Blog

15.02.2022

Poprawa istniejącego stanu

W artykule znajdziesz:

Poprawa istniejącego stanu

Poprawa istniejącego stanu wymaga:

  • modernizacji produkowanych obecnie maszyn do robót ziemnych pod kątem zwiększenia dokładności ich pracy oraz wyposażenia w wymienne osprzęty i narzędzia robocze. Dotyczy to zwłaszcza koparek, które należy wyposażyć dodatkowo w:
  • łyżki wąskie o pojemności 0,2-0,5 m3 (program uprawnienia budowlane na komputer),
  • łyżki trapezowe do kształtowania skarp 1 : 1 i 1 : 1,5,
  • chwytaki o pojemności 0,32-0,5 m3,
  • lemiesze o długości 1,2-2,0 m,
  • zęby zrywakowe o sile 60H-90 kN,
  • młoty hydrauliczne o masie 600 kg,
  • osprzęt wiertniczy o średnicy 100-P600 mm itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
  • równiarki samojezdne o mocy 504-100 kW do profilowania budowli ziemnych, mikroniwelacji terenu i robót porządkowych,
  • koparki teleskopowe o pojemności 0,6 i 1,0 m3 do profilowania skarp nasypów i wykopów oraz do wykopów wąskoprzestrzennych,
  • koparko-frezarki o mocy 154-50 kW do wąskich wykopów liniowych i układania kabli,
  • samowyładowcze wózki terenowe o mocy ok. 15 kW do robót porządkowych,
  • dwuwałowe walce wibracyjne o masie ok. 1,0 t do zagęszczania podłoży gruntowych i gruntów nasypowych,
  • ubijarki spalinowe i elektryczne o masie do 60 kg do zagęszczania gruntu w miejscach trudno dostępnych (uprawnienia budowlane).

W budownictwie mieszkaniowym. Przykłady obejmują zestawy maszyn do wykopów pod 3 budynki mieszkalne przy głębokości wykopu 1,5 m, 2,5 m oraz 4,0 m. W tablicach podano proces technologiczny w podziale na procesy składowe, wariantowe zestawy maszyn do procesów składowych oraz optymalny zestaw maszyn do wykonania procesu złożonego wg przesłanek mechanizacji kompleksowej (program egzamin ustny). Oceny wariantowych zestawów maszynowych oraz wyboru zestawu optymalnego dokonano na podstawie wskaźnika czasu realizacji robót i wskaźnika pracochłonności ręcznej.

Proces technologiczny

W budownictwie przemysłowym. Przykłady obejmują zestawy maszyn do wykopu pod halę przemysłową przy głębokości wykopu 1,5 m i budynek wielokondygnacyjny przy głębokości wykopu 4,0 m. Do wykopów liniowych umocnionych. Nowoczesne metody wykonywania wykopów liniowych pod instalacyjne przewody podziemne polegają na stosowaniu:

  • obudowy z grodzic stalowych rozpieranych wbijanych w grunt kafarami (metoda kafarowa),
  • obudowy z grodzic stalowych rozpieranych, wbijanych w grunt wibratorami (metoda wibracyjna),
  • obudowy z płyt łączonych w zestawy i opuszczanych do wykopu po jego wykonaniu lub równocześnie z głębieniem wykopu (metoda obudowy płytowej) (opinie o programie).

Proces technologiczny oraz zestawy maszyn i urządzeń do wykopów liniowych wykonywanych wg podanych metod. Pomimo dominującej roli, jaką odgrywać będzie do 1990 r. technologia wielkopłytowa, przewiduje się znaczny wzrost udziału budownictwa monolitycznego, szczególnie w realizacji budynków mieszkalnych.

Również wiele obiektów użyteczności publicznej wznosi się w technologii monolitycznej. W systemie monolitycznym dominuje układ konstrukcyjny ścianowo-stropowy, ale największe efekty ekonomiczne i użytkowe uzyska się po wprowadzeniu do praktyki konstrukcji szkieletowych i słupowo-płytowych (segregator aktów prawnych). W budownictwie przemysłowym stale rośnie zakres robót monolitycznych, a ich ilość jest znacznie większa niż w budownictwie ogólnym. Dużą część robót monolitycznych realizują przedsiębiorstwa budownictwa rolniczego, inżynieryjnego, przemysłowego, specjalnego, hydrologicznego, drogowego itd.

Podstawowym kierunkiem zmechanizowania robót monolitycznych jest kompleksowe zmechanizowanie wszystkich czynności składowych, tj. wytwarzania i transportu mieszanki betonowej, robót deskowaniowych i zbrojarskich oraz układania i pielęgnacji betonu. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane przez odpowiednio dobrane zestawy maszyn o określonej wydajności(promocja 3 w 1). Wykonanie monolitycznych robót betonowych i żelbetowych właściwie dobranymi zestawami maszyn wykazuje wyjątkowo wysoką efektywność. Rozwijanie prawidłowej technologii i organizacji robót w tym zakresie wymaga jednak zmian w zapleczu budownictwa i wyposażeniu przedsiębiorstw.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami