłaniająca oddziela ścianę od wilgoci gruntowej, a wytworzona szczelina pozwala na swobodne odparowanie wilgoci z muru.
Warunki takie najczęściej zachodzą w budownictwie przemysłowym, kiedy konstrukcja ulega wstrząsom wskutek pracy maszyn (opinie o programie).
Zmienne procesy cieplno-wilgotnościowe wynikają z powodu zmian temperatury i ciśnienia rzeczywistego pary wodnej i gazów. Mogą również zachodzić zmiany ciśnienia powietrza.
Przykładem takiej konstrukcji ulegającej odkształceniom przy zmiennym mikroklimacie wnętrza służyć może tunel aerodynamiczny do badań lotniczych.
Tunel ten jest zbudowany w postaci rury żelbetowej. Wewnątrz pracuje wentylator, który wytwarza silny prąd powietrza.
Wskutek pracy silnika i tarcia powietrza podnosi się temperatura. Wewnątrz powstają nadciśnienia i podciśnienia powietrza. Ze względu na konieczne chłodzeni# otulina tunelu nie może być ocieplona. Również izolacja przeciwwilgociowa ułożona od wewnątrz i od zewnątrz w pewnych okresach narażona jest na działania ciśnienia pary wodnej i powietrza o zmieniających się kierunkach przepływu (segregator aktów prawnych). W tym przypadku najbardziej celowe jest zaniechanie zabezpieczenia izolacyjnego lub strukturalnego i zastosowanie osłaniającej wiaty.
Dzięki takiemu zabezpieczeniu tunel może być chłodzony zewnętrznym powietrzem. Przez odpowiednie ustawienie płaszczyzn osłaniających tunel może być zabezpieczony od silnego nasłonecznienia lub ukośnych deszczów. Obudowa tunelu nie wymaga uszczelnienia od wilgoci, a odkształcenia i drgania, zmiany ciśnienia pary wodnej i powietrza nie mają wpływu na zabezpieczenie jego od ujemnego działania wpływów atmosferycznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32