Blog

24.04.2021

Kolejność wznoszenia murów

W artykule znajdziesz:

Kolejność wznoszenia murów

Kolejność wznoszenia murów

Schemat kolejności wznoszenia murów i wykonania stropów metodą kolejnych pasów, przy podziale na dwie działki. Cyfry na schemacie oznaczają kolejne dni wznoszenia murów, zaś cyfry w kółkach - kolejne dni wykonywania stropów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli konstrukcja stropu wymaga wykonywania go w jednym etapie, w ciągu dłuższego okresu czasu, wówczas przy stosowaniu wyżej omawianych metod powstałaby przerwa w pracy murarzy. Aby zachować ciągłość pracy, musimy zastosować inne metody organizacyjne.

Stosujemy wówczas metodę wykonywania murów kondygnacjami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obiekt dzielimy na cztery działki. Najpierw wykonywane są mury na dwóch pierwszych działkach na wysokość całej kondygnacji, a następnie - na działce trzeciej i czwartej. W czasie wznoszenia murów na działce trzeciej i czwartej wykonywany jest strop nad działką pierwszą i drugą.
Schemat kolejności wznoszenia murów i wykonywania stropów kondygnacjami.
Schemat należy rozumieć w ten sposób, że np.: siódmego dnia wykonuje się mury pierwszego pasa na trzeciej działce, a strop - na pierwszej działce (uprawnienia budowlane). Ósmego dnia wykonywane są mury na pierwszym pasie czwartej działki, a strop wykonywany jest nadal na pierwszej działce itd.

Metoda ta stwarza duże możliwości koordynowania pracy brygad. Zachowana jest tu ciągłość pracy nie tylko brygad wykonujących mury, lecz również wykonujących stropy.
Jeżeli wykonywanie murów na dwóch działkach trwa sześć dni, to również sześć dni może trwać wykonywanie stropu na dwóch pozostałych działkach.
Metoda ta ma tę złą stronę, że wymaga pozostawienia strzępi na granicy działek na wysokości pełnej kondygnacji (między trzecią i czwartą działką).

Z uwagi na osiadanie murów, zwłaszcza jeżeli mury są wykonywane na zaprawie wapiennej, mogą powstać rysy na granicy działek drugiej i trzecie (program egzamin ustny)j.
Aby pozostawić strzępie nie na wysokości całej kondygnacji, a tylko na wysokości jednego pasa, stosuje się tzw. sekcyjną metodę wznoszenia murów i wykonania stropów.
Przy tej metodzie obiekt dzielimy na cztery lub więcej działek.

Roboty betonowe

Schemat kolejności wznoszenia murów i wykonania stropów metodą sekcyjną (opinie o programie).
Jak wynika z powyższego schematu, mury wznoszone są w ten sposób, iż ich wysokość obniża się schodkami od jednej strony obiektu, przy czym zachowywana jest różnica poziomów tylko o jeden pas.
Oznaczenia na schemacie - jak poprzednio, to znaczy, że cyfry oznaczają kolejne dni wznoszenia murów, cyfry zaś w kółkach - kolejne dni wykonywania stropów.

Metoda sekcyjna - podobnie jak uprzednio poznana metoda wykonywania murów kondygnacjami - pozwala na zachowanie ciągłości nie tylko pracy murarzy, lecz również brygad wykonujących stropy.
Organizacja robót betonowych i żelbetowych.
Roboty betonowe i żelbetowe mają przeważnie charakter masowy, przy czym występują one najczęściej jako roboty prowadzące.

Z tego względu sposób ich wykonywania powinien być opracowany ze szczególną starannością. Przede wszystkim chodzi tu o skrócenie czasu wykonania oraz o uzyskanie jak największych oszczędności w zużyciu materiału na deskowania i stemplowania.

Zagadnienia ogólne dotyczące organizacji robót betonowych i żelbetowych (segregator aktów prawnych). O wyborze właściwej metody wykonania tych robót decydują następujące czynniki:
- ilość masy betonowej, którą należy ułożyć;
- kształt konstrukcji zarówno całości obiektu, jak również jego części oraz poszczególnych elementów składowych;
- planowany czas wykonania robót.

Ilość masy betonowej, którą należy ułożyć, decyduje w dużej mierze o celowości zmechanizowania czynności produkcyjnych i uzasadnia ekonomicznie rodzaj zastosowanych maszyn i urządzeń (promocja 3 w 1).
Kształt konstrukcji wpływa na rodzaj zastosowanego deskowania i urządzeń transportu, jak również na właściwy podział • na pasy technologiczne i na działki.
Planowany czas wykonania pracy wymaga odpowiedniej organizacji budowy, doboru właściwych środków i wydajności maszyn, które dyktują tempo wykonania robót.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami