Blog

26.11.2021

Pompy ssąco-tłoczące

W artykule znajdziesz:

Pompy ssąco-tłoczące

Pompy ssąco-tłoczące

Pompy ssąco-tłoczące, zarówno tłokowe jak i przeponowe, przy stałym pompowaniu wymagają obsługi 4 ludzi i z tego powodu zaleca się do nich stosowanie napędu mechanicznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pompy dwutłokowe, stosowane do robót odwadniających, składają się z dwóch pionowych cylindrów. Tłoki posuwające się w cylindrach mają zawory otwierające się przy tłoczeniu, a cylindry u dołu mają zawory do zasysania.
Wysokość ssania zależy w pewnym stopniu od temperatury: im woda jest chłodniejsza, tym ssanie jest wyższe. Wysokość ssania pomp tłokowych w temperaturach 4-30 °C wynosi 8-5 m.
Pompy odśrodkowe można regulować dławieniem przez przymykanie zaworu zasuwowego na rurociągu tłocznym.

Taka regulacja przez dławienie powodować może straty energii. Z tego powodu stosowania dławienia musi mieć określone granice (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednakże należy zwrócić uwagę, że nie wolno regulować wydajności przez dławienie zaworem na rurze ssawnej, ponieważ prowadzi to do powstawania próżni w pompie (kawitacji).
Pompy odśrodkowe mają szereg zalet. Do najważniejszych należy omawiana możliwość regulacji, poza tym wskutek braku zaworów pompy te mają również zastosowanie do cieczy zanieczyszczonych oraz do przenoszenia wody z częściami stałymi (uprawnienia budowlane).

W przypadkach, kiedy wysokość ssania wody ze studni jest większa od maksymalnej wysokości ssania pompy tłokowej lub odśrodkowej, stosuje się pompy głębinowe.
Pompy pogrążone w studni tłoczą jedynie wodę do góry, wysokość ssania nie istnieje. Pompa głębinowa pracuje jedynie na tłoczenie wody do góry.

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

W przypadkach stosowania pomp głębinowych należy przewidzieć studnie wiercone o odpowiedniej średnicy (program egzamin ustny).
Obniżenie zwierciadła wód gruntowych do celów budowlanych pozwala na stosowanie instalacji pośredniej pomiędzy zwykłymi pompami a głębinowymi. Takie instalacje są z powodzeniem stosowane w praktyce. Należą do nich: głębinowe pompy jedno- tłokowe i studzienne instalacje ejektorowe.
Są one stosowane do odwodnienia gruntów piaszczystych na głębokości nie przekraczającej 30-40 m, w studniach o wydatku wody nie przekraczającym 15-20 m3 na godz.
Całość instalacji pompowej składa się z cylindra z tłokiem, rur tłocznych i drążka łączącego tłok z mechanizmem nadającym mu ruch posuwisty.
W celu podniesienia wysokości ssania pomp wirowych (nie głębinowych) stosować można ejektory (opinie o programie).

Pozwalają one na wydobywanie wody nawet z dużych głębokości. Jednakże wobec dużych strat energii w ejektorze głębokość wydobywania wody przy tego rodzaju instalacji praktykowana jest tylko do 30-40 m.
Woda robocza zasilająca ejektor jest dostarczana przez pompę odśrodkową i wraz z zasysaną wodą użytkową odpływa z cylindra do króćca wlotowego pompy, w której następuje zwiększenie energii wody. Na wylocie pompy następuje podział wody: część jej płynie jako woda robocza z powrotem do ejektora, a reszta, jako woda użytkowa, odpływa do miejsca przeznaczenia przewodem tłocznym.
Ejektor z rurami i pompą przed uruchomieniem należy zalać wodą.
Drenowanie poziome może być otwarte (w melioracji i drogownictwie) lub zakryte (segregator aktów prawnych).

Drenowanie zakryte polega na przeprowadzeniu rowów częściowo wypełnionych materiałem dobrze filtrującym wodę (tzw. sączkami), następnie zasypanych i zrównanych z powierzchnią terenu. Jako materiał przepuszczalny stosuje się żwir, chrust, faszynę, tłuczeń kamienny itp. Do tego rodzaju drenowania należy zaliczyć również drenowanie rurkowe (promocja 3 w 1).
W budownictwie wiejskim i przemysłowym drenowanie rowami lub korytami wypełnionymi materiałem przepuszczalnym nie przyjęło się z powodu stosunkowo szybkiego zamulania się tego rodzaju sączków. Natomiast drenowanie rurkowe, nawet po długim okresie stosowania, okazało się najtrwalsze i najdogodniejsze.

W gruntach drobnoziarnistych i zwięzłych drenowanie warstwowe (tj. żwirowe) jest stosowane wtedy, gdy drenaż rurkowy nie daje dostatecznych rezultatów.
Dreny układa się w zależności od założeń lub w pewnym oddaleniu w specjalnie wykonanym do tego celu wykopie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami