Blog

Spoiwa zdjęcie nr 10
30.05.2018

Pomieszczenia techniczne w domu

W artykule znajdziesz:

Pomieszczenia techniczne w domu


Pomieszczenia techniczne w domu

 

Przed drugą wojną światową w każdym projektowanym domu, nawet w nowoczesnym modernistycznym duchu znajdowały się pomieszczenia gospodarcze. Bez spiżarni, pralni, suszarni czy kotłowni nie mógł obejść się żaden dom. Dziś znów możemy zauważyć powrót do tej tradycji.

 

Pomieszczenia gospodarcze, na które składa się nie tylko kotłownia są dzisiaj niezwykle cenione. Dobre rozmieszczenie pomieszczeń gospodarczych w dużej mierze uzależnione jest od projektu. Pomieszczenia techniczne jak garaż czy kotłownię warto umieścić od północnej strony budynku lub gdy jest taka możliwość, pod poziomem gruntu. Garaż powinien być na tyle duży by można było w nim przechowywać nie tylko samochód ale również rowery czy kosiarkę. Z kolei kotłownia powinna być tak zlokalizowana aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru na pozostałą część domostwa. Dlatego w przypadku systemu ogrzewania opartego o paliwa kopalniane duże znaczenie ma miejsce przechowywania opału.

 

W nowoczesnym domu warto również zaplanować oddzielne pomieszczenie na pralnię. W tym miejscu można nie tylko prać ale również suszyć rzeczy. Powinny znaleźć się w nim kosze na brudne ubrania, deska do pracowania czy nawet głęboki zlew. Najlepiej gdy kondygnacja na, której znajduje się pralnia była zintegrowana z ogrodem. Jak można się łatwo domyśleć najlepszym do tego miejscem jest parter budynku. W razie potrzeby można bowiem wywiesić pranie na dworze.

 

W każdym domu, gdzie dużo się gotuje, piecze czy przyrządza przetwory na zimę powinna znaleźć się ponadto spiżarnia. Najlepiej gdy usytuowana jest w pobliżu kuchni. Można w niej przechowywać nie tylko produkty spożywcze ale również rzadko używane sprzęty kuchenne. Dobrze jest zadbać o odpowiednią wentylację tego pomieszczenia. Nie może w nim bowiem zagościć wilgoć.

 

Dobrze gdy w domu znajdzie się również miejsce na garderobę. W tego typu miejscach można bowiem przechowywać walizki, torby, koce, kołdry- wszystko to co nie mieści się w tradycyjnej szafie. Dobrze gdy garderoba oświetlona jest również światłem dziennym. Zaplanowanie pomieszczeń gospodarczych w domu znacznie ułatwi życie.

Najnowsze wpisy

12.07.2024
Spoiwa zdjęcie nr 11
Jak zdobyć uprawnienia budowlane konserwatorskie?

Uprawnienia budowlane konserwatorskie mają fundamentalne znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Ich posiadanie umożliwia nadzór oraz prowadzenie prac budowlanych przy…

12.07.2024
Spoiwa zdjęcie nr 12
Czy warto zrobić kurs na uprawnienia budowlane?

Wielu przyszłych inżynierów i architektów zastanawia się, czy warto zainwestować czas i pieniądze w kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia…

Spoiwa zdjęcie nr 15 Spoiwa zdjęcie nr 16 Spoiwa zdjęcie nr 17
Spoiwa zdjęcie nr 18
Spoiwa zdjęcie nr 19 Spoiwa zdjęcie nr 20 Spoiwa zdjęcie nr 21
Spoiwa zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spoiwa zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spoiwa zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Spoiwa zdjęcie nr 31 Spoiwa zdjęcie nr 32 Spoiwa zdjęcie nr 33
Spoiwa zdjęcie nr 34
Spoiwa zdjęcie nr 35 Spoiwa zdjęcie nr 36 Spoiwa zdjęcie nr 37
Spoiwa zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spoiwa zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spoiwa zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami