Blog

09.02.2021

Świetliki prostopadle

W artykule znajdziesz:

Świetliki prostopadle

Świetliki prostopadle

Świetliki prostopadle do kalenicy, zwane często „gąsienicowymi“, dają więcej możliwości dobrania najkorzystniejszego rozstawu. Mimo że można przy tym usytuowaniu uzyskać bardzo dobre oświetlenie, świetliki gąsienicowe nie są chętnie stosowane ze względów architektonicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie zachodzi to przy świetlikach trójkątnych, które są mniejsze i które można zakończyć również pochyłą płaszczyzną szczytową zmniejszającą wzrokowo wysokość świetlika. Natomiast przy świetlikach latarniowych poszarpana linia dość wysokich nadbudówek jest rzeczywiście, szczególnie przy niskich halach, dość przykra. Jeżeli w ścianach można umieścić okna, sytuacja poprawia się, gdyż świetlik może nie dochodzić wtedy do ściany zewnętrznej i być od niej stosownie do konstrukcji odsunięty (program uprawnienia budowlane na ANDROID). To samo dotyczy świetlików, a właściwie dachów pilastych: skrajne przęsło, jeśli jest oświetlone oknami, może nie mieć świetlików, co pozwala na odpowiednie rozwiązanie architektury budynku.

Świetliki latarniowe „punktowe", tj. o długości równej lub niewiele większej od szerokości, mogą mieć znaczenie tylko jako doświetlenie. Jako jedyne źródło światła mogą być brane pod uwagę tylko w magazynach, gdzie wymagane natężenie oświetlenia jest niewielkie.
Dużo kłopotu sprawiają projektantom świetliki przy przekryciach łukowych, a szczególnie staloceramicznych (uprawnienia budowlane).

Najodpowiedniejsze są tu świetliki gąsienicowe latarniowe, przy czym część oszklona jest albo równoległa do dachu, albo też w formie półksiężyca powstałego przez nakrycie świetlika lukiem o większej strzałce.
Ponieważ metodę wykreślną Daniluka stosować można tylko do otworów świetlnych mających 2 krawędzie poziome, przy otworach świetlnych łukowych należy przyjąć do obliczeń oświetlenia otwory zastępcze złożone z kilku prostokątów (program egzamin ustny).

Praktycznie wystarczy otwór łukowy podzielić na 3 zastępcze prostokąty, choć podział na więcej części dalby dokładniejsze wyniki, ale ilość odczytów już przy 3 prostokątach zwiększa się przeszło dwukrotnie, ponieważ należy oddzielnie obliczyć co dla prostokąta środkowego i oddzielnie dla dwóch prostokątów bocznych. W halach łukowych wielonawowych należy przy odczytach uwzględnić przesłanianie przez między przęsłowe belki wezgłowiowe części świetlików naw sąsiednich.

Oprawy świetlika

W tym celu należy wyznaczyć dla każdego punktu badanego przekrój skośny, w którym odczyt 0n jest dokonywany, i zaznaczyć wzięte z niego położenie belki wezgłowiowej na kładzie na rzucie poziomym, który służy nam dla praktycznego wykonania odczytu (opinie o programie).
Konstrukcja świetlików w przeważającej u nas większości hal o konstrukcji żelbetowej jest również żelbetowa prefabrykowana.

Oprawy świetlika wypełniające szkielet konstrukcji mogą być składane albo z oddzielnych elementów ram i szczeblin, albo z pojedynczych ram łączonych ze sobą w większe zespoły. Szklenie w większości wypadków pojedyncze, ujęcie wody kondensacyjnej w parapetach podobnie jak w oknach. Wadą świetlików żelbetowych jest trudność otwierania ponieważ partie ruchome muszą być wykonane jako skrzydła metalowe (opinie o programie).

Świetliki pochyłe są u nas stosunkowo mało stosowane. Wykonane mogą być systemem na specjalnych szczeblinach w kształcie litery „U“, z rynienkami do zebrania i wyprowadzenia na zewnątrz wody kondensacyjnej. System ten zapewnia większą szczelność i trwałość, jest jednak kosztowniejszy od wykonania na zwykłych profilach teowych na kit miniowy (opinie o programie).

Szklenie podwójne stosuje się w świetlikach raczej wyjątkowo, przeważnie w świetlikach [(ilastych, gdy chodzi o klimatyzację, przy której duże zimne powierzchnie pojedynczych szyb są bardzo niepożądane. Uwagi co do szklenia podwójnego stałego okien odnoszą się również i do świetlików. Przy podwójnych ramach, z których wewnętrzne są otwierane, ważna jest szczelność przylg, gdyż w braku tejże w przestrzeni między szybami skrapla się para i osiada na szybach, co zmniejsza ich przepuszczalność świetlną.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami