Blog

Budynki socjalne zdjęcie nr 2
26.11.2021

Pomieszczenia w obiektach budowlanych

W artykule znajdziesz:

Pomieszczenia w obiektach budowlanych

Budynki socjalne zdjęcie nr 3
Pomieszczenia w obiektach budowlanych

Pomieszczenia w obiektach budowlanych podziemnych, w obrębie wód gruntowych muszą być zabezpieczone przed przenikaniem wody.
Konstrukcje tych pomieszczeń muszą być sztywne tak jak tego wymaga każdy zbiornik na wodę. Można rozpatrywać skrzynię żelbetową jako niezależną konstrukcję i skrzynię powiązaną z fundamentami. We wszystkich przypadkach projektowanie nośnej płyty fundamentowej musi być uzasadnione ekonomicznie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Budowle stawiane w obrębie wód gruntowych w zależności od sztywności konstrukcji można podzielić na następujące grupy:
- Konstrukcje o dużej sztywności, w których nie następują przesunięcia elementów, osiadają jak jednolita bryła. Do takich konstrukcji należą fundamenty skrzyniowe, na których opierają się dalsze kondygnacje budowli, kotłownie, wielkie piece, bunkry, zbiorniki itp. Zabezpieczenie izolacyjne i strukturalne może być bez przeszkód stosowane, gdyż odkształcenia takich konstrukcji są w znaczeniu praktycznym tylko nieznaczne, jeżeli uwzględni się zjawiska skurczu materiału (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Konstrukcje o średniej sztywności, które składają się z elementów sztywno związanych między sobą we wszystkich kierunkach i mogących bez szkody dla konstrukcji mieć względnie nieznaczne przesunięcia (żelbetowe konstrukcje ramowe, budynki o nośnych ścianach ceglanych, usztywnionych licznymi ściankami poprzecznymi i żelbetowymi stropami, przynajmniej w dwóch kondygnacjach).

Konstrukcje takie nadają się do wykonania zabezpieczeń od wody podobnie jak konstrukcje o dużej sztywności, z wyjątkiem przypadków, gdy rysy i spękania wywołują odkształcenia szkodliwe dla zabezpieczeń strukturalnych (uprawnienia budowlane).
Izolacja pomieszczeń przy takiej konstrukcji może być wykonana jak w wannach i zbiornikach. Oznacza to, że powinna być wpierw wykonana wanna zaizolowana od wewnątrz i posiadająca kształt odpowiadający konstrukcji posadowionego budynku, a dopiero w tak przygotowaną obudowę izolacyjną wbudowuje się konstrukcję.

Pomieszczenia podziemne

Konstrukcje te nadają się do dużych, przestrzennych pomieszczeń podziemnych i muszą być odpowiednio dylatowane (program egzamin ustny).
Konstrukcje o niewielkiej sztywności składają się z elementów sztywno związanych między sobą, lecz nie we wszystkich kierunkach, i bardziej czułych na nierównomierne osiadanie (ramy stojące na stopach fundamentowych lub na ławach fundamentowych w jednym kierunku, niedostatecznie związane sztywnymi stropami itd.).
Tego rodzaju konstrukcje nie pozwalają na wykonanie jednolicie izolowanych przestrzeni pod całym budynkiem.

Wówczas zabezpieczoną od wody przestrzeń dzieli się na kilka oddzielnych elementów. Do grupy konstrukcji o niewielkiej sztywności można również zaliczyć konstrukcje mające elementy o połączeniach niesztywnych. Takich konstrukcji nie można zabezpieczać od wody bezpośrednio (opinie o programie). Dla poszczególnych pomieszczeń należy wykonywać samodzielne wanny, zbiorniki itp., bez połączeń ich z konstrukcją całości budowli. Mogą natomiast takie konstrukcje być w całości zabezpieczone od wody błonkowatej.
Odpowiednio do przewidywanych ruchów szczelin dylatacyjnych należy zaprojektować konstrukcję tych szczelin.

Podaje się dwa przypadki różnych odkształceń na linii szczelin dylatacyjnych (segregator aktów prawnych).
Jeżeli dolna warstwa gruntu spoistego jest bardziej wytrzymała od górnej nawilżonej, przy czym wytrzymała warstwa podnosi się tworząc „garb” wzdłuż osi budynku, to wskutek różnicy osiadań poszczególne człony dylatowanego budynku będą miały tendencję do rozchylenia się, a szczeliny będą się rozszerzały ku górze. Szczeliny takie projektuje się dość wąskie (ze względu na osiadanie).

Jeżeli natomiast warstwa gruntu mocnego jest wklęsła, poszczególne człony budowli będą miały tendencję przechylania się ku sobie, może więc nastąpić zetknięcie się u góry dylatowanych części budowli. Z tego powodu należy przewidywać większą szerokość szczelin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budynki socjalne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budynki socjalne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budynki socjalne zdjęcie nr 8 Budynki socjalne zdjęcie nr 9 Budynki socjalne zdjęcie nr 10
Budynki socjalne zdjęcie nr 11
Budynki socjalne zdjęcie nr 12 Budynki socjalne zdjęcie nr 13 Budynki socjalne zdjęcie nr 14
Budynki socjalne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budynki socjalne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budynki socjalne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami