Blog

Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 2
24.08.2021

Popiół koniński

W artykule znajdziesz:

Popiół koniński

Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 3
Popiół koniński

Jeśli mieszanka popiołowo-wapienna ma niewłaściwy skład, kierowana jest powtórnie do homogenizatorów przez rękaw zsypowy, podnośnik kubełkowy 19 i przenośnik ślimakowy 16. Następnie składniki mieszane są w mieszarce 27, z której gotowa masa wylewana jest do form 28. W formach następuje pulchnienie i wstępne wiązania masy, a następnie skrawanie przerostów i krojenie masy na boki krajalnicą 29 (program uprawnienia budowlane na komputer). Formy z pokrojoną masą wstawia się w zestawach do autoklawu 30. Po okresie autoklawizacji gotowe wyroby są wywożone do magazynu.

Popiół koniński należy do popiołów lotnych najbardziej odbiegających SWoim składem chemicznym od typowych popiołów lotnych z węgli kamiennych. Z tego względu stosowanie do produkcji pianogazosilikatu popiołu z węgla brunatnego typu Konin wymaga innego procesu technologicznego niż przy użyciu popiołów lotnych z węgla kamiennego.
Ponieważ w Polsce istnieją znaczne ilości tego typu węgla i prawdopodobnie energetyka będzie je wykorzystywać do spalania w elektrociepłowniach, wydaje się słuszne przytoczenie ogólnych zasad produkcji pianogazosilikatu na bazie popiołu lotnego typu Konin (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ze względu na małą zawartość krzemionki w tym popiele należy stosować dodatek mielonego piasku i używać spoiwa cementowego zamiast wapna palonego. Wychodząc z tych założeń należy popioły mieszać ze szlamem piaskowym w stosunku 70’°/o popiołu i 30o/c szlamu (co uzupełnia ogólną zawartość Si02 w kruszywie do ponad 50’Vo) oraz z cementem w ilości ok. 150 kg na 1 m3 betonu i z odpowiednią ilością proszku glinowego.
Kolejność dozowania jest następująca: do mieszadła pomocniczego wlewa się żądaną ilość wody o temp. ok. 60 °C, dodaje popioły i miesza przez okres 20-30 min, aby pobudzić do reakcji wapno zawarte w popiołach. Jednocześnie do dozownika szlamu wprowadza się niepodgrzewany szlam piaskowy. Gorący szlam popiołowy i zimny szlam piaskowy wlewa się do mieszarki produkcyjnej, wsypując jednocześnie cement (uprawnienia budowlane).

Autoklawizacja

W mieszarce następuje wyrównanie temperatury składników do ok. 45 cC. Wymagany czas mieszania z cementem wynosi 3 min. Jako ostatni składnik wprowadza się proszek glinowy. Mieszanie z proszkiem glinowym trwa ok. 1 min. Przygotowaną masę wylewa się do form. Czas wiązania zależny jest od rodzaju cementu i waha się od 4 do 6 godz. Czas trwania autoklawizacji jak przy PGS od 12 do 18 godzin. Wg powyższej technologii otrzymuje się wyroby I klasy.

PGS jest betonem komórkowym produkowanym przy użyciu piasku mielonego na sucho, wapna palonego, gipsu surowego mielonego, utwardzonej emulsji sodowej i wody. Spulchniany jest za pomocą proszku glinowego, a następnie hartowany w autoklawie parą nasyconą o ciśnieniu 10-12 atn (program egzamin ustny).
Kolejność dozowania składników. Do mieszarki należy wlać wodę podgrzaną uprzednio do temperatury ok. 30 °C, a następnie dodawać pozostałe składniki w następującej kolejności:
- emulsję rozcieńczoną wodą w stosunku 1 : 3,
- mieszankę piaskowo-wapienną,
- gips surowy mielony (opinie o programie).

Wymienione składniki miesza się wspólnie przez okres 3-5 min, a następnie dodaje się wymieszany z emulsją proszek glinowy i całość miesza się przez dalsze 2 min.
Po wymieszaniu masę wylewa się do form.
Opis procesu technologicznego. Jako podstawowe surowce w procesie produkcyjnym stosuje się piasek i wapno palone. Wapno palone dostarczane jest do kruszarki, z której podnośnik kubełkowy przenosi je do silosu (segregator aktów prawnych). Piasek z kopalni jest dostarczany do suszarki 1 i po wysuszeniu podawany jest przenośnikiem taśmowym do silosu.

Z silosów wapno i piasek są dozowane w odpowiednich proporcjach do młyna rurowego, w którym oba składniki ulegają wspólnemu przemiałowi. Mieszanka piaskowo-wapienna podawana jest następnie podnośnikiem kubełkowym do homogenizatorów (promocja 3 w 1). Z homogenizatorów
podnośnik kubełkowy dostarcza mieszankę do dozownika wagowego. W przypadku niewłaściwego składu mieszanki można skierować ją ponownie do homogenizatora, w celu uzupełnienia składu.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 8 Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 9 Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 10
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 11
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 12 Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 13 Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 14
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nadprzewodniki wysokotemperaturowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami