Blog

09.08.2018

Pomieszczenia techniczne emitujące drgania

W artykule znajdziesz:

Pomieszczenia techniczne emitujące drgania


Uprawnienia budowlane.W blokach mieszkalnych często stosuje się różnego rodzaju pomieszczenia, w których umieszcza się urządzenia konieczne dla zapewnienia prawidłowej pracy wszystkich instalacji. Są to na przykład węzły cieplne, maszynownie wind, czy pomieszczenia z zainstalowanymi wentylatorami wyciągowymi, które obsługują piony wentylacyjne. Powyższe pomieszczenia emitują drgania i dźwięki o różnym natężeniu i częstotliwości, przez co mogą być uciążliwe dla mieszkańców.
Aby zapobiec temu problemowi, każde tego typu pomieszczenie techniczne należy odpowiednio odizolować od sąsiadujących z nim lokali mieszkalnych. Zacząć należy od zapewnienia odpowiedniej izolacji wibroakustycznej ścian. Tutaj stosuje się materiały typu maty wygłuszające, specjalne gąbki, bądź też wykorzystuje się watę szklaną. To jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać, że urządzenia takie jak silniki będą przenosić drgania na konstrukcję budynku poprzez fakt, że są posadowione na posadzce pomieszczenia. Aby temu zapobiec, urządzenia emitujące drgania należy odizolować od bezpośredniego styku zarówno z podłogą, jak i ścianami, a także wszystkim, do czego bezpośrednio dolegają. Do tego stosuje się wkładki i podstawki wykonane z materiału pochłaniającego drgania, na przykład gumy bądź silikonu. Takie działanie pozwoli na zmniejszenie przekazywania drgań do minimum, przez co na przykład silnik windy, bądź wyciągu wentylacyjnego, nie będzie słyszalny w lokalach wokół. Czasami zdarza się nawet bardziej ekstremalna sytuacja, w której drgania wędrują tak dobrze po konstrukcji, że dane urządzenie można bez problemu słyszeć nawet z lokali oddalonych od kilkanaście metrów i położonych na odległych piętrach.
Przekonaliśmy się, jak bardzo ważna jest odpowiednia izolacja akustyczna pomieszczeń technicznych w budynkach mieszkalnych, a także zminimalizowanie wpływu drgań na otoczenie. Trzeba pamiętać, że nie jest to widzimisię wykonawcy, ale wymogi prawne wynikające bezpośrednio z Ustawy Prawo Budowlane.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami