Blog

Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 2
26.03.2021

Poprawianie konsystencji

W artykule znajdziesz:

Poprawianie konsystencji

Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 3
Poprawianie konsystencji

Oprócz uziarnienia kruszywa, jakości cementu itp. na konsystencję oddziaływają jeszcze inne czynniki, w pierwszym rzędzie ciepłota samej wody zarobowej, poza tym czas mieszania betonu, ciepłota i wilgotność powietrza, zleżenie cementu, suchość deskowania itp.

Działanie tych czynników nie jest zwykle zamierzane i jest niewielkie, a poza tym powoduje raczej zmianę konsystencji, jaką beton miał przy wyjściu z betoniarki. Według K. Walza b zmiany te niekoniecznie związane są z miałkością cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zmianą konsystencji bez zmiany zawartości wody w betonie osiąga się przez dodanie do betonu różnych domieszek naturalnych lub sztucznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z domieszek naturalnych należy wymienić w pierwszym rzędzie wapno sproszkowane lub rozpuszczone w wodzie, które w ilości 5% ciężaru cementu dla betonów plastycznych, a 10% dla betonów ciekłych nie zmniejsza ciekłości, ale za to powiększa urabialność betonu, poprawiając jego kleistość; poza tym zachowuje się dobra urabialność betonu przy dodatku wapna dłużej niż przy czystym cemencie.

Podobnie działają zmielony tras i odpadki, krzemowe, popiół lotny itp., które zwiększają urabialność betonu, ale równocześnie zmniejszają jego ciekłość, co nie zawsze bywa pożądane. Tak np. dodatek 3% pyłów okrzemkowych do suchej mieszanki zmniejsza opad stożka Abramsa z 14,8 na 8,6 cm. Płynność zmniejszają również pyły kamienne, na skutek swej porowatości i wodochłonności (uprawnienia budowlane). Ze środków sztucznych wymienić należy przede wszystkim chlorek wapniowy (CaCl2), który powiększa zarówno płynność jak i urabialność betonu.

Podobnie do chlorku wapniowego działają środki patentowane, składające się przeważnie z chlorku wapniowego i innych nieznanych domieszek. Ponieważ środki te wpływają również na właściwości stwardniałego betonu. Tu nadmieniamy jedynie, że wszystkie wymienione wyżej domieszki naturalne i sztuczne powiększają znakomicie szczelność betonu (program egzamin ustny).

Zawartość wody

Konsystencja dobierana jest w pierwszym rzędzie do zamierzanej techniki zagęszczania. Poza tym współdecyduje rodzaj obiektu betonowego. Przytaczamy tu za J. Niewęgłowskim następujące przydatności konsystencji:
a. wilgotna - betony wibrowane, rzadko zbrojone, przekrój prosty;
b. gęstoplastyczna - betony wibrowane lub ubijane ręcznie, rzadko zbrojone (0,2-10%), przekrój złożony;
c. plastyczna - żelbety normalnie zbrojone (1-2,50%) lub prefabrykaty gęsto zbrojone (2,5-4%), prefabrykaty o złożonym przekroju lub żelbety rzadko zbrojone (0,2-1%) o przekroju złożonym (opinie o programie);
d. półciekłe - żelbety gęsto zbrojone (2,5-4%) i o przekroju złożonym przy zagęszczaniu wibrowaniem lub żelbet normalnie zbrojony (1-2,5%) o prostym przekroju przy zagęszczaniu ręcznym;
e. ciekła - żelbety gęsto zbrojone (2,5-4%) o przekroju złożonym przy zagęszczaniu ręcznym.

Dla konkretnych obiektów mamy zalecenia B. G. Skramtajewa i S. A. Mironowa przytoczone w tabl. 7-10, a dotyczące wyboru konsystencji (segregator aktów prawnych).
Zawartość wody ustalamy przez wysuszenie odmierzonej części betonu ‘B (ok. 5 kg) nad ogniem do stałego ciężaru, ale przy jednoczesnym ciągłym mieszaniu betonu. Alternatywnie wysuszamy świeży beton, zalewając go spirytusem w ilości 0,75 kg na 10 kg betonu i spalając mieszankę do suchości.

Ubytek ciężaru to objętość wody, o ile beton nie zawierał palnych (organicznych) składników. Inna metoda, B. G. Skramtajewa, polega na wydzieleniu zaprawy (20 g) i zmieszaniu z karbidem (30 g), przy czym wydziela się acetylen C2H2, który przepuszczamy przez naczynia redukcyjne (20 1) do manometru. Ciśnienie odczytane na manometrze jest wprost proporcjonalne do ilości wody w zaprawie. Wymaga to naturalnie uprzedniego wykalibrowania manometru (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 8 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 9 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 10
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 11
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 12 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 13 Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 14
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Żużel wielkopiecowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami