Blog

Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 2
30.12.2020

Zakład koksowniczy

W artykule znajdziesz:

Zakład koksowniczy

Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 3
Zakład koksowniczy

Na wybór miejsca budowy zakładu koksowniczego wpływają w praktyce głównie dwa czynniki:
a) lokalizacja przy dostawcy surowca (np. koksownia przykopalniana),
b) lokalizacja przy odbiorcy koksu lub gazu (np. koksownia przyhutnicza lub gazokoksownia).

O rozplanowaniu poszczególnych oddziałów koksowni oraz obiektów w oddziałach decyduje w zasadzie dość ściśle proces technologiczny (program uprawnienia budowlane na komputer). Wymagania procesu technologicznego muszą być jednak optymalnie skoordynowane z wszystkimi innymi wymaganiami przestrzennego ukształtowania zakładu. Zasadnicze układy przestrzennego ukształtowania oddziałów koksowni. Ukształtowanie oddziałów koksowni z centralnym usytuowaniem piecowni, z rozdzieloną wiązką torów węglowo-koksowych oraz scaloną wiązką tych torów.

Piecownia rozdziela tu część węglową koksowni od części chemicznej.Rozplanowanie oddziałów koksowni z bocznym usytuowaniem piecowni, z rozdzieloną wiązką torów węglowo-koksowych lub scaloną wiązką torów; usytuowanie części węglowej i chemicznej może być przy tym wspólne lub oddzielne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W podanych kilku schematach przestrzennego ukształtowania koksowni nie stwierdza się wyraźnej przewagi któregokolwiek z układów.

Wybór układu zależy przede wszystkim od warunków terenowych i charakteru koksowni (przykopalniana, przyhutnicza czy niezależna) i wymaga przeprowadzenia każdorazowo wnikliwej analizy technicznej. Wskaźnik zabudowy terenu koksowni powinien wynosić 0,25-0,30. Bardzo ważnym czynnikiem dla wyboru terenu pod budowę koksowni są między innymi warunki gruntowe i wodne. Niektóre bowiem obiekty koksowni nastręczają sporo trudności pod względem posadowienia (uprawnienia budowlane). Wymienić tu należy obiekty takie jak wieże węglowe, baterie koksownicze, zbiornik wgłębny wyładowni, fundamenty pod ciężkie kolumny i inne. Trudności posadowienia tych obiektów wynikają bądź ze względu znaczne ich ciężary i związane z tym wysokie naciski na grunt i znaczne oddania, bądź też z uwagi na wrażliwość obiektów na nierównomierne osiadanie, jak np. przy bateriach koksowniczych (program egzamin ustny).

Posadowienie zbiornika wgłębnego

Posadowienie zbiornika wgłębnego, względnie innych głębokich obiektów, nastręcza trudności przy realizacji i eksploatacji w przypadku płytkiego zalegania na danym terenie wód gruntowych. Budowa koksowni na terenach nawodnionych lub o malej nośności, oprócz trudności technicznych, wpływa w znacznym stopniu na powiększenie kosztów, z uwagi na konieczność stosowania przy budowie posadowienia na palach, odwadniania głębokich wykopów, stosowania drogich izolacji itp.

Budowę koksowni na terenach podległych wpływom eksploatacji górniczej, przewyższających II kategorię zagrożenia, w zasadzie się wyklucza (opinie o programie). Budowle koksownicze na terenach sejsmicznych wymagają specjalnych zabezpieczeń, które nie są tutaj omawiane. Podstawowym oddziałem zakładu koksowniczego jest piecownia, w której przeprowadzany zostaje proces odgazowania węgla w wysokiej temperaturze (segregator aktów prawnych). W skład piecowni wchodzą obiekty, urządzenia i maszyny, służące do uformowania i wprowadzenia wsadu do komory koksowej, przeprowadzenia procesu koksowania, wypchnięcia - po zakończonym procesie koksowania - bryły koksu z komory koksowej, zgaszenia koksu i odesłania go do sortowni.

Układ przestrzenny obiektów i maszyn piecowni, ogólny widok baterii koksowniczej. Przekroje poprzeczne baterii koksowniczej. W skład urządzeń i maszyn związanych z baterią koksowniczą wchodzą: blok ceramiczny wraz z konstrukcją okotwienia i osprzętem baterii, spoczywający przeważnie na żelbetowej podbudowie, kanały dymowe, pomosty piecowe, maszyna wsadowa i wóz przelotowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 8 Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 9 Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 10
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 11
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 12 Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 13 Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 14
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbiorniki naziemne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami