Blog
Pompy przeponowe
W artykule znajdziesz:
Pompy przeponowe mogą być budowane również jako ssąco-tłoczące, z napędem ręcznym lub mechanicznym. Pompy przeponowe ssąco-tłoczące mogą tłoczyć wodę na wysokość 5-6 m. W pompach tego typu zawór tłoczny jest umieszczony nie w środku przepony, lecz w specjalnie ukształtowanej nasadzie tłocznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pompy przeponowe ssąco-tłoczące o większej wydajności budowane są jako dwu- lub trzykomorowe, każda z oddzielną przeponą i z napędem mechanicznym, oddzielnymi zaworami ssawnymi i tłocznymi, przy czym tak króćce ssawne jak również tłoczne połączone są wspólnymi rurami zakończonymi nasadami - ssawną i tłoczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pompach tego typu przepony każdej komory wprawiane są w ruch przez korbowody połączone z jednym wałem korbowym. Wydajność pomp dwukomorowych produkcji krajowej z napędem elektrycznym zależnie od wysokości ssania.
Pompy odśrodkowe stosowane są w budownictwie przy większym napływie wody gruntowej. Głównym elementem roboczym pompy odśrodkowej jest wirnik 7 zaopatrzony w łopatki 2; wskutek szybkich obrotów wirnika woda w wirniku jest odrzucana od środka ku obwodowi, a dalej do spiralnego kanału zbiorczego 3 i przewodu tłocznego 5. Wskutek tego w przestrzeni przyosiowej wirnika powstaje podciśnienie, co powoduje dopływ wody pod działaniem ciśnienia atmosferycznego przez przewód ssawny 4 (uprawnienia budowlane). Ażeby uruchomić pompę odśrodkową, należy ją zalać wodą, przy czym utrzymanie zalanej wody w kadłubie pompy i w przewodzie ssawnym zabezpiecza zawór stopowy 6 umieszczony u dołu przewodu ssawnego. Kosz ssawny 7 zabezpieczony siatką uniemożliwia przedostawanie się do pompy większych ziarn kruszywa i innych twardych przedmiotów. Zalanie pompy odśrodkowej jest niezbędne ze względu na to, iż pompy odśrodkowe nie mając tłoków (nie będąc pompami wyporowymi) nie mogą usunąć (wyssać) powietrza z przewodu ssawnego i kadłuba pompy i zassać wody (program egzamin ustny). Duże pompy, rzadko w budownictwie stosowane, wyposażone są w dodatkową pompę próżniową, która wypompowuje powietrze z kadłuba pompy i z przewodu ssawnego, wobec czego zalewanie ich wodą przed uruchomieniem jest zbędne. W tego typu pompy wyposażone są np. straże pożarne (opinie o programie).
Pompy odśrodkowe
Pompy odśrodkowe mają zazwyczaj napęd elektryczny. Największe zastosowanie w budownictwie znajdują pompy odśrodkowe jedno- wirnikowe (jednostopniowe), których największa wysokość tłoczenia nie przekracza zwykle 30 m. Pompy tłokowe (o posuwisto-zwrotnym ruchu tłoka). Spośród różnego rodzaju pomp stosowanych w budownictwie pompy tłokowe stosowane są tylko na małych budowach (segregator aktów prawnych).
Spulchnianie gruntów spoistych (kategorie III, IV i V) stosowane jest najczęściej w przypadkach, gdy odspojenie gruntów odbywa się za pomocą maszyn, które w klasyfikacji znane są jako maszyny do odspajania i przesuwania urobku po terenie (równiarki, spycharki). Potrzeba spulchniania gruntów może również powstawać przy niektórych rodzajach wyposażenia koparek (np. zbierakowych). Podstawową rolę spulchnianie gruntu odgrywa przy robotach ziemnych wykonywanych ręcznie, przy czym zwiększenie wydajności w tym przypadku może być nawet parokrotne, w szczególności wtedy gdy do spulchnienia stosowane są łopaty pneumatyczne.
Ręczne spulchnianie gruntów może odbywać się za pomocą kilofów, łomów (grunty spoiste ciężkie) lub łopat pneumatycznych, które stanowią sprzęt wymienny, tzw. młotów pneumatycznych (grunty średniej spoistości) (promocja 3 w 1).
Zapotrzebowanie powietrza dla jednej łopaty waha się w granicach 0,5-0,65 m3/min.; liczba uderzeń wynosi od 1100 do 1700 na min, ciężar od 7 do 11 kG. Łopaty pneumatyczne można stosować tylko na małych powierzchniach lub w trudno dostępnych miejscach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32