Blog

28.07.2020

Poprzecznice i belki

W artykule znajdziesz:

Poprzecznice i belki

Poprzecznice i belki

Pomiędzy poprzecznice i belki wkłada się podkładki ze skrawków desek, aby poziom desek znajdował się na poziomie spodu belek. Rzadziej stosowanym sposobem jest podwieszanie podłużnie wzdłuż belek. Deskowanie jest wówczas układane w poprzek belek i podciągane do spodniej stopki belki dopiero po zasłaniu całego stropu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do podwieszania deskowania stosuje się również specjalne klamry. Gdy płyta stropowa układana jest na górnej półce belek, to pomiędzy belki wkłada się kawałki desek przyciętych dokładnie wg rozstawu belek. Deski te ustawia się na rąb i opiera na dolnej półce belki. Wysokość desek musi być mniejsza od wysokości belki o grubość deskowania!, tj. o 25 mm. Na deskach układa się pokład wzdłuż belek stropowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla lepszego zamocowania poprzecznie wbija się kliny między ich czoła a środnik belki.

Zdejmując deskowanie wybija się kliny poprzecznie, kładąc poprzecznice najpierw na płask, by deskowanie opuściło się, a następnie wyciąga się deski po uprzednim wyjęciu kilku poprzecznie. Na zasadach podobnych do wyżej opisanych odbywa się podwieszenie deskowania do prefabrykowanych belek żelbetowych (uprawnienia budowlane).
Deskowanie płyt żelbetowych przy zastosowaniu rusztowania inwentaryzowanego w postaci dźwigarów i stojaków wykonuje się w ten sposób, że deski lub tarcze układa się na górnych pasach dźwigarów za pośrednictwem nakładki z deski umocowanej płaskownikami do górnego pasa dźwigara. Deska musi być nieco szersza od półki pasa. Deskowanie przybija się gwoździami, co ma na celu usztywnienie poziome deskowania i zabezpieczenie przed parciem wiatru (program egzamin ustny).

Deskowanie belek

Deskowanie belek (żeber i podciągów) przy zastosowaniu rusztowań inwentaryzowanych w’ postaci dźwigarów i stojaków może być wykonane w dwojaki sposób: jeden polega na umieszczeniu dźwigarów względnie stojaków pod deskowaniem belek, drugi wymaga zastosowania jarzm stalowych inwentaryzowanych utrzymujących deskowanie belki, przy czym jarzma te zawiesza się na dźwigarach umieszczonych równolegle do belki po obu jej stronach bezpośrednio pod deskowaniem płyty (opinie o programie). 

Oparcie na stojakach inwentaryzowanych dźwigarów inwentaryzowanych typu SL-Hiinnebeck służących do podparcia deskowania podciągu i płyty żelbetowej. Inny sposób wykonania deskowania belek żelbetowych polega na podparciu deskowania na poprzeczkach stalowych inwentaryzowanych typu Hiinnebeck opartych na stojakach rurowych inwentaryzowanych, ustawionych po obu stronach deskowania belki i stanowiących oparcie dla ścian pionowych deskowania Poprzeczki wraz z połączonymi z nimi odcinkami rur nasadzonych na stojaki rurowe umocowuje się do stojaków za pomocą trzpieni wkładanych do otworów w odcinkach rur i w stojakach (segregator aktów prawnych).

Wysokość belki można zmieniać co 3 cm, w takich bowiem odstępach rozmieszczone są otwory w stojakach. Poprzeczki składają się z dwóch części rozsuwanych, dzięki czemu można je rozsuwać w granicach dostosowanych do najczęściej spotykanych szerokości belek. Zastosowanie takiego podparcia belek uniemożliwia zdjęcie deskowań boków belek przed usunięciem stojaków, chyba że w pewnych odstępach, niezależnie od stojaków inwenlaryzowanych, ustawi się pod deskowaniem spodu belki stojaki drewniane w jej osi.

Stojaki te służą do podtrzymania belki po zdjęciu deskowania boków. Do zawieszenia deskowań na dźwigarach inwentaryzowanych służą jarzma. Jarzmo składające się z trzech części łączonych na kliny (promocja 3 w 1). Dzięki licznym otworom na kliny w elementach jarzma, jarzma te można stosować do deskowań belek o różnych wymiarach przekroju poprzecznego.

Jarzmo w górnych częściach elementów pionowych jest wyposażone w elementy wsporne służące do oparcia jarzma na półkach dźwigarów inwentaryzowanych. Odmianą wyżej przedstawionego jarzma jest jarzmo firmy Hiinnebeck.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami