Blog

Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 2
05.01.2022

Pompowanie wody

W artykule znajdziesz:

Pompowanie wody
Pompowanie wody

Pompy stanowią nieodzowne wyposażenie każdej budowli ziemnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Podstawą klasyfikacji pomp budowlanych jest sposób przenoszenia wody z przewodu ssawnego do przewodu tłocznego.

Stąd też pochodzi podział na:

  • pompy przeponowe, w których woda zasysana i wypierana jest za pomocą przepony;
  • pompy odśrodkowe, w których woda przenoszona jest za pomocą wirnika zaopatrzonego w łopatki;
  • pompy tłokowe, w których woda zasysana i wypierana jest za pomocą tłoka. Spośród nich najczęściej stosowane są w budownictwie pompy przeponowe i odśrodkowe, a tylko na małych budowach - pompy tłokowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pompy przeponowe o posuwisto-zwrotnym ruchu przepony, która odgrywa podobną rolę jak tłok w pompach tłokowych, dlatego też pompy przeponowe zaliczane są również do pomp tłokowych. Rozpowszechnienie tych pompowanie wody w wykopach niezbyt głębokich. Stosowane są one w przypadkach nieznacznego dopływu wody, przy czym dużą ich zaletą jest prostota ich konstrukcji, a przede wszystkim przystosowanie do wody brudnej, co związane jest z brakiem tłoka. Pompy te wyróżniają się również łatwością obsługi (uprawnienia budowlane).

Pompa przeponowa ręczna ssąco-przelewowa, zwana „żabką", składa się z kadłuba żeliwnego 1 i pokrywy 2 i zaciśniętej między nimi przepony gumowej 4, uruchamianej dźwignią ręczną 3. Pompa ma dwa zawory: ssawny 5 i tłoczny 6 oraz króciec ssawny 7, a zamiast króćca tłocznego - przelew 8 (program egzamin ustny). Podnoszenie przepony za pomocą opuszczania dźwigni 3 powoduje rozrzedzenie powietrza w kadłubie, otwarcie zaworu ssawnego 5, przy zamkniętym zaworze tłocznym 6 i zassanie do kadłuba wody poprzez króciec ssawny 7. Opuszczenie natomiast przepony przez podniesienie dźwigni 3 powoduje zamknięcie zaworu ssawnego 5, otwarcie zaworu tłocznego 6 i przetłoczenie porcji wody do przelewu 8 (opinie o programie). Pompa ta jest przystosowana wyłącznie do ssania, woda po przejściu przez zawór tłoczny wylewa się przez przelew 8. Przed uruchomieniem pompy należy ją zalać wodą. Głębokość ssania tego typu pompy dochodzi do 6 m, zaś wydajność do 10 m3/godz.

Pompy jednoprzeponowe

Pompy jednoprzeponowe, do jakich należy opisana pompa „żabka”, mogą być również napędzane mechanicznie, przeważnie przez silnik elektryczny; pompa wraz z silnikiem i przekładnią tworzą zespół zmontowany na wspólnej ramie, wyposażonej w koła i dyszel do ręcznego przetaczania zespołu. Wydajność pomp przeponowych z napędem mechanicznym wynosi około 25 m3/godz. Na powierzchniach większych i dużych najprostszym urządzeniem spulchniającym jest pług jedno- lub wieloskibowy, którego stosowanie ma jednak ograniczone możliwości techniczne (segregator aktów prawnych).

Spulchnianie gruntów może być wykonywane również przez te same maszyny, których praca uzależniona jest od uprzedniego spulchnienia terenu robót, tj. przez spycharki i zgarniarki. Spulchnianie w tym przypadku odbywa się za pomocą wymiennych zębów przyśrubowanych do lemiesza spycharki.

Maszyną specjalną służącą do spulchniania gruntów spoistych (oraz do zrywania tłuczniowych nawierzchni drogowych) jest zrywak. Głębokość spulchniania zrywakami wynosi średnio 30 cm, a w nowszych ciężkich typach nawet 75 cm. Sterowanie zrywakami może odbywać się mechanicznie lub hydraulicznie. Mechanizm podnoszenia grotów napędzany jest przez silnik ciągnika, rzadziej przez specjalny silnik osadzony na ramie pociągowej zrywaka (promocja 3 w 1). Zrywak przyczepny może być wyposażony w trzy lub pięć grotów 6 umocowanych do ramy pociągowej 4, do której przymocowana jest przegubowo rama podnośna 5. Gdy lina 7 nawijana jest na bęben wciągarki 2, zmontowanej na tyle ciągnika /, wówczas tył ramy pociągowej wraz z grotami unosi się. Gdy zwolnić hamulec wciągarki, wówczas rama pociągowa pod wpływem własnego ciężaru opuści się, a groty zagłębią się w grunt.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 7 Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 8 Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 9
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 10
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 11 Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 12 Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 13
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Remont i przebudowa urządzeń budowlanych zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami